Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zrádcům víry stínejte hlavy. Islámský radikál vyslal vzkaz z vězení

  11:32aktualizováno  11:32
Nečekané pokračování má případ vraždy ve skotském Glasgow. Muž pákistánského původu tam na jaře letošního roku ubodal majitele obchodu kvůli tomu, že pošpinil islámské učení. Útočník za svůj čin dostal doživotí. Nyní se však na internetu objevily audionahrávky, na kterých přímo z vězení vyzývá ke stínání hlav odpůrcům islámu.

Případ brutální vraždy Pákistánce Asada Shaha otřásl skotským Glasgow na konci března letošního roku (více čtěte zde). Dvaatřicetiletý Tanveer Ahmed, taktéž původem z Pákistánu, muže ubodal údajně kvůli tomu, že se hlásil k islámskému hnutí Ahmadíja. Vadilo mu, že Shah na videích publikovaných na YouTube sám o sobě hovořil jako o prorokovi, což muslimská víra považuje za rouhání.

Ahmadíja

Ahmadíja je heterodoxní islámské mesianistické hnutí, které vzniklo v 80. letech 19. století v indickém Paňdžábu. Založil je Mirza Gulám Ahmad z Kádijánu, který se v roce 1882 prohlásil za obnovitele muslimské víry (mudžaddid) ve 14. století hidžry a později v roce 1889 za Mahdího a druhé (alegorické) zjevení Ježíše (přislíbeného Mesiáše, arabsky masíhi maw'úd ), jehož muslimové očekávají před koncem světa. Kvůli rozdílům ve věrouce čelí ahmadíja ostré kritice ze strany ortodoxního islámu.

Zdroj: Wikipedia

Ahmed nejprve po Shahovi požadoval, aby svá slova odvolal. Vzápětí však vytáhl nůž a začal Shaha bodat. Vyběhl za ním i na ulici. Bodal ho až upadl na zem a vykrvácel. Ahmed se posléze vydal na nedalekou autobusovou zastávku, kde čekal na příjezd policie. „Proti vám nic nemám, takže vám neublížím,“ sdělil strážníkům. Za vraždu dostal doživotí.

Jeho extrémní názory ho však nepřešly ani za mřížemi. Na internetu se nyní po půl roce objevil audiozáznam, v němž vybízí ke stínání hlav lidem, kteří znevažují islám. Vrátil se také k vraždě Shaha. „Měl jsem tu čest, že jsem ho mohl navždy poslat do pekla,“ tvrdí Ahmed na záznamu. Muslimové z hnutí Ahmadíja jsou podle něj zrádci víry.

„Kdokoli nyní poslouchá můj hlas, měl by se zavázat k ochraně proroctví. Zachráníme následovníky našeho Pána před pádem do pekel,“ káže Ahmed. „Je jen jediný trest pro ty, kteří napadají naši víru: uřízněte jim hlavu, uřízněte jim hlavu, uřízněte jim hlavu,“ zní na konci nahrávky. Na YouTube se podobných zpráv od Ahmeda objevilo celkem sedm. Poslední 7. září. Zřejmě se jedná o záznamy telefonních hovorů z věznice Barlinnie v Glasgow.

Výjimečný trest a žádná lítost

Poslankyně Margaret Ferrierová ze Skotské národní strany vyzvala policii, aby objasnila, jak se mohla nahrávka dostat ven z vězení a kdo ji publikoval na internetu. „Je znepokojující, že komunita muslimů z hnutí Ahmadíja, která je ve svém domovském Pákistánu pronásledována, nyní čelí výhrůžkám i ve Spojeném království,“ uvedla.

Fotogalerie

Audiozáznamy pochopitelně vzbudily vlnu rozhořčení mezi členy hnutí Ahmadíja žijícími v Británii. Nejedná se přitom o první výhrůžky, kterým kvůli své víře musí čelit. Na Facebooku se například po vraždě Shaha objevily oslavné příspěvky, nejen po Glasgow pak svého času kolovaly letáky, které členy hnutí Ahmadíja pod hrozbou smrti vyzývaly ke konverzi ke skutečnému islámu.

Ahmed si ve vězení odsedí nejméně 27 let, až následně bude moci zažádat o předčasné propuštění. Výjimečný trest si podle soudkyně vysloužil i kvůli tomu, že svého činu ani jednou nelitoval. Prostřednictvím svého obhájce naopak vydal prohlášení, ve kterém svou oběť nařkl z pošpinění islámu. „Kdybych to neudělal, určitě by to udělal někdo jiný a na světě by tak bylo mnohem více násilí,“ sdělil v prohlášení.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz