Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škrty jsou nutné, notoval si Kalousek s Klausem. Prezidentův nižší plat neřešili

  11:26aktualizováno  11:26
Úspory, které chystá vláda, jsou podle prezidenta Václava Klause nezbytné, řekl po schůzce na Hradě ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Řeč podle něj byla hlavně o klíčových plánech vlády, které mají pomoci srazit schodek rozpočtu na příští rok na 135 miliard korun.

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 (17.8.2010) | foto: ČTK

K tomu má napomoci i změna zákona o dani z příjmu, kterou chce vládní koalice ještě letos prosadit. Tento zákon počítá se zdaněním náhrad politiků, výsluh pro příslušníky bezpečnostních sborů, ale i platu prezidenta republiky.

"No dovolte, samozřejmě o tom nepadlo půl slova," odbyl Kalousek s úsměvem dotaz, zda řešili i to, že při škrtání vláda sebere Klausovi více než 64 tisíc korun čistého měsíčně.

Zatím Klaus dostává 196 600 korun měsíčně (tato část platu mu stejně jako ostatním politikům klesne o pět procent) a navíc dosud nezdaněnou měsíční náhradu ve výši 190 500 korun. (více o chystaném škrtu v platu prezidenta najdete zde)

Prezident Klaus ještě před zhruba hodinovou schůzkou uvedl, že Kalousek je v současné nepříznivé rozpočtové situaci jednou z klíčových osobnosti vlády premiéra Petra Nečase. Po jejich setkání už ale před novináře předstoupil jen ministr financí.

"Před osmnácti lety seděl pan prezident ve stejné kanceláři, ve které teď sedím já, i proto má porozumění pro to, že úsporné kroky vlády jsou nezbytné," řekl Kalousek. Na dotaz iDNES.cz, zda prezident podpořil i plán vlády snížit slevu na dani z příjmu každému o stokorunu kvůli povodním a fakticky tak mírně zvýšit daně, Kalousek odvětil, že se bavili jen o zásadních plánech vlády. Stokorunu z daní na povodně označil za marginální věc. (Vláda dala na záplavy 40 milionů. Chce také zvýšit daně, o stovku měsíčně)

Prezident pozváním Kalouska pokračoval v sérii schůzek se členy nové vlády. Po premiérovi Petru Nečasovi jako prvního z ministrů pozval šéfa resortu životního prostředí Pavla Drobila z ODS, jehož kritické názory na různá ekologická hnutí a dosavadní "příliš zelený" profil ministerstva jsou mu blízké.

Minulý týden se Klaus sešel také s šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem z TOP 09 a ministrem dopravy Vítem Bártou z Věcí veřejných. Oba ho informovali o chystaných škrtech - rušení ambasád a omezení stavby železnic a silnic.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz