Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skryté umírání odstranit nelze

  9:00aktualizováno  9:00
Praha - Starost o starší lidi se sice zlepšuje, ale pořád jsou v sociální politice mezery. Zapomenuté mrtvé budeme nacházet stále. Mohlo by jich být méně? Nedávno byla na Novém Městě objevena mrtvola starší ženy. Půl roku si jejího odchodu nikdo nevšiml. Dá se takovým případům zabránit?

Místopředsedkyně Alzheimerovské společnosti  Iva Holmerová tvrdí, že ne. "Ze své praxe vím, že naprosto stoprocentně se staří lidé monitorovat nedají. Vždycky se může stát, že někdo unikne. Někteří se tomu totiž vysloveně brání," tvrdí Holmerová.

Podle ředitele Městského centra sociálních služeb a prevence Miroslava Luczky by samozřejmě hlavní roli měla hrát rodina. "U lidí, kteří mají nějaké příbuzné, by rodinní příslušníci měli udržovat pravidelný kontakt a tak vyloučit případnou nezjištěnou smrt. Pokud však starý člověk nikoho nemá, je dobré, je-li někde registrován. Sociální služby, osobní asistenti a jiní pracovníci pak zjistí případné problémy dotyčného," řekl Miroslav Luczka.

Problematické je to však s okrajovými sociálními skupinami. Jsou málo motivovány se někde registrovat a starat se o sebe. Zde by se jak podle Holmerové, tak podle Luczky dalo mnohé zlepšit.

Holmerová vidí možnost v rozvíjení společenských sítí. "Měly by se snažit také městské části. Stačí drobnosti. Stařečka či stařenku navštívit nebo zavolat a nabídnout aktivitu. Nám se osvědčily například kavárničky pro seniory, o které je velký zájem," řekla Holmerová.

Luczka vidí jako dobrou věc například ohlašovací systém, který již začal být zaváděn. "Politika města se naštěstí, stejně jako ve světě, začala přiklánět od ústavních zařízení k pobytu v přirozeném prostředí. Nyní to chce především celkovou reformu sociálního systému státu. Aby si senioři byli schopni služby také zaplatit," uvedl Luczka s tím, že nabídku společenských aktivit pro starší spoluobčany by to chtělo ještě rozšířit.

Nikdo však nemůže nutit nikoho, ani seniory, aby byl "hlídán". Zapomenuté mrtvé nacházejí všude na světě. Jejich počet u nás by však mohl být nižší, kdyby se pozornost tímto směrem upřela.

"Jistě, třeba i listonoš může upozornit na nevyzvednutý důchod či nevybranou poštovní schránku. Jeho k tomu ale také nikdo nutit nemůže. Lidé by si však měli více všímat dění kolem sebe, a především těch, kteří to potřebují. Je podle mě mrzuté, že se nikdo například příliš nezaobírá týráním seniorů. Přitom právě to je dnes velký problém naší společnosti," dodal Luczka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz