Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skončí krize ještě letos? Přečtěte si předpovědi deseti ekonomů

  14:41aktualizováno  14:41
Kdy dosáhneme oživení? Bude to třeba ještě letos? Na to spíš zapomeňte. Bude to tedy napřesrok? Snad. Ale možná to bude ještě později. Takhle to vyznělo, když jsme požádali první českou ekonomickou ligu, aby předpověděla, kdy skončí krize a ekonomika půjde nahoru. Dlužno podotknout, že většina namítala, že nemá křišťálovou kouli.
Kdy skončí krize? Chcete vědět přesnou hodinu, ptali se ekonomové.

Kdy skončí krize? Chcete vědět přesnou hodinu, ptali se ekonomové. | foto: Kavárna

Vladimír Dlouhý: Ideálně přijde růst v půli roku 2010

Vladimír DlouhýNa tuto otázku neumím jednoznačně odpovědět a myslím, že to s jistotou neví nikdo. Zrovna se objevily zprávy, že by akcie mohly růst už ve druhé půli roku. Ale co to znamená pro růst reálné ekonomiky? I kdyby šlo všechno dobře, Česko by začalo růst někdy v půli příštího roku. Pokusím se proto spíše popsat podmínky k překonání krize. První je obnova důvěry v bankovním sektoru. Druhou je řešení globálních nerovnováh, to znamená nastartování diskusí o koordinaci makroekonomických politik hlavních zemí. Třetí podmínkou je odpovídající kombinace politik: monetární, fiskální politiky či na nabídkové straně. Čtvrtá podmínka souvisí s připraveností některých zemí reagovat na možné tlaky na měny a na spekulace o neschopnosti financovat svůj dluh. V eurozóně jde o Irsko a Řecko, mimo ni, ale pořád v Unii, o baltské země a možná Maďarsko, a vně o Ukrajinu, jejíž bankrot by se přelil do nedůvěry vůči dalším zemím včetně – bohužel – i Česka.
Vladimír Dlouhý je bývalý ministr, nyní poradcem

Pavel Mertlík: Nelze vyloučit několikaletou stagnaci

Pavel MertlíkČeská ekonomika se již zvolna blíží ke dnu recese. Tak velké propady, jaké představoval pokles průmyslu v listopadu, kdy se průmyslová výroba meziročně snížila o více než 17 procent a meziměsíčně o více než 9 procent, by se již neměly opakovat. Tehdy byla klesající křivka průmyslové výroby nejstrmější. Propad výroby v průmyslu pokračuje nadále, ale už neakceleruje. Dno úrovně průmyslové výroby by mohlo být dosaženo někdy v polovině roku. Velkou otázkou je, co bude dál. Odrazí se ekonomika ode dna a v průběhu druhé poloviny roku přijde mírné oživení, jež bude pokračovat v roce 2010, nebo bude následovat dlouhá stagnace s kolísáním ekonomiky na velmi nízkých úrovních výstupu? Jinými slovy, bude mít křivka úrovně výroby a HDP tvar písmene U, nebo L? Prozatím se připravme na to, že vodorovná část U-křivky nebude krátká, může trvat do konce letošního roku nebo i déle. A L-křivku, tedy několik let trvající stagnaci ekonomiky, nelze v žádném případě vyloučit.
Pavel Mertlík je hlavním ekonomem Raifeissenbank

Tomáš Ježek: Zprávy z USA nic pěkného nevěští

Tomáš JežekKde jsou ty zlaté časy Prognostického ústavu, kdy po nás strana chtěla znát budoucnost, aby ji mohla vědecky naplánovat. To stačilo, aby pan ředitel Komárek zaletěl do New Yorku a pozoroval tam černochy, jak chodí po ulici s walkmany, a bylo jasné, co by se u nás mělo začít vyrábět. Také po konci současné krize by bylo třeba začít pátrat v USA. Tam krize začala a šířila se pak prostřednictvím jedovatých instrumentů kapitálového trhu do světa. Tam také musí skončit. Kdy to bude, to se chozením po streets, i kdyby to měla být sama Wall Street, zjistit nedá. Zprávy z USA zatím nic pěkného nevěští. Na krizi bylo zaděláno za prezidenta Clintona, který tlačil celý bankovní sektor k levným půjčkám, aby se zalíbil chudým voličům. Průšvih s gigantickým kvantem nesplacených a nesplatitelných úvěrů pak v důsledku časového zpoždění naplno dopadl na hlavu chudáka Bushe. Zvítězil tedy Obama. Ten si k potlačení krize pozval lidi z Clintonova týmu, kteří to všechno spískali. Prognóza tedy nemůže být růžová, konec krize v nedohlednu.
Tomáš Ježek je bývalým ministrem, nyní pedagogem na VŠE

Martin Jahn: 2010? To je spíš optimistické přání

Martin JahnSituace na finančních trzích je stále rozkolísaná a nikdo nemůže v současné době s jistotou předpovídat ani hloubku, ani délku začínající recese. Pokud se finanční trhy budou brzy stabilizovat a obnoví se důvěra jak na mezibankovním trhu, tak i u spotřebitelů, mohlo by v tomto roce dojít k ukončení propadu. Náznaky oživení bychom pak mohli očekávat v druhé polovině roku 2010. To je spíše optimistické přání než profesionální předpověď založená na tvrdých datech. Snad všichni se shodují na tom, že tato krize je nejvážnější minimálně od druhé světové války. Bylo by proto naivní se domnívat, že odezní během jednoho roku. V mnoha odvětvích musí dojít k restrukturalizaci a konsolidaci. Tahounem růstu světové ekonomiky byla ve velké míře spotřeba v USA. Ale tatáž spotřeba na dluh byla také jedním z viníků této krize. Proto je otázka, odkud by se měl vzít impulz k dalšímu růstu. Světové ekonomice bude trvat poměrně dlouho, než se dostane na úrovně z let 2007 a 2008.
Martin Jahn je generálním ředitelem VW - Rusko

Martin Roman: Jediný, kdo to může ukončit, jsou média

Ředitel ČEZ Martin RomanExistuje jeden způsob, jak ukončit krizi prakticky přes noc. Nemají ho však v rukou vlády. Ani všechny vlády dohromady nemají dost prostředků na to, aby svými investicemi nahradily peníze, které si ve strachu z budoucnosti odloží stranou domácnosti a podniky. Jediný, kdo může krizi rychle ukončit, jsou média. Problémy se splácením hypoték bylo podle posledních statistik postiženo jen méně než jedno procento okrsků ve Spojených státech, převážně v Kalifornii, na Floridě a ve Washingtonu. Zprávy o tom však dokázaly rozpoutat paniku, která rozvrací světovou ekonomiku. Bez obnovení důvěry se ekonomika nevzpamatuje. A důvěru mohou obnovit jen dobré zprávy. Těch ale zatím vídám jen málo. Bojím se, že upadneme do bludného cyklu, kdy si média ve vlastní snaze přežít budou zvyšovat čtenost špatnými zprávami. Ty však krizi prohloubí a tak pořád dokola. Nejsem proto velký optimista. Bojím se, že zotavování bude pomalé. A pokud nezačne rychle, tak bude ještě těžší, neboť je daleko snazší podniky udržet v provozu než znovu rozjíždět po bankrotu.
Martin Roman je generálním ředitelem ČEZ

Tomáš Sedláček: Táhlé oživení přinese začátek roku 2010

Tomáš Sedláček, ekonom, hlavní analytik makroekonomických strategií ČSOBPředvídat v této situaci budoucnost je velice těžká věc a v mnohém spíše připomíná věštění z křišťálové koule (kterou navíc nevlastním). Co se týče reálné ekonomiky, většina institucí odhaduje ukončení hospodářské recese na konec tohoto roku až začátek roku 2010. Osobně mám spíše pesimističtější pohled. Ukončení hospodářské recese tento rok nečekám a spoléhám se spíše na táhlé oživení v prvních kvartálech roku 2010. Navíc následné oživení bude dle mého soudu prokazovat pomalejší tempa růstu, než na jaké jsme byli zvyklí v minulých letech. Jiný příběh však může mít akciový trh, kde následný nárůst může být zpočátku relativně prudký. Matně odhaduji, že dosažení vrcholových hodnot z roku 2007 bude rozhodně trvat spíše k tuctu let. Při krizi minulé, z roku 2000, to trvalo let sedm.
Tomáš Sedláček je hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB

