Český hydrometeorologický ústav

Český hydrometeorologický ústav | foto: MF DNES

Stát sebere peníze meteorologům. Předpovědi ale nepodraží

  • 340
Český hydrometeorologický ústav přijde do dvou let až o třetinu financí od státu. Podle ředitele Václava Dvořáka se bude muset šetřit na nákladech i na lidech. "Rozmýšlíme návrhy tak, aby měly škrty minimální vliv na základní činnost," sdělil. Předpovědi, které ČHMÚ poskytuje různým institucím, by ale zdražit neměly.

Úspory se podle Dvořáka dotknou režijních nákladů, administrativy i podpůrných a režijních nákladů ve všech úsecích ústavu. Ty má ústav tři: úsek meteorologie a klimatologie, úsek hydrologie a úsek ochrany čistoty ovzduší.

Rozpočet

Podle návrhu rozpočtu ministerstva životního prostředí dostane ČHMÚ od státu letos přes 381 milionů korun, ze kterých musí financovat i zlepšení předpovědní a výstražné služby, na němž se usnesla vláda. Na tuto kapitolu dostal ústav zvláštní příspěvek ve výši necelých 68 milionů.

"Druhou oblastí, kde se bude šetřit, jsou mzdové náklady, tedy i počty pracovníků," uvedl ředitel Dvořák. Podle mluvčího ústavu Petra Dvořáka je možné, že se počet zaměstnanců sníží nenásilnou formou, například po odchodu některých lidí do důchodu. "Tato místa už nebudeme obsazovat," vysvětlil.

"Nelze očekávat, že by redukce pokryly škrty jen v těchto dvou oblastech, takže se úspory dotknou také nákladů na věcné agendy, které ČHMÚ zajišťuje," doplnil ředitel Dvořák. Sem spadá kupříkladu sestavování předpovědí nebo vydávání výstrah. "Rozmýšlíme návrhy na úspory tak, aby byla činnost zajištěna, aby měly jen minimální dopad na základní práci."

Předpovědi dražší nebudou

Peníze od státu tvoří rozpočet ČHMÚ z necelých sedmdesáti procent. Zbylou asi třetinu si ústav vydělá sám, například sestavováním speciálních předpovědí pro silničáře nebo jiné subjekty. Ty ale zdražovat pravděpodobně nebudou.

"V souvislosti s úsporami jsme o zdražení předpovědí, které sestavujeme na objednávku, nediskutovali a není to součástí plánu. Nepovažuji za reálné, ani rozumné, chtít po naších stálých zákaznících navýšení plateb za produkty, které dostávají. Cestu ke zvýšení příjmů bych spíše hledala v nabídce nových produktů a hledání dalších zákazníků," sdělila náměstkyně ředitele pro meteorologii a klimatologii Pavla Skřivánková.

"V rámci úspor je možné také zastavit investice a další výdaje. V krajním případě by ještě mohl redukovat počet meteorologických stanic," nastínil dále mluvčí.

Meteorologové nejsou jediní, kteří v příštích letech přijdou o peníze. Uskrovnit se musí celý resort životního prostředí, propouštět bude ministerstvo nebo třeba národní parky Šumava a Krkonoše (více o škrtech v životním prostředí čtěte zde).

Hydrometeorologický ústav škrtá v rozpočtu už několik let. "Loni se muselo ušetřit v mzdových nákladech, což se nám povedlo. Navíc už předloni byl tlak na redukci zaměstnanců," upozornil ředitel Václav Dvořák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video