Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školy žádají osobní údaje, ikdyž je mnohdy nezajímají

  12:23aktualizováno  12:23
P r a h a - Děti, které se hlasí na střední školu, musí před přijetím předložit potvrzení o zdravotním stavu. Jak a k čemu školy tyto osobní údaje používají však často není jasné. Mnozí ředitelé škol navíc potvrzují, že zdravotní údaje nepotřebují. "Vždycky se to chtělo, tak to v té vyhlášce prostě zůstalo. Každá prohlídka stojí dvě stě korun, v souhrnu to stojí spoustu peněz a většina ředitelů podle mého názoru potvrzení nebere v úvahu," tvrdí Ondřej Šteffl, ředitel nadace Scio, která poskytuje poradenství školám i studentům. "Když je však dítě dyslektik nebo dysgrafik, určitě má smysl to napsat," radí Šteffl.

Ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia Václav Klaus prohlásil, že na jeho škole k potvrzení o zdravotní způsobilosti nijak nepřihlíží. "My na to v přihláškách ani nemáme kolonku. Zdravotní stav však bereme v úvahu při přijímacích zkouškách, děláme testy tak, aby nebyli handicapovány děti s dyslektickými či dysgrafickými problémy. Myslím, že je hodně na libovůli ředitelů, jak tuhle záležitost pojmou," řekl Klaus.

Existují však školy, na které se uchazeč bez potvrzení o zdravotní způsobilosti nedostane. Patří mezi ně například vojenské školy či taneční konzervatoře.

"Zákon nám neukládá vyžadovat potvrzení o zdravotní způsobilosti, nejsme povinni ho po dětech chtít. Na lékařských prohlídkách před zahájením studia však trváme, protože na naší škole je hlavní součástí výuky tanec," potvrdila Ilona Leixnerová z konzervatoře Taneční centrum Praha. "Studium tance organismus studentů značně zatěžuje, je proto nezbytné, aby byli zdravotně zcela v pořádku," dodala Ilona Leixnerová.

Mouhou vůbec školy požadovat podobné osobní údaje? "Škola má právo některé informace vyžadovat, zároveň je povinná tyto údaje pečlivě utajovat, učinit opatření, aby se k nim nikdo nedostal," tvrdí odborník na ochranu osobních dat Vladimír Smejkal.

"Podle mého názoru je to v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Škola však musí s informacemi umět zacházet, jako s osobními údaji," dodal Smejkal.

Ministerští úředníci tvrdí, že obecná povinnost uvádět do přihlášek potvrzení o zdravotní způsobilosti neexistuje. "Obecně požadovány nejsou, takhle to rozhodně formulováno není," říká Dagmar Němečková z ministerstva školství.

"Zdravotní prohlídky jsou povinné u uchazečů o studium na vojenských školách. Dále existují studijní a učební obory, které předpokládají zdravotní způsobilost. Ředitelům škol předepisuje tuto podmínku učební dokumentace k jednotlivým oborům, kterou vydává ministerstvo školství. Ředitelé proto přesně vědí, kdy jsou povinní lékařské zprávy vyžadovat a kdy ne. A od nich se to mohou dozvědět i uchazeči a jejich rodiče," dodala Dagmar Němečková.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz