Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Škrtl sirkou a upálil se. Vietnamským buddhistům zažehl naději

Seriál   20:02
Bezmála půl století uplynulo od chvíle, kdy na rušné ulici v jihovietnamském Saigonu škrtl buddhistický mnich sirkou a nechal ji sklouznout do svého klína. Snímky hořícího muže protestujícího proti diskriminaci buddhistů záhy obletěly svět. Na ulici byl tehdy totiž i fotoreportér agentury AP Malcolm Browne.

Upálení vietnamského buddhistického mnicha na ulici v Saigonu (11. června 1963) | foto: Malcolm Browne

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

V předvečer 11. června 1963 usedl šestašedesátiletý buddhistický mnich Thích Quang Duc do pozice lotosového květu k pravidelné modlitbě.


Tehdy už dobře věděl, že se ten večer naposledy zahledí do zapadajícího slunce nad Saigonem v Jižním Vietnamu. Vietnamský mnich se totiž následujícího dne chystal umřít.

Thích Quang Duc se narodil koncem 19. století jako Lâm Van Túc v provincii Khan Hoa a k buddhismu ho přivedl strýc, když mu bylo sedm. Od té doby už uplynulo mnoho roků a z Thích Quang Duca se stal významný spirituální vůdce, který proslul zakládáním klášterů a vedením kongregace vietnamských buddhistických mnichů v Saigonu.

V šedesátých letech už ale žádnou funkci nevykonával, žil v ústraní a věnoval se pouze studiu náboženských textů. Teď ale cítil, že je třeba, aby svým prostřednictvím upozornil na bezpráví, kterým trpěli vyznavači buddhistické víry v nedávno zřízeném Jižním Vietnamu.

Vietnamský prezident Ngo Dinh Diem.

Zemi už takřka osm let ovládal člen vietnamské katolické menšiny Ngo Dinh Diem, jenž kdysi sám usiloval o řeholnické roucho. Nakonec ale vystudoval francouzskou školu pro vietnamské úředníky a vstoupil do politiky. Po odchodu francouzských kolonizátorů a rozdělení Vietnamu na sever a jih se v roce 1955 stal prvním prezidentem Jižního Vietnamu, jejž podporovaly USA.

Podle odhadů ve státě vyznávalo buddhismus 70 až 90 procent lidí, to ale neměnilo nic na tom, že aktivní buddhisté byli perzekvováni. Režim je většinou označil nálepkou komunistických štváčů, takže často skončili v žaláři. Naopak v úřadech i v armádě získávali dobré postavení pouze křesťané, mnoho lidí proto záměrně konvertovalo ke katolické víře.

VIETNAM

V 19. století o oblast usilovali Francouzi, v roce 1884 z ní vytvořili svou kolonii. Jejich nadvláda skončila až s 2. světovou válkou, kdy Vietnam okupovali Japonci. Po válce vyhlásil Vietnam nezávislost. Brzy se tam ale vrátili Francouzi, kteří odešli až po prohrané bitvě u Đien Biên Phú v roce 1954.

O necelý rok později byla v Ženevě uzavřena mírová dohoda, která oblast rozdělila na komunistickým předákem Ho Či Minem ovládaný sever a jih s Ngo Dinh Diem v čele. Ten podporovaly USA.

Mezi oběma státy brzy vypukla válka, která skončila až v roce 1975, kdy se jih podrobil severu a vznikla Socialistická republika Vietnam.

Vyvěšení vlajky stálo devět mnichů život

Tvrdé postupy proti buddhistům vyvrcholily koncem května 1963, kdy někteří chtěli oslavit jeden z nejvýznamnějších buddhistických svátků Vesak (oslavu zrození Gautamy Buddhy) vyvěšením náboženských vlajek na pagody. Devět mnichů tehdy tuto "provokaci proti režimu" zaplatilo svým životem.

V červnu proto buddhisté v čele s Thích Quang Ducem poslali zvláštní zprávu většině amerických zpravodajů, kteří v Jižním Vietnamu působili. Novináře vyzvali, aby 11. června přišli na křižovatku mezi bulvárem Phan Dinh Phung a ulicí Le Van Duyet v metropoli Saigon.

Něco se tam stane, psalo se v dopise, který celá řada redaktorů přešla téměř bez povšimnutí. Spory mezi buddhistickými mnichy a režimem byly na denním pořádku, nikoho už příliš nevzrušovaly. K rušné křižovatce tak nakonec dorazila jen hrstka novinářů, kteří přešlapovali na místě a přemýšleli, zda čekáním zbytečně nemarní čas.

Pak ovšem nastala scéna, která se všem vryla nesmazatelně do paměti. Na místo pomalu přijel modrý sedan značky Austin, v němž seděl Thích Quang Duc. Doprovázelo ho velké množství lidí. Starý muž vystoupil z vozu a zamířil doprostřed frekventované ulice. Jeden z mnichů položil na zem žlutou podušku a Thích Quang Duc na ni usedl bez jediného slova.

Jiný mnich vytáhl z kufru auta kanystr z benzinem a sedícího muže polil. Ten začal monotónně opakovat slova modlitby. Mladý mnich se vzdálil k ostatním, kteří kolem Thích Quang Duca vytvořili kruh. Zpovzdálí také přihlížel americký fotograf Malcolm Browne, kterému záhy došlo, k čemu se na saigonské křižovatce schyluje. Avšak stejně jako ostatní, i on zůstal stát na místě jako přikovaný.

Obraz živé pochodně se stal symbolem utrpení

Thích Quang Duc se náhle pohnul, ze záhybu roucha vytáhl sirky a jednou škrtl. Ruku pak volně spustil do klína a během několika vteřin vzplanul. Lidé, kteří jeho počínání viděli, později uvedli, že se ani nepohnul, a dokud mu kouř nevnikl do plic, stále se modlil.

Šokovaný Browne okamžitě několikrát stiskl spoušť a fotografie klidně sedícího muže, živé pochodně, záhy obletěly celý svět. Všude vyvolaly poprask, především v Americe, která do té doby režim autoritářského a silně prokatolického prezidenta podporovala. Obrázek se stal symbolem utrpení buddhistů ve Vietnamu a Ducovo počínání v následujících týdnech inspirovalo mnoho dalších mnichů.

Prezident Diem musel svým americkým spojencům slíbit, že v zemi zavede reformy a přestane stíhat lidi jiné než katolické víry. K provádění reforem se však stavěl laxně, nebylo proto divu, že hořícího mnicha nepřežil o mnoho déle. Za necelý půlrok zemřel při atentátu.

válečný zpravodaj Malcolm BROWNE

Fotograf Malcolm Browne.

Rodák z New York City přišel na svět v roce 1933, jeho matka byla kvakerka (náboženské hnutí původem z Anglie, které se v 17. století rozšířilo v Americe). Na vysoké škole v Pensylvánii vystudoval chemii.

Zpravodajskou kariéru odstartoval v 50. letech za války v Koreji, později pracoval v Indočíně. Psal a fotil hlavně pro AP. Ve službách této agentury byl i v 60.letech ve Vietnamu, kde vyfotil snímek hořícího mnicha. Ten mu vynesl Pulitzerovu cenu.

Browne měl široký záběr. V 70. letech začal pracovat pro zpravodajskou televizní stanici ABC, to ho ale příliš neuspokojovalo. Stal se proto fotografem v prestižním deníku The New York Times. Jedna z posledních velkých zpravodajských cest tohoto válečného reportéra byla v roce 1991 do Perského zálivu.

Kde se tu vzala Lucinka? Ta fotka je cennější než medaile, říká Neumannová

Slavný snímek Michala Růžičky. Kateřina Neumannová s dcerou Lucií na olympijských hrách v Turíně.

Seriál Měla pět olympijských medailí, ale zatím žádnou zlatou. Zbývala poslední šance takovou bilanci...

Oscarová selfie sfoukla Obamu. Pořízení na iPhone tehdy Samsung zatrhl

Moderátorka oscarového večera Ellen DeGeneresová pořídila nejsdílenější fotku...

Seriál Přesně deset let právě uplynulo od pořízení slavné selfie plné hollywoodských hvězd z předávání...

Sundej to, srabe! Fotka zkrvaveného gólmana, důkaz zlomu hokejových dějin

1. listopadu 1959, dostal montrealský hokejový brankář Jacques Plante v zápase...

Seriál „Kdybyste vyskočil z letadla bez padáku, stal byste se hrdinou? Ne, já myslím, že byste se zachoval...

Muž, který zmizel. Clementise pověsili a vygumovali. Zbyla jen čepice

Tehdejší předseda KSČ a předseda vlády Klement Gottwald při projevu na...

Seriál Únor 1948. Na pavlači paláce Kinských řeční předseda vlády a budoucí prezident Klement Gottwald....

Fotka mezi životem a smrtí. Zvěčnil popravu v Íránu, pak léta tajil identitu

Popravčí četa v Íránu. Slavná fotografie od Džahangíra Razmího získala...

Seriál Je to jediná anonymní fotografie v historii Pulitzerovy ceny. A ze scény, kterou zachycuje, mrazí....

Šílený pohled syfilitika. Co skrývá poslední Leninova fotka

Údajně poslední fotografie Vladimira Iljiče Lenina pořízená za jeho života....

Seriál Byl to smutný pohled. Z vůdce světové revoluce zůstával jen věchýtek na invalidním vozíku, stařeček...

Jejich první vražda. Voyeur s foťákem povýšil špínu New Yorku na umění

Jejich první vražda. Obyvatelé Williamsburgu okukují mrtvolu Petera Mancuse,...

Seriál Jako první si pořídil policejní rádio, a tak byl u každého mordu jako první. Neúnavný fotograf...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

V kontejneru vzplála stará elektrobaterie, patrně kvůli technické závadě

26. dubna 2024  12:45

Zřejmě závada na staré elektrobaterii způsobila páteční požár kontejneru na skladování...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...