Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Školy v Indianě už nemusejí učit psát, dětem stačí ťukat na klávesnici

  • 457
Kaňky v sešitě, vyplazené jazyky, ani křeče v prstech už nebudou provázet prvňáky z americké Indiany v prvních měsících povinné školní docházky. Školský úřad rozhodl, že je zbytečné učit se psát ručně. Děti podle něj patří do generace nových technologií, stačí tedy, když ovládají klávesnici a tiskárnu.

A tuto znalost také budou vyžadovat. Každá škola ve středozápadní Indianě bude zkoušet, jak děti umějí psát na počítači. Psaní psacím písem se už vyžadovat nebude a zkouška z ovládnutí tiskacího písma bude volitelná. Záleží na jednotlivých školách, zda ji do svých osnov zařadí.

Rozhodnutí úřadu s datem 25. dubna, které vzdělávací ústavy dostaly koncem školního roku, ale mnohé rozhořčilo. Takový přístup podle nich povede jen k tomu, že se lidé v budoucnu nebudou umět ani podepsat.

Jenže řada dalších se domnívá, že ruční psaní už je zkrátka v dnešní době přežitek. Podle psychologa Scotta Hamiltona vlastně "má smysl učit děti jen jejich podpis".

"Čas vyhrazený na osvojení psaní by se mohl věnovat výuce, jak ovládnout psaní na klávesnici a další techniky. Z intuitivního hlediska to dává smysl, zvláště vzhledem k rozvíjejícímu se digitálnímu světu, v němž děti vyrůstají," řekl odborník podle The Daily Telegraph.

Učitelé jsou ale proti a zlobí se. "Už teď je psaní na strašné úrovni," shoduje se většina. "Snažíme se zabránit tomu, aby děti do rukou psaného textu nevkládaly zkratky a pozměněná slova, která používají v textovkách a na internetu," řekla Andree Andersonová z University of Indiana. Dětem toto rozhodnutí podle mnohých jen ublíží.

Krok Indiany ale není v USA nijak ojedinělý. Také některé školy v New Yorku zařadily do osnov výuku psaní na počítači, zatímco ruční psaní se stalo volitelným předmětem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video