Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí v roce 2002

Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí v roce 2002 | foto: AP

Skotsko se bojí amerického bojkotu kvůli propuštění atentátníka z Lockerbie

  • 78
Američané, bojkotujte Skotsko a celou Británii. Necestujte tam, nekupujte nic "made in Scotland". Taková výzva se objevila na internetu poté, co skotská vláda minulý týden pustila z vězení atentátníka z Lockerbie. Kabinet teď svůj krok vysvětluje v parlamentu a poslanci podle médií budou chtít odstoupení ministra, který teroristu nechal jít.

Skotská vláda pustila Abdala Basata Muhammada Midžrahího ze soucitu. Sedmapadesátiletý Libyjec odsouzený za teroristický útok na americké letadlo, při němž v roce 1988 zemřelo 270 lidí, má rakovinu prostaty v konečném stadiu a údajně mu zbývají tři měsíce života.

Američané na Skoty naléhali: Nepouštějte ho, je to usvědčený vrah a měl by zemřít ve vězení. Ale skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill neslyšel. Když pak navíc Libyjci přivítali Midžrahího jako hrdinu a diktátor Kaddáfí poděkoval skotským přátelům za kuráž, svět byl definitivně zhnusen. - čtěte Libyjce zodpovědného za Lockerbie vítali v Tripolisu jako hrdinu

Dav lidí vítal na letišti Midžrahího po jeho návratu do Libye (20. srpna 2009)

Dav lidí vítal na letišti Midžrahího po jeho návratu do Libye (20. srpna 2009)

Na internetu se objevila výzva Boycott Scotland (Bojkotujte Skotsko). Nabádá Američany, aby do Skotska, potažmo Velké Británie, vůbec nejezdili. Aby nekupovali skotské výrobky, aby netankovali u čerpacích stanic British Petroleum... - na výzvu se můžete podívat zde

Kdyby Američané vskutku poslechli, ostrovy na druhé straně Atlantiku by měly problém. Turisté z USA tvoří podstatnou část návštěvníků Británie, jen v obchodu se skotskou whisky se každý rok otočí miliardy dolarů.

Server CNN hned uspořádal anketu: Uvažovali byste na protest proti propuštění Midžrahího o bojkotu skotské whisky? Devětadvacet procent lidí řeklo ANO. Osmatřicet procent hlasovalo NE. Zbytek skotskou whisky nepije. Takový byl aspoň stav ankety před druhou hodinou odpolední našeho času.

Můj přítel Kaddáfí

Britská vláda každopádně bere americké výzvy k bojkotu vážně, napsaly The Times. "Vyhlídka na americký bojkot je znepokojující a musíme na to dávat pozor," řekl svým spolupracovníkům ministr financí Alistair Darling.

Premiér Gordon Brown se k propuštění Midžrahího odmítl jakkoliv vyjádřit, za což ho zase ostře zkritizoval šéf opozičních konzervativců David Cameron. Dnes mluvčí Downing Street 10 Brownovo mlčení vysvětlil: předčasné propuštění Libyjce je podle premiéra "příliš citlivé".

Brown se minulý měsíc v Itálii setkal s Muammarem Kaddáfím, který ho nazývá "přítelem". A podle některých hlasů v rozhodnutí skotského ministra spravedlnosti sehrál roli zájem Británie o dobré vztahy s Libyí, která má velké zásoby ropy.

Proč tedy ministr MacAskill Midžrahího pustil? Dnes to musel vysvětlovat na mimořádném zasedání lokálního parlamentu, který kvůli tomu přerušil parlamentní prázdniny. To se za posledních deset let stalo jen dvakrát - když v roce 2000 zemřel tehdejší premiér Donald Dewar a o dva roky později po smrti královny matky.

Skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill (20. srpna 2009)

Skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill (20. srpna 2009)

MacAskill prohlásil, že si za svým rozhodnutím stojí. Důvody propuštění Midžrahího ze soucitu spočívaly v ideálech skotského právního systému. Jakékoliv politické či obchodní úvahy, o nichž diskutují novináři i analytici, v něm nehrály žádnou roli. "Bylo to mé rozhodnutí, pouze mé. Stojím si za ním a budu žít s důsledky."

Skotský ministr spravedlnosti se mimo to vyjádřil ke kontroverznímu přijetí Midžrahího v Tripolisu. "Neukázalo to soucit ani citlivost vůči rodinám 270 obětí Lockerbie. Libyjská vláda nás přitom ujistila, že s návratem bude nakládáno tiše a v citlivém duchu," odsoudil čtvrteční nadšené vítání teroristy v Libyi.

Šéfka skotských konzervativců Annabel Goldie uvedla, že odsouzený Libyjec měl strávit své poslední týdny na bezpečném místě nebo v hospici ve Skotsku, což by zabránilo čtvrtečním scénám v Libyi. Někteří poslanci také žádali, aby MacAskill odstoupil. Podle mnoha z nich to poškodilo pověst Skotska ve světě a vláda by věc měla nějak napravit.

Skotský premiér Alex Salmond už včera prohlásil, že je chybné ohánět se pozůstalými po obětech teroru. "Mnohé rodiny, zvlášť ve Velké Británii, mají odlišný názor a myslí si, že jsme udělali správné rozhodnutí," řekl.

V tom má do jisté míry pravdu. Někteří pozůstalí skutečně nikdy neuvěřili vině Midžrahího a považovali ho jen za obětního beránka nějaké širší politické hry. Silnější jsou ale hlasy těch, které propuštění odsouzence pobouřilo. Mají pocit, že se jim skotská vláda vysmála do tváře.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video