Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach: V tuto chvíli většinu nemáme

  20:39aktualizováno  11. října 14:17
Michaela Jílková zpovídala místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha. Na rozhovor si přinesl jako talisman plyšového lvíčka. Má přihrát ČSSD vytouženou většinu pro sestavení vlády, nebo pomoci Škromachovi vybruslit z otázek, které mu jsou proti srsti?

Rozhovory Michaely Jílkové

Premiér Topolánek chce po demisi své vlády začít jednat o další vládě. Budete chtít s ODS nalézt kompromis, nebo uděláte všechno pro to, abyste vládli vy, ČSSD?
Cílem každé politické strany je, aby měla podíl na vládě, aby mohla prosazovat svůj program.

Předseda Paroubek řekl, že pokud nedostane šanci už teď, tak bude vládu sestavovat na třetí pokus z pověření předsedy Sněmovny. Takže i kdyby vám teď někdo sliboval hory doly, jde jen o to, aby byl předseda Paroubek jmenován premiérem?
To není konečný cíl. Konečný cíl je, aby tady byla funkční vláda, která bude mít většinovou podporu. A my jsme přesvědčeni, že ČSSD je schopna takovou vládu dohodnout.

Dobře, ale kdyby byl pověřen Topolánek nebo někdo jménem ODS -jste ochotni s nimi nalézt kompromisy, nebo budete trvat na tom, že šanci má dostat Paroubek?
Myslím, že v tuto chvíli éra ODS skončila, jejich schopnost něco dohodnout je nulová.

Takže pokud bude pověřen sestavením vlády někdo jménem ODS, tak ta jednání budete bojkotovat?
Jestliže by se ukázalo, že ve Sněmovně je dnes většina, která je připravena podpořit určité povolební uspořádání, stačí jednoduchá věc -převolit předsedu Sněmovny. Tím se naprosto mění situace a věřím, že prezident Klaus nebude zdržovat dalším pokusem, když bude jasná většina pro jiné uspořádání, než má v představě ODS.

Je pro vás přijatelná nějaká jiná varianta než ta, že by byl premiérem Jiří Paroubek?
Přijatelná je jakákoli varianta, která povede k většinové vládě, která bude podporována sociální demokracií, pokud k takové dohodě dojde.

A prosím vás, na čem se chcete dohodnout, když váš předseda už dopředu připouští jen jednu variantu? Říká, že nepřipadá v úvahu ani úřednická či poloúřednická vláda, ani velká koalice - že budete usilovat jen o menšinovou vládu ČSSD.
Do jednání vstupujeme s tím, že jsme přesvědčeni, že bychom byli schopni sestavit vládu, která by získala většinu. Byla by to vláda středolevá.

A s kým by byla?
Je možné vyjednávat s kýmkoliv včetně ODS. Co brání ODS podpořit Paroubkovu vládu?

Já tomu nerozumím - středolevá vláda - to mi nějak nepasuje. ODS je pravicová strana.
No vidíte. A proč by sociální demokracie jako strana levého středu měla podporovat pravicovou stranu?

A proč by oni měli podporovat vás, když vy je nepodporujete?
No vidíte. Nejlepší by bylo, kdybychom se nemuseli podporovat a některá strana byla schopná sestavit vládu.Kdybyste mi mohl tedy říci, kde chcete tu většinu vzít.
Docela dobře to řekla předsedkyně poslaneckého klubu KDU Parkanová: Dejte šanci Jiřímu Paroubkovi, a když to nesestaví, tak bude třeba jiné řešení. A jsme zase o krok blíž k předčasným volbám.

Ta politická situace stojí peníze i trpělivost daňových poplatníků. Mluvte prosím konkrétně. Třeba lidovci - neudělali vám čáru přes rozpočet?
Jestliže lidovci a zelení říkají, že nepodpoří vládu podporovanou nebo umožněnou komunisty, tak to znamená, že padá menšinová vláda sociální demokracie za podpory komunistů. A také není šance, aby ODS sestavila vládu s lidovci a zelenými, nemají většinu. Tak pak je tady jediná varianta, a to je nějaká forma velké koalice. Protože pokud se ODS s ČSSD nedomluví, tak tady žádná vláda nebude.

Takže jediné možné řešení je, že by vás podpořil někdo z ODS?
Ano - jedině že by nás podpořila ODS. My zatím nejednáme s jednotlivými poslanci. Ale řekněme si jednu věc, když jsme vyjednávali s ODS, tak od jednoho z vyjednavačů zazněla informace: Vy se chcete dohodnout na podpoře vlády před volbami? Komunálními, senátními? Vždyť to nikdo nechce. Prostě žádná strana se v této chvíli nechce na ničem dohodnout.

Tak znovu: víte, že máte tu většinu? Víte to?
Určitě máme vyšší koaliční potenciál, než má v tuhle chvíli ODS.

Opakuji: víte, že máte tu většinu?
Ale to nikdy nevíte. Nezlobte se.

A v čem máte větší koaliční potenciál než ODS?
V tom, že jsme schopni například hovořit i s komunisty. Ale nakonec - s nimi je schopná hovořit i ODS. Je zvláštní, když říká Topolánek, Tlustý nebo Bém, že by jim nevadila podpora komunistů pro sestavení nějaké jejich vlády...

Oni říkají podpora všech stran.
To je jenom zástěrka, protože bez komunistů žádnou vládu dohromady nedají.

Já vás prosím, odpovězte - kde chcete vzít tu většinu?
A kde ji vzala ODS? Proč se pořád bavíme o sociální demokracii?

Protože vy jste představitel ČSSD.
A kde ji vezme ODS?

A kde ji vezmete vy?
To se nás momentálně neptejte. Přece vám to nevytroubím tady teď a v tuto chvíli.

Říkal jste, že ji nemáte?
Tak když ji nemáme, tak se nám to nepovede. A budeme zase o krok blíž k předčasným volbám.

Věříte, že by vás mohl podpořit někdo z lidovců?
Když si to vezmete - ve Sněmovně máte poslance pěti stran. Já nejsem přesvědčen o tom, že například zrovna komunisti jsou ochotni všichni jednotně podpořit Paroubkovu vládu.

Když zmiňujete komunisty: jejich předseda Filip řekl, že mohou tolerovat vznik menšinové vlády, která bude složena z odborníků sociální demokracie a KSČM. Jste ochotni mít ve své vládě odborníky KSČM?
Já vám to řeknu tak. Nějakou bližší spolupráci s komunisty vnímám jako problém, protože to bude tlačit ČSSD doprava. Nejsem přesvědčen, že pro sociální demokracii by to bylo v tuto chvíli ideální řešení.

KSČM dále říká, že kdyby ve vládě neměla své odborníky, tak by chtěla tolik kontrolních pravomocí, aby nebyla odpovědna za různé privatizační aféry druhých. Na to byste přistoupili?
Rozhodně, pokud by sociální demokracie sestavovala jakoukoli vládu, tak komunisti v této vládě nebudou mít žádné zastoupení.

Takže oni vás budou podporovat -já bych řekla - pro vaše modré oči?
Ne, já myslím, že politika se dělá pro program, pro blaho lidu.

Významný představitel KSČM mi řekl, že sociální demokracii žádný bianko šek nedají, že s tím nemůžete počítat.
Nemusí, to je jejich vlastní rozhodnutí.

Komunisté budou chtít hovořit i do personálních záležitostí vlády. Například mám informaci, že pokud někdo řekl, že KSČM je zločinecká organizace, funkci ve vládě mít nebude. Takový pan Zaorálek by asi ministrem zahraničí nebyl. To na to přistoupíte?
Nechme komunisty komunisty. Já myslím, že v této chvíli je potřeba jednat se všemi stranami.

Vy těmi komunisty vlastně opovrhujete, nemluvíte o nich moc hezky. Jiří Paroubek říká, že nejsou zralí na vládu, pan Zaorálek, že jsou přežitek, a oni vás za to mají držet ve vládě? Není to od vás takové pokrytecké?
Komunisté vznikli historicky z lůna sociální demokracie a historickým posláním sociální demokracie je, aby splnila své historické poslání v tom, že komunisté postupně zaniknou.

To myslíte, že komunisté jsou tak hloupí, že budou podporovat vaši vládu, když je chcete vytlačit z politického spektra?
Proč po mně chcete, abych já mluvil za komunisty?

Ptám se na to, jak budete vyjednávat s komunisty.
Až ta jednání budou, tak budou. Budeme vyjednávat se všemi stranami - pokud vůbec k tomu bude možnost.

Pane místopředsedo, prosím, zatím jste mi neřekl ani jeden náznak, že tu většinu máte. To se za to stydíte? Nebo proč tedy neřeknete: Ano, my máme většinu, my to dojednáme?
Ale v tuto chvíli tu většinu nemáme a nemá ji nikdo.

Nezablokovali vám ta jednání o sestavení vlády už dopředu lidovci a zelení prohlášením, že komunisté jsou pro ně nepřijatelní, a komunisté svými požadavky?
Řekla jste jasně, kdo jsou ti kazišuci, kteří nechtějí umožnit, aby tady vzniklo nějaké stabilní povolební uspořádání. Jestliže se stavějí my nikdy tak co tedy?

Je tedy opravdu jediná možná domluva s ODS po komunálních a senátních volbách?
Pokud ty malé strany nebudou racionálně jednat, tak jaká je jiná možnost dohody než s ODS i na těch předčasných volbách?

Ještě k té vaší menšinové vládě, kterou teď prosazujete. Podporoval by ji jeden poslanec, nebo víc poslanců?
Nechte to na ty dva tři týdny jednání. Stejně pan prezident říkal, že nebude jmenovat nikoho dříve než po volbách.

Promiňte, potom tedy váš předseda blufuje celý národ, když říká, že už většinu máte? Vy teď říkáte, že nevíte. Pak ji tedy nemáte a všechno vznikne teprve na základě jednání?
Je tady šance přijít s projektem, který takovou podporu získá.

Takže ji nemáte a teprve byste o ní jednali?
Já myslím, že hlasování o důvěře Topolánkově vládě jasně ukázalo, že je tady ochota poslanců jednat o různém uspořádání. Ti, co ze sálu při hlasování odešli, pro menšinovou vládu ČSSD nebudou. To řekli jasně.
Možná, že budou jiní poslanci.

Jednotliví?
Třeba, já nevím.

Třeba zelení, nebo z ODS?
Anebo lidovci. Ale jiní poslanci ve Sněmovně nejsou než z těchto stran, tak ono to nemá smysl říkat stále dokola.

Předseda Paroubek řekl, že nebudete brát ODS telefony, a nebral je. Teď najednou chce jednat o vládě s tím, že zavolá předsedovi a bude jednat...
(skáče do řeči) To jsou trošku takové ty mediální zkratky, já bych to takhle nevnímal. Já to nepovažuji za úplně ideální, aby lidé spolu nekomunikovali. Pokud spolu nebudou hovořit, tak se nenajde dohoda.

A je slušné, když předseda Paroubek nebyl přítomen devítiminutovému projevu premiéra Topolánka na vašem poslaneckém klubu? Vede takové chování k dohodě?
Tak třeba neměl kde zaparkovat, já nevím...

Ne, on byl ve Sněmovně.
Pokud vím, tak běhal v sále.

Mluvím o Topolánkově projevu v poslaneckém klubu ČSSD.
Já mám pocit, že tam byl.

Ne, nebyl, šel si psát svůj projev.
Nevím, tohle nechci hodnotit, každý se chová podle svého. Já jsem tam byl.

O vás se v ODS říká, že jste komunikativní, zatímco Paroubek odchází od projevů, nezdraví Topolánka.
Mně nepřísluší hodnotit předsedu...

Kdyby měla být dohoda mezi ČSSD a ODS - co kdybyste tím premiérem byl vy?
Teď jste mě postrašila... V této chvíli je reprezentantem sociální demokracie Jirka Paroubek jako předseda.

A co kdyby se hledal jiný předseda? Za jakých okolností byste kandidoval?
A nestrašte. Já už jsem to zkoušel jednou, mně to stačilo s Grossem.

Nebude to trapas, pane místopředsedo, kdyby byl jmenován premiérem Paroubek a vy tu většinu mít nebudete? Nebude to politická ostuda?
Tak Mirek Topolánek také hovořil o tom, jak má většinu zajištěnou, a najednou nebyla.

Topolánek nemluvil tak jistě o většině jako váš předseda, nemyslíte?
Já předpokládám, že ji má. To jsou věci, které si vede osobně on, ta jednání.

Jste místopředsedou strany a nevíte, kde předseda Paroubek ty hlasy má, a přitom ho podporujete. Není to divné?
Jsem dostatečně ostřílený na to, abyste mě vyprovokovala, abych vám to vyprdelil. Tak to tedy ne.

Vy to totiž nevíte...
Ne, nevím to. Vždyť jsem říkal, že to nevím.

A není zvláštní, že váš předseda musí před vámi dělat takové tajnosti?
Víte, že u nás se všechno vykecá.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz