Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach označil slova premiéra za nesmysl

  16:55aktualizováno  16:55
Sobotní jednání ústředního výkonného výboru sociální demokracie nelze podle místopředsedy vlády a ČSSD Zdeňka Škromacha považovat za legitimizování politiky úřadujícího předsedy Stanislava Grosse. "To je naprostý nesmysl," prohlásil Škromach.

O legitimizování své politiky výborem hovořil v sobotu na tiskové konferenci premiér. Řekl, že ji hodlá obhájit i na březnovém sjezdu, který bude volit nového předsedu. - více zde

Grossovu zprávu schválila drtivá většina zhruba 150 členů výboru, 14 se jich zdrželo hlasování a proti byli tři. Gross poukazoval na to, že vyzval všechny přítomné, aby vystoupili s alternativními návrhy k jeho představě. "Nikdo tak neučinil," zdůraznil.

Škromach prý nezpochybňuje politickou podporu, kterou Gross má. Z hlasování o jeho zprávě ale podle jeho výkladu nelze vyvozovat, že získal legitimitu pro navrhované kroky, například pro krácení sociálních výdajů. To by je musel formulovat do usnesení, které by výbor schválil většinou hlasů.

"Nelze stavět podporu těmto krokům na hlasování o zprávě, která byla navíc z velké části přednesena jen ústně," tvrdí místopředseda, který s krácením sociálních výdajů nesouhlasí.

Místopředseda Martin Starec naopak tvrdí, že zvláštní usnesení není třeba. "Když se to odhlasuje, tak to platí. Je to užívaná praxe," dodal.

Také Gross považuje diskusi ke směřování vládní politiky sobotním zasedáním ÚVV za uzavřenou. Budou-li výhrady pokračovat, neponechá je bez odpovědi. Bude prý hodnotit přínos popřípadě nečinnost oponentů a upozorňovat na to při sestavování kandidátek, řekl v sobotu novinářům, aniž by někoho jmenoval.

Škromach chce ale svůj postoj prosazovat na krajských konferencích a rozhodující střetnutí s Grossem očekává na sjezdu, kde se s ním utká i o funkci předsedy strany.

Na dotaz televize Nova v pořadu Sedmička, zda je vnitřně připraven zvládnout i roli premiéra řekl, že politik musí být připraven na vše. Podotkl ale, že existují i "duální systémy" jako například v Německu. Tam po nějakou dobu předseda vládnoucí strany nebyl současně kancléřem.

Škromach v pořadu řekl, že snížení rozpočtových schodků by se mělo dosáhnout efektivní podporou hospodářského růstu, které povede ke zvýšení příjmů státní pokladny. Není možné, aby sociální demokracie šetřila na důchodcích a zdravotně postižených.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz