Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skulina v zákoně: prodej maturit není trestný

  2:53aktualizováno  2:53
MF DNES odhalila v Kolíně prodejce falešných maturitních vysvědčení. Muže sice zatkla policie, ale odborníci se shodují, že jeho trestní stíhání bude dosti problematické. Prodej falešných dokumentů se totiž stává trestným až v momentě, kdy je někdo vydává za pravé.

Podle informací MF DNES byl zadržený za prodej padělků už loni trestně stíhán na jiném místě státu. Vyšetřování za padělání veřejné listiny však policie nakonec zastavila.

Kolínský případ tak ukazuje na jednu z mezer v českém trestním právu. "Je to jednoznačně protispolečenské, přesto je stíhání překupníků bohužel velmi problematické," říká mluvčí pražského městského soudu Luboš Vlasák.

MF DNES už v minulosti prodejce falešných maturit kontaktovala. V roce 2003 chtěla koupit maturitu za osm tisíc v Pardubicích. Pachatele tehdy policie obvinila z padělatelství, ale později trestní stíhání zastavila s tím, že se zadržení trestného činu nedopustili.

"Beztrestnosti" prodejců se někteří odborníci diví. "Opravdu je možné koupit prázdné maturitní vysvědčení? Jestli to tak je, tak to přece lze stíhat jako spolupachatelství," diví se náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Někteří další právníci jsou jiného názoru, a tak zůstává stíhání prodejců falešných dokladů v Česku značně složité.

Na jednu z mála možností, jak podobné lidi stíhat, tak možná přišli kolínští policisté. "Ještě dnes ho obviníme z trestného činu poškozování cizích práv," řekla vyšetřovatelka Zuzana Endrlová. Za to muži hrozí až dva roky vězení. "Výsledek neumím odhadnout, podobný případ jsme tu ještě neřešili," dodala.

Maturita na prodej

K čemu lze zneužít vysvědčení?
Bez maturitního vysvědčení se nemůžete ucházet o některé zaměstnání. Vyžaduje ho třeba republiková policie. Bez maturity se také nestanete v některých městech strážníkem. Falešný doklad předkládají i lidé, kteří se ucházejí o místo na různých institucích. Začátkem června třeba hygienici v Chebu zjistili, že už téměř rok u nich pracuje žena, která měla padělané vysvědčení. Díky tomu vydělala neoprávněně téměř sto tisíc korun.

Co hrozí lidem s padělky, když je použijí?
Pokud někdo nepravé vysvědčení použije, hrozí mu za padělání a pozměňování veřejné listiny až dva roky vězení. Jenže ani to nemusí stačit, aby „maturanti“ přišli o práci, kterou získali právě díky padělku. Předloni se přišlo na to, že padělané vysvědčení má jeden z chomutovských městských strážníků. Jeho případ sice doputoval až k soudu, ale muž řekl, že všeho lituje a zaplatí škodu, kterou chomutovské radnici způsobil. Soudci pak případ zastavili. Jenže tak znemožnili vedení města, aby strážníka vyhodili.

Co hrozí lidem, kteří s padělky obchodují?
Pokud zpeněžují nevyplněné vysvědčení, je jejich stíhání problematické. Ukázalo se totiž, že policisté příliš nevědí, kvůli čemu překupníky stíhat. Padělání dokladů to být nemůže, protože překupníci do dokladu nezasahují. Policisté by museli najít někoho, kdo dokument vyplnil, a někoho s ním podvedl. V takovém případě by teoreticky mohli překupníka obvinit ze spolupachatelství. Jenže to se nestává. Lidé, kteří se padělkem prokazují, totiž „dodavatele“ dokladu neprozradí.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz