Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školy si s válkou nevědí rady

  0:01aktualizováno  0:01
Děti - hlavně ty starší - válka zajímá a chtějí se o ní dozvědět co nejvíc. Školy si však s tímto tématem často nevědí rady. Někde se o válce prostě mlčí. V některých školách však volí ten nejhorší přístup - neinformují děti nezaujatě a trestají je, pokud mají jiný názor než učitelé.

Takový zážitek si z jedné pražské základní školy přinesla dcera právníka Stanislava Novotného. "Učitel občanské výchovy se dětí nejdřív zeptal, na které straně konfliktu jsou. Na podporu Ameriky se přihlásily jen tři. Ty to pak od něj pěkně schytaly," zlobí se Novotný.

Jeho dcera za svůj proamerický postoj dostává co proto i v jiných předmětech. "Učitelka matematiky například prohlásila, že by Bushe zabila. Dcera jí řekla, že se tak nemá vyjadřovat, a vysloužila si napomenutí," dodává Novotný.

Zkušenosti některých dalších rodičů jsou obdobné. V základní škole v Praze 1 například učitel dětem vysvětloval, že Saddám Husajn je legitimní hlavou státu. Děti, které proti tomu hlasitě protestovaly, si ze školy odnesly poznámku.

Kantoři jsou v obtížné pozici: tomu, co se v Iráku děje, mnohdy nerozumějí ani oni sami, jak to tedy mají vysvětlovat dětem? Rada ministerstva školství - aby učitelé s dětmi o válce mluvili, jen pokud se samy zeptají - jim příliš nepomohla.

"Já jsem se na válku zeptal a učitelka opáčila, že to není naše věc, a víc se se mnou nebavila," tvrdí třináctiletý Daniel z Prahy 6. I učitelé z gymnázia v pražské Josefské ulici zvolili pro tyto dny roli "polomrtvého brouka". "Řekli nám, že válka je. Pak každý z nás v hodině češtiny napsal, co si o ní myslí. Paní učitelka naše názory přečetla a tím to skončilo," řekl student kvarty Petr Kašpárek.

V základní škole v Harrachově se učitelé o tom, jak dětem válku vysvětlovat, poradili dopředu. "Je to problém, děti se na to stále ptají. Dohodli jsme se, že ke konfliktu nebudeme zaujímat žádné stanovisko, a žákům pouze podáváme informace, které známe z médií," vysvětluje tamní ředitel Vladimír Peřina. Pokud jeho podřízení přece jen chtějí dětem sdělit vlastní názor na celou záležitost, musí zdůraznit, že je to jenom jejich mínění.

Hlavně je třeba mlčet
Instrukce, aby sami od sebe o válce nemluvili, dostali učitelé v liberecké základní škole v ulici 5. května. "Reagují pouze v případě, že si děti debatu o válce samy vyžádají. Osobně jsem o tom hovořila s našimi deváťáky," tvrdí ředitelka Hana Zábojníková.

Dětem prý zdůraznila, že válku provází propaganda. "Řekla jsem jim, že informace, které z bojiště přicházejí, bývají protichůdné podle toho, která ze znepřátelených stran s nimi přijde. Do debaty se také zapojila jedna dívka, jejíž bratranec je voják a nyní slouží v Kuvajtu. Vyprávěla nám o jeho telefonátech domů," vzpomíná ředitelka Zábojníková.

Podobný přístup zvolili na základní škole v Jilemnici. Kantoři tam o konfliktu promluvili s žáky druhého stupně. "Na prvním stupni jsme o tom téměř nemluvili. Dětem jsme jen podali informace přiměřené jejich věku," uvedla ředitelka školy Věra Zajícová.

Úplné mlčení pro změnu vládne na střední zdravotnické škole v Ostravě. "Dost jsem se tomu divila, ale o válce v Iráku tu nepadlo ani slovo," pozastavuje se jedna z tamních studentek.

Mlčení nahrává radikálům
Skutečnost, že se školy tématu co nejvíc vyhýbají právě kvůli tomu, že na válku v Iráku nemají jednotný názor ani dospělí, nahrává krajním názorům. Tím víc totiž vyniknou ti kantoři, kteří chtějí dětem vnutit svůj názor.

"Naše učitelka občanské výchovy je hodně levicová. Pořád zdůrazňuje, že kantoři teď mají nízké platy. Jednou nám vykládala, že za komunismu se měla líp. Teď je samozřejmě proti Bushovi, nic jiného jsem od ní nečekal," řekl sedmnáctiletý Jakub z gymnázia v Táboře.

Zcela veřejně a originálně demonstruje svůj protiamerický postoj učitel dějepisu z jedné z chrudimských základních škol Libor Škrlík. S několika dalšími nadšenci společně protestuje na chrudimském náměstí. Jeho akce se jmenuje Vteřiny ticha.
"Celý rok dětem vykládám, jak je válka šílená, snažím se jim nahnat hrůzu a pak přijde tohle," vysvětluje, proč denně postává na náměstí.

"Vím, že je to k ničemu. Když jsme ale chodili mávat na Prvního máje a mlčeli, myslím si, že teď už bychom zticha být neměli," hájí svůj postoj. Na náměstí bude k vidění ještě dnes.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz