Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Skotští výrobci whisky a tartanu tají dech, brexit jim může zatopit

  • 274
Skotští obchodníci řeší, co bude po odchodu Velké Británie z EU. Brexit ohrožuje export jejich produktů do Evropy. Pro výrobce tartanu nebo skotské whisky by ztráta evropského trhu byla značná rána. Skotské whisky navíc hrozí, že přijde o svou ochrannou známku, píše agentura AFP.

V ohromné hale nedaleko skotských hranic s Anglií je slyšet řev točících se cívek. Stroje největšího světového výrobce tartanu zde tkají nezaměnitelný kostkovaný vzor, který nosí i královská rodina. Kvůli referendu, ve kterém si Britové zvolili odchod z Evropské unie, však nyní visí nad továrnou Damoklův meč. Firma Lochcarron v Selkirku nyní neví, jestli bude do budoucna moct pokračovat ve výrobě za stejnou cenu a stejných podmínek.

Tartan

Tradiční skotská látka s barevným čtvercovým vzorem, která je utkaná z česané ovčí vlny. Tato tkanina se používá k výrobě kiltu. V různých oblastech se vzory mohou lišit.

Zdroj: Wikipedie

Lochcarron vyrábí 1500 typů tartanů včetně modrých a růžových pastelových verzí, které nosívala princezna Diana. Místní produkty jsou vyrobené stoprocentně ve Skotsku a do Selkirku si pro ně jezdí obyčejní lidé, obchodníci i instituce. Mezi zákazníky Lochcarronu patří značky jako je Vivienne Westwood, Dior, Jean Paul Gaultier nebo Ralph Lauren. Nyní se však 94 zaměstnanců firmy strachuje, co bude dál.

Továrna je závislá na náčiní a materiálech, které dováží z kontinentální Evropy. Jejich ceny se však vzhledem k oslabení libry vůči euru skokově zvýší. „To bude první dopad,“ řekl AFP šéf výroby David Riddell. Téměř polovina produkce je přitom posílaná přes moře. „Jestli politici odvedou svou práci dobře, můžeme z toho těžit, jestli ne, čeká Velkou Británie složité období,“ svěřil se Riddell.

Britská volba

Většina lidí v Selkirku brexit nepřivítala s nadšením. Skotové brexit nechtěli. Zatímco celkově bylo ve Spojeném království pro odchod 52 procent lidí, dvaašedesát procent Skotů volilo pro setrvání.

Skotská whisky se strachuje o ochrannou známku

Není to však jen tartan, který má strach o budoucnost. Nejistá je i Asociace skotské whisky (SWA) sídlící v Edinburghu, která také podporovala kampaň za setrvání v Unii. „Jestli je jedna věc, která je dobrá pro obchody, je to jistota, a nyní je všude hodně nejistoty. Průmysl se to snaží ukormidlovat a pokračovat v prodeji úspěšného produktu,“ řekl mluvčí SWA David Williamson.

Před sebou má však dojednávání nových podmínek ohledně mnoha aspektů prodeje. „Stále je nejasné, jaká dohoda s EU bude. Není jasné, jestli se budou měnit podmínky danění, cla, administrativy,“ dodal.

Jednou z otázek je také evropská ochranná známka PGI, která chrání lokální plodiny a výrobky. Skotská whisky si tak může říkat jen whisky vyrobená ve Skotsku. Tyto ochranné známky však vydává Evropská unie.

Výroba whisky zaměstnává podle SWA 10 tisíc lidí. Sekundárně však vytvoří ve Spojeném království až 40 tisíc pracovních míst. A evropský trh je pro producenty whisky jedním z největších odbytišť. Williamson se však o budoucnost skotské whisky nebojí. „Přežili jsme 500 let válek a revolucí, nahoru a dolů po celou dobu, přesto pořád vzkvétáme,“ zakončil.

Ve Skotsku je kvůli brexitu opět ve hře referendum o odtržení. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová sice vyzvala parlament, aby zatím nepodporoval snahy o vyhlášení nového referenda na Velké Británii, mezitím však jedná s Bruselem o udržení svazků EU a Skotska. (více zde).

Podle šéfky skotské národní obchodní komory Liz Cameronové je totiž zásadní, aby země pokračovala v obchodování s Evropou. „Hledáme způsob, jak pokračovat ve volném obchodu s evropským trhem,“ uvedla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video