Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školy otestují smlouvy s rodiči rošťáků. Věří, že zlepší chování

  14:53aktualizováno  14:53
Dvacet českých škol rozjede od září pilotní projekt ministra školství Josefa Dobeše a uzavře smlouvy s rodiči zlobivých žáků. Novinka školám pomůže s pravidly, jak zacházet s problémovými žáky či řešit dodržování školního řádu. "Rodičům snad vysvětlíme, že smlouvy mají smysl," míní ředitelka školy, kde se smlouvy testují.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Čemu mohou smlouvy s rodiči vašich žáků pomoci?
Vnