Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školy ovládnou Janové a Terezy

  0:30aktualizováno  0:30
Už čtyři roky po sobě je Tereza nejčastější dívčí jméno v Čechách. Letos v lednu, tedy v měsíci, ve kterém statistici každoročně sledují u novorozenců oblíbenost křestních jmen, se jich v České republice narodilo 210. Králem mezi chlapeckými jmény je Jan. Také jeho za poslední čtyři roky nikdo z prvního místa nesesadil.

Situace na dalších příčkách módní obliby jmen pak vcelku věrně odráží situaci v reálném světě módy. Zatímco u chlapců přetrvává konzervativní přístup, dívčí jména reagují na módní trendy mnohem pružněji.

Tereza s Kateřinou sice své pozice už čtyři roky po sobě udržely, ale nahoru se tlačí letos třetí Natálie a čtvrtá Adéla. Každý rok si také polepšuje Eliška. V roce 1999 byla dvanáctá, nyní je však již šestá.

Především v Praze by pak rodiče měli být obezřetní u jména Anna. Před rokem se jich v hlavním městě narodilo v lednu 36 a jméno Anna tak dostalo každé čtvrté pražské děvčátko.

U chlapců je od roku 1999 neměnná celá první čtveřice, takže za několik let to budou mít učitelé ve školách těžké. Kromě Janů, Jakubů, Tomášů a Martinů už moc dalších kluků ve třídě mít nebudou.

Po Haškovi se jmenují děti i v USA

Kniha Miloslavy Knappové Jak se vaše dítě bude jmenovat? je bestseller, který rychle mizí z knihkupectví i regálů knihoven. Její autorka má jména a příjmení na starosti také jako registrovaná soudní znalkyně.

Co nejčastěji ovlivňuje rozhodování rodičů?
Odhaduji, že zhruba ve třiceti procentech případů to je rodinná tradice. Kromě toho na rodiče působí například kulturní a sociální prostředí nebo momentální obliba některých politiků či populárních osobností.

Která populární osobnost inspirovala rodiče například v poslední době?
Domnívám se, že za zvýšeným počtem Dominiků je sláva hokejového brankáře Dominika Haška. Tento trend se dokonce projevil i ve Spojených státech.

Je možné definovat, co vlastně rodiče při výběru jména upoutá?
Silný vliv mají celosvětové módní vlny. Tak například přišlo v padesátých letech minulého století ze Západu oživení tradičních apoštolských jmen.

Jaké další trendy ovlivnily křestní jména českých dětí?
Apoštolskou vlnu později vystřídala vlna jmen francouzských, jako je například Iveta, Ivona nebo Patrik. Za další významný vliv můžeme považovat nedávnou silnou oblibu jmen hebrejských, do které patří Ester, Rut nebo David.

Odbornici na problematiku křestních jmen Miloslavu Knappovou stálá obliba  některých jmen nepřekvapuje. "Martin si silnou pozici drží už od padesátých let. U Anny se může někomu zdát, že se teď znovu dostává nahoru, ale ona vlastně nikdy popularitu neztratila. Je to celosvětově nejoblíbenější křesťanské jméno."

Přestože podle Knappové jsou rodiče při vybírání ovlivněni kromě zvukomalebnosti jména i momentální popularitou známých sportovců nebo politiků, rodiče často svou volbu zdůvodňují jinak.

"Po celou dobu těhotenství jsme váhali mezi Matějem a Martinem. Do výběru nás nenutili ani v porodnice ve Vrchlabí a tak syn neměl jméno ještě hodinu po porodu. Když jsem si ho pak poprvé přiložila k prsu, tak se ke kojení moc neměl, a proto nakonec dostal jméno Matěj," vysvětluje výběr jména Kateřina Klímová.

Natálie Králová se sice narodila před časem v době, kdy si svou slávu užívala herečka a zpěvačka Natalia Oreiro, ale to při výběru jejího jména nehrálo vůbec žádnou roli.

"Natálie znamená "dítě Vánoc" a dcera se nám měla narodit právě v tu dobu. Ten symbol se mi líbil," říká Natálčina maminka Anna.

Řada rodičů dospěje ke jménu vylučovací metodou tak, že nejprve vyřadí pro ně nepřijatelná jména. Tak se například v jedné pražské rodině neprosadila před dvaceti lety nyní populární Tereza.

"Tehdy byl oblíbený film Terezu bych kvůli žádné holce neopustil. Jenže Tereza byla šimpanzí samice a to bych měl před očima pořád, jakmile bych dceru oslovil. Takže tohle jméno šlo ze seznamu pryč jako první," říká otec, který si kvůli rodině přeje zůstat v anonymitě.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....Najdete na iDNES.cz