Miroslav Zámečník: S trochou štěstí se USA odlepí na podzim

Miroslav ZámečníkDélka a hloubka trvání ekonomické recese bude velmi záviset na dvou faktorech, z nichž oba jsou zcela mimo kontrolu kohokoli v České republice. Oba jsou totiž ve Spojených státech, kde krize začala a kde také logicky musí skončit. Prvním opravdu důležitým signálem obratu bude nalezení cenového dna na trhu rezidenčních nemovitostí v USA a zvýšení aktivity na trhu nemovitostí. To také umožní nalézt nějaké robustnější řešení pro sanaci amerického finančního sektoru, mimo jiné proto, že realitní trh poskytne informaci o přecenění finančních aktiv, které se na něj navázaly. Uvidíme, jak zaberou aktivity americké vlády a centrální banky, jež jsou rozsahem i obsahem bezprecedentní. S trochou štěstí by se někdy na podzim mohla ekonomika USA odlepit ode dna.
Miroslav Zámečník je ekonomickým analytikem

Jiří Rusnok: Stabilizaci přinese příští rok

Jiří RusnokPokles ekonomiky je celosvětově rozhodně větší než kdokoli ještě před několika málo měsíci předpokládal. Spirála poklesu dnes ještě není u konce. Nicméně nepředpokládám, že by se lidstvo dobrovolně rozhodlo jen tak se zříci většiny civilizačních vymožeností a vrátit se o mnoho desetiletí ve vývoji zpět. Dříve nebo později se tedy musí zastavit pokles spotřeby hmotných statků, jehož jsme svědky. Mohutné fiskální, garanční a měnové intervence se postupně musí projevit v obnovení růstu poptávky a na ni navazujícím oživením ekonomické výkonnosti. Odhaduji, že po prudkém poklesu v tomto roce by se situace mohla stabilizovat v roce příštím a od roku 2011 již opět uvidíme pozitivní ekonomický růst. Situace bude pochopitelně odlišná jak podle regionů, tak podle oborů. Česko stále má dobré předpoklady vyjít z krize s menšími šrámy než většina konkurentů v Evropě.
Jiří Rusnok je bývalým ministrem, nyní poradcem

Jan Švejnar: Nejdříve to přijde v roce 2010 či 2011

Ekonom Jan Švejnar Očekávám, že v USA dojde k oživení ekonomiky nejdříve v roce 2010. Finanční sektor se stále ještě propadá a reálná ekonomika jej následuje. Míra nezaměstnanosti byla ještě před rokem pod pěti procenty a nyní je již nad osmi a rychle stoupá. Evropa následuje USA s určitým zpožděním a Česká republika reaguje s odkladem na situaci v Evropě. Západní Evropa tudíž může očekávat další propad a oživení nejspíše koncem roku 2010 nebo v roce 2011. U nás se to projeví pravděpodobně o několik měsíců poté. Toto je poměrně optimistický scénář, který předpokládá, že vlády velkých ekonomik budou efektivně intervenovat.
Jan Švejnar působí na University of Michigan

Ondřej Schneider: Máme před sebou pomalé desetiletí

Ondřej Schneider, ekonomKdy skončí krize, neví nikdo. Ačkoliv trvá již více než rok, doposud neexistují náznaky, že bychom se blížili ke konci. Banky už odepsaly stovky miliard "toxických“ aktiv, ale další stovky mají stále v evidenci a nemohou se jich zbavit, protože je nikdo nekoupí. Dokud se tato ucpávka trhu neodstraní, banky nebudou půjčovat a ekonomika se tak nerozjede vyšší rychlostí. A až se konečně bilance bank vyčistí, začne teprve "makroekonomická část“ vybalancování světové ekonomiky: Američané si budou muset půjčovat méně, Číňané a Němci méně vyvážet a více spotřebovávat doma, Japonci investovat více kapitálu v zahraničí. Celé toto vyrovnávání bude světovou ekonomiku zpomalovat, navíc bude trvat celé roky. Spoléhat se proto na rychlé oživení je naivní a nebezpečné. Máme před sebou několik let, možná desetiletí jen pomalého a křehkého ekonomického oživení.
Ondřej Schneider působí na Georgetown UniversityZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.Najdete na iDNES.cz