Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skryté umírání odstranit nelze

  9:00aktualizováno  9:00
Praha - Starost o starší lidi se sice zlepšuje, ale pořád jsou v sociální politice mezery. Zapomenuté mrtvé budeme nacházet stále. Mohlo by jich být méně? Nedávno byla na Novém Městě objevena mrtvola starší ženy. Půl roku si jejího odchodu nikdo nevšiml. Dá se takovým případům zabránit?

Místopředsedkyně Alzheimerovské společnosti  Iva Holmerová tvrdí, že ne. "Ze své praxe vím, že naprosto stoprocentně se staří lidé monitorovat nedají. Vždycky se může stát, že někdo unikne. Někteří se tomu totiž vysloveně brání," tvrdí Holmerová.

Podle ředitele Městského centra sociálních služeb a prevence Miroslava Luczky by samozřejmě hlavní roli měla hrát rodina. "U lidí, kteří mají nějaké příbuzné, by rodinní příslušníci měli udržovat pravidelný kontakt a tak vyloučit případnou nezjištěnou smrt. Pokud však starý člověk nikoho nemá, je dobré, je-li někde registrován. Sociální služby, osobní asistenti a jiní pracovníci pak zjistí případné problémy dotyčného," řekl Miroslav Luczka.

Problematické je to však s okrajovými sociálními skupinami. Jsou málo motivovány se někde registrovat a starat se o sebe. Zde by se jak podle Holmerové, tak podle Luczky dalo mnohé zlepšit.

Holmerová vidí možnost v rozvíjení společenských sítí. "Měly by se snažit také městské části. Stačí drobnosti. Stařečka či stařenku navštívit nebo zavolat a nabídnout aktivitu. Nám se osvědčily například kavárničky pro seniory, o které je velký zájem," řekla Holmerová.

Luczka vidí jako dobrou věc například ohlašovací systém, který již začal být zaváděn. "Politika města se naštěstí, stejně jako ve světě, začala přiklánět od ústavních zařízení k pobytu v přirozeném prostředí. Nyní to chce především celkovou reformu sociálního systému státu. Aby si senioři byli schopni služby také zaplatit," uvedl Luczka s tím, že nabídku společenských aktivit pro starší spoluobčany by to chtělo ještě rozšířit.

Nikdo však nemůže nutit nikoho, ani seniory, aby byl "hlídán". Zapomenuté mrtvé nacházejí všude na světě. Jejich počet u nás by však mohl být nižší, kdyby se pozornost tímto směrem upřela.

"Jistě, třeba i listonoš může upozornit na nevyzvednutý důchod či nevybranou poštovní schránku. Jeho k tomu ale také nikdo nutit nemůže. Lidé by si však měli více všímat dění kolem sebe, a především těch, kteří to potřebují. Je podle mě mrzuté, že se nikdo například příliš nezaobírá týráním seniorů. Přitom právě to je dnes velký problém naší společnosti," dodal Luczka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Pokud vláda u ČSSD neprojde, žádný plán B nemáme, přiznal ministr Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hnutí ANO podle svého místopředsedy a ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce nemá žádný náhradní plán,...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Najdete na iDNES.cz