Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školy s černými řemesly dostanou peníze

  9:21aktualizováno  9:21
Olomoucký kraj - Černým řemeslům blýská na lepší časy. Po letech marné snahy vrátit popularitu učňovským oborům zámečník, obráběč, slévač nebo frézař, jejichž absolventů se trvale nedostává strojírenským podnikům, dostanou školy to, co jim k jejich propagaci dosud chybělo nejvíce - peníze. Ministerstvo školství spolu s kraji vypracovalo seznamy škol a oborů, které se budou moci ucházet o dotaci.

Peníze budou vypláceny z programu na odstranění nevyrovnanosti potřeb trhu práce a zájmu žáků o studium. Rezort chce mezi ně rozdělit celkem sto dvacet milionů korun.

Původně asi desítku učilišť a jejich strojírenských oborů z Olomouckého kraje krajští radní doplnili o další dva - v regionu podle nich chybí i tiskaři a uměleckořemeslní řezbáři.

"Přestože o strojírenské obory je ze strany rodičů a jejich dětí malý zájem, na trhu práce jsou jejich absolventi žádaní. Proto se je učiliště snaží otevírat alespoň pro jednu skupinu. V těch však nebývá víc než dvanáct žáků, a tak jsou tyto obory pro učiliště ztrátové," nastínil společné problémy škol vedoucí odboru školství kraje Miroslav Gajdůšek.

"Ukazuje se, že školám, které vyučují tyto nedostatkové obory, je třeba pomoci," řekla Jana Švecová, vrchní ředitelka sekce vzdělávání odboru regionálního školství ministerstva.

Učiliště by za získané peníze nakoupila například lepší vybavení dílen a zaplatila by i reklamu oborům. "Ve vybavenosti se podobným školám v západní Evropě nemůžeme rovnat - vidíme jen světla ujíždějícího vlaku. Také bychom potřebovali zajistit větší propagaci," potvrdil Miloš Korhoň, ředitel Středního odborného učiliště polygrafického v Olomouci, které má na seznamu vybraných studií obor tiskař.

Zájem o učňovské studium tiskařů byl i letos mizivý - nepřihlásilo se ani třicet žáků.
"Rodiče ani výchovní poradci v základních školách si stále neuvědomují, jak je tiskař potřebný a jak dobře je zaplacený," podotkl ředitel Korhoň.

Nápad ministerstva školství pomoci školám finančně vítají i úřady práce. Například ten olomoucký už léta není schopen novým investorům do strojírenství nabídnout dostatek kvalifikované pracovní síly.

"Snažíme se sice alespoň organizovat rekvalifikace, ale to je jen nouzové řešení. Kdyby se tento problém dařilo řešit na úrovni odborného školství, v běžném denním studiu, bylo by to daleko lepší," uvedla mluvčí Úřadu práce v Olomouci Jana Čuhlová.

To, že škola figuruje na seznamu ministerstva, však ještě neznamená, že dotaci získá. "Nepůjde o automatické rozdělování. Každá škola bude vyzvána, aby zpracovala projekt, kde formuluje své požadavky. V červenci budeme individuálně jednat s každým krajem, komu poslat jakou finanční podporu," objasnila Jana Švecová z ministerstva školství. "Podporu dostanou předně ty školy, které vyučují celostátně nedostatkové obory," doplnila.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Radní chtějí metro D až do Vysočan, objednali si změnu územního plánu

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Pražští radní dnes uložili Institutu plánování a rozvoje (IPR), aby zahájil práce na změně územního plánu, která umožní...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Najdete na iDNES.cz