Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach: Vládu ODS možná podpoří komunisté

  9:36aktualizováno  9:36
Sociální demokracie zatím vyčkává, zda podpoří připravovanou vládu Mirka Topolánka. "Nejednají s námi," říká ministr Zdeněk Škromach, který to považuje za velkou chybu ODS.

Zdeněk Škromach | foto: David Port

Přejít na speciál Hledá se vláda

Pane místopředsedo, měl jste léta tady v kanceláři obraz s Petrou Buzkovou? Kam zmizel?

Už balím.

Jak dlouho budete ještě ministrem?

Doufám, že co nejkratší dobu.

Je ČSSD dva týdny po volbách pořád jednotná v odmítání vlády, kterou sestavuje Mirek Topolánek?

Je stejně jednotná, jako je ODS jednotná v podpoře Topolánkovy vlády. Vyjednávání a povolebnímu uspořádání neprospívá, když se neustále zpochybňuje, zda je sociální demokracie schopna udržet jednotu.

Já jsem ji nezpochybnil.

Je zpochybňována z jiných stran. Pokud naši poslanci podepsali usnesení ke koaliční vládě, která je vládou menšinovou, tak hned se objeví tvrzení, že jsou tři čtyři poslanci, kteří jsou připraveni Topolánkovu vládu podpořit.

Jste jedním z vyjednavačů o nové vládě, jaký z toho máte zatím pocit?

Spíše mám pocit odpovědnosti, ale podle zkušeností z dřívějších let to má svá pravidla.

Ale v čem je to jiné než kdysi?

Volební kampaň byla jiná než kterákoli od roku 1989. A to poznamenává a ovlivňuje povolební jednání. To je vyhrocené a z nezacelených ran teče krev. Nedostatečná byla i odezva na neúspěch dvou malých stran: KDU-ČSL a komunistů.

Komunisté jsou malá strana?

Jejich výsledek jednoznačně ukázal, že ve Sněmovně ztratili polovinu poslanců. To není úspěch.

Nikdo je za malou stranu zatím nepovažoval.

Pokud srovnáváme počet jejich poslanců ve Sněmovně i v Senátu, tak je to malá strana.

Zopakujte podmínky, za jakých byste dali důvěru či tolerovali vládu, kterou Mirek Topolánek sestavuje.

Respektujeme volební výsledek a nepřejeme si předčasné volby. Chtěli jsme vládu odborníků, která by získala podporu ve Sněmovně napříč politickým spektrem.

Takovou šéf ODS nesestavuje.

Z našeho pohledu sestavuje menšinovou vládu, která by vlastně musela hledat podporu v nějaké opoziční smlouvě.

Nová vláda není menšinová, když skončily volby patem.

Ale je. Není přece většinová.

A jaké jsou vaše podmínky, abyste jí dali důvěru?

Pokud ji pan Topolánek pořád sestavuje s vědomím toho, že nemá podporu 74 poslanců sociální demokracie, tak může kalkulovat s jediným: s podporou komunistů.

Počkejte, vy tvrdíte, že nakonec podrží tu vládu komunisté? Není to absurdní? Vždyť to všechny tři strany jednající o kabinetu odmítají.

Není to úplně vyloučené. Mezi ODS a KSČM existují určité vazby už dob voleb prezidenta.

Jaké vazby? Buďte konkrétní.

Osobní vazby tam podle všeho jsou. Musíte přihlížet k tomu, že bez dohody všech pěti poslaneckých klubů ve Sněmovně nebude zvoleno její vedení, a tím bude blokováno ustavení nové vlády. My chceme prosadit svého kandidáta na šéfa Sněmovny, a tím odblokovat další jednání. To je pro nás zásadní věc. Pro naši vládu není výhodné dál prodlužovat její existenci.

Zvolení vašeho šéfa Sněmovny by byl vstřícný krok ze strany ODS?

Každopádně ano.

Vašim kandidátem na předsedu Sněmovny je Jiří Paroubek?

Ano.

Přece nemůže být současně premiérem i předsedou Sněmovny!

Nemůže, ale zkoumáme, jak by se to dalo udělat po právní stránce. Jeden z výkladů je, že Jirka Paroubek bude zvolen, podá rezignaci na funkci premiéra a pan prezident jmenuje ihned nového předsedu vlády.

To jako myslíte, že celá ta rošáda by se odehrála v průběhu několika hodin v jediný den?

Bylo by to možné.

Zní to zajímavě, ale na tahu při řešení patové situace jste spíše vy.

Budeme ve chvíli, až budeme mít toho předsedu. Předtím se musí uskutečnit schůzka mezi čtyřma očima mezi Paroubkem a Topolánkem. Ta se zatím nekonala.

Kdy by se tak mělo stát?

Mělo by se tak stát v nejbližších dnech.

Snažím se z vás vypáčit, zda nakonec podpoříte Mirka Topolánka. Odpovězte na to přímo.

Nechceme předčasné volby a jsou tady jenom dvě většiny: ODS s komunisty, nebo ODS s ČSSD.

Nějak jste se do spolupráce ODS a komunistů zamiloval...

KSČM chce mít svého místopředsedu Sněmovny. Představte si, že návrh na zvolení Miroslavy Němcové z ODS předsedkyní v tajné volbě projde. Koho hlasy se tak stane? A následně bude do vedení Sněmovny zvolen i komunista. A opět stejná otázka: Koho hlasy?

Například hlasem vašeho poslance Pavla Ploce.

To se vám povedl dobrý vtip.

Pořád jste mi neodpověděl, zda nakonec podpoříte koaliční vládu, kterou sestavuje Topolánek.

Očekáváme, že s námi budou seriózně jednat, a to se nestalo, byla jen jedna informativní schůzka. Lidovci a zelení s námi nejednají vůbec.

Zdá se mi, že jen vyčkáváte a vítěze voleb grilujete, smažíte a dusíte.

Povolební situace je pro nás výhodná. Kdokoli bude chtít vládu sestavit, bez naší tolerance ji nesestaví. Záleží hodně i na šikovnosti Mirka Topolánka, jak to teď zařídí a s čím přijde.

A vylučujete, že žádný váš poslanec nakonec novou vládu nepodpoří?

Abychom to mohli dokázat, byli bychom rádi, ať se o důvěře nové vládě hlasuje co nejrychleji.

Sociální demokracie byla před více než rokem nejrozhádanější stranou. To všechny problémy zmizely a vy teď budete vždy jednotní?

Udělalo se několik chyb, a tou největší byla prezidentská volba. Stranu to rozložilo. Po krizích s vládou Špidly a Grosse se Jirkovi Paroubkovi povedlo ČSSD konsolidovat. I když ne vše se mu povedlo.

Co se mu nepovedlo?

Jeho povolební projev nebyl nejšťastnější.

To říkal už i on. Co dalšího?

Nepovedlo se mu zvítězit ve volbách, ale dokázal vytáhnout sociální demokracii z loňského politického suterénu na výsluní. Dokázal podchytit jednotlivé proudy v ČSSD a dát je dohromady.

A je skutečně jeho postavení v ČSSD tak silné, jak to vypadá?

Je silné. Jeho postavení bude záviset i na tom, jak se podaří vyřešit situaci s povolebním uspořádáním a využít potenciál, který máme.

A kdyby se to nepodařilo, bude Jiří Paroubek v ohrožení?

To je vždy problém, když se to nepodaří, ale nepředpokládám, že se tak stane. Současná situace může ovlivnit senátní a komunální volby na podzim. Pokud v nich uspějeme, otevře to cestu k znovuzvolení Jirky Paroubka na dalším sjezdu ČSSD.

Odcituji váš výrok z loňského března z deníku Právo: "Škromach má svou důstojnost. Není kašpárek, aby kandidoval na každou funkci." Dnes jste místopředsedou, důstojnosti už máte dost?

Poměry uvnitř strany se změnily. Navíc když slyším dnes lidi, a to si nechci ohřívat polívčičku...

Tak si ji na chvilku ohřejte.

Na tom sjezdu tvrdili, že s komunisty nikdy, a najednou by se jimi nechali podporovat. Já neměním názory, tu podporu jsem nevylučoval.

Přečtu vám váš další loňský citát: "Nebudu dělat nějakého sluhu ministrovi financí, který vleče stranu doprava." Nepozoroval jsem, že by se váš kolega Sobotka nějak změnil. I to je v pořádku?

Pod vedením Jirky Paroubka se změnil.

Cože? On ho premiér semlel?

Nevím. Nechci to posuzovat ani vyvolávat vnitřní konflikt. Situace se prostě změnila. Za Špidly jsme dělali kroky, se kterými jsem se někdy jenom těžko vyrovnával.

Když jste hovořil o vyhrocené kampani - není vykopán mezi sociálními a občanskými demokraty až příliš hluboký příkop, který v současnosti nemůžete překonat?

Mnohé mosty byly v kampani spáleny a zbořeny. Z období naivity se ale přechází do politické reality.

Nepřispěl jste k tomu vyhrocení situace i vy sám?

V rámci vedení kampaně a vedení osobního souboje ano.

Připomenu vám například vaše slova z ledna z Lidových novin: "ODS má bolševické prvky, i když v tom pravicovém smyslu... Co se týče bolševismu, tak si ODS a komunisté nemají co vyčítat."

Nechci být laskavý na politické soupeře. Navíc je to jasné sdělení, žádná podpásovka. Pokud někdo chtěl, mohl na to reagovat. Vždyť se podívejte na druhou stranu: politika nulové tolerance, výroky jako noc dlouhých nožů či Grosstapo.

Není divné, že o bolševismu hovoříte právě vy? Vždyť jste byl členem předlistopadové KSČ!

Tím víc o tom mohu hovořit, protože ty věci znám zevnitř.

Aha...

Každý byl něčím a něco dělal. Já jsem prošel určitým názorovým vývojem, takže mohu o tom hovořit tímto způsobem. Ale vrátím se ke kampani. Odehrálo se něco, co tady nebylo: osobní nenávist, absolutní nekomunikace, snaha likvidovat protivníky i fyzické napadání.

ČSSD útočila i na lidovce a zelené. Nezavřeli jste si tím sami dopředu dveře do jakékoli vládní koalice?

Určité poučení do budoucích let to být může. Zda způsob vedení kampaně může po volbách uzavřít komunikaci. Ale do arzenálu politiků musí patřit schopnost se domluvit i po tak tvrdé kampani. Považuji však za absolutně nedůvěryhodné, když se vede nesmírně tvrdý boj a pak si ti politici padnou do náruče. Lidé by to těm stranám v příštích volbách spočítali.

Řídí se tím ČSSD při povolebním vyjednávání?

Vždyť to vidíte. Dosáhli jsme výborného výsledku, i když jsme nevyhráli. Navíc byla vysoká volební účast, a proto musíme být odpovědní v tom, jak naložíme s mandátem, který nám občané dali.

Když hodnotíte s odstupem a nadhledem výsledek voleb pro sociální demokracii, jaké jste udělali v kampani chyby?

Ty názory se různí.

Chci od vás konkrétní příklady.

Větší kampaň mohla být vedena při přímém styku s voliči. Vliv na preference v jednotlivých krajích mělo například to, kde se se svým autobusem objevil Miloš Zeman.

Takže Zeman pomohl výrazně k vašemu dobrému výsledku?

V krajích, kterými Miloš Zeman projížděl, sociální demokracie vyhrála. Kdyby se objevil i jinde, výsledek by byl ještě lepší.

A nějaká další chyba?

Konfrontace o zdravotnictví těsně před volbami nemusela být pro vládní stranu prospěšná.

Byl jste lídrem ve Zlínském kraji. Čím si vysvětlujete, že v Čechách většinou vyhrála ODS a na Moravě ČSSD? Země vypadá rozdělená.

Tento jev je potřeba podrobně analyzovat a vyhodnotit. Druhým extrémem byla vysoká účast voličů v Praze, kde výrazným způsobem uspěla ODS. Mohl to být jeden z aspektů, který rozhodl o volbách.

Mohlo velkou porážku ČSSD v Praze ovlivnit nasazení nepopulárního a konfrontačního Davida Ratha?

Nějakou roli to sehrálo. Mám pocit, že mnoho lidí bylo motivováno jít v Praze k volbám a volit právě proti Davidu Rathovi.

Před více než rokem v době krize s Grossem jste dokonce chtěl "praštit" s politikou. Je to tak?

To je pravda. Člověk nesmí dělat příliš dlouho jednu věc, protože propadá do rutinního způsobu práce.

Vám by nevadilo být v opozici?

Vůbec ne.

Mohu si vaši odpověď přeložit tak, že nakonec budete tolerovat možnou Topolánkovu vládu?

Až bude ustaveno vedení Sněmovny, tak předpokládám, že pan prezident je ihned odhodlán jmenovat vládu, kterou mu předloží Mirek Topolánek. Moc jiných možností není. Největší problém ale je, že připravovaná koalice nejedná dostatečně se stranami, které by jí to mohly umožnit. Když nejednají s námi, je otázka, zda nejednají s komunisty.

Jste tou myšlenkou spolupráce ODS a KSČM úplně posedlý.

My chceme s ODS jednat, ale iniciovat to nebudeme. Pružnost ze strany Mirka Topolánka je nedostatečná k tomu, aby existovala možnost funkční vlády do budoucna. Jsou dvě klíčové věci pro každý kabinet: důvěra vládě a státní rozpočet. Pokud to nemá zajištěné, tak nemá smysl, aby vládla.

Čtenář z toho musí být nakonec zmatený: říkáte, že zřejmě budete v opozici, že vy sám už brzy nebudete ministrem, předčasné volby nechcete, ale Topolánkova vláda v podstatě nemůže vládnout. Co to znamená? Co vlastně ČSSD chce?

Řeknu vzkaz pro vítěze voleb: měl by reagovat na naše představy o povolebním uspořádání a najít tak způsob, aby země měla funkční vládu. To se zatím nestalo.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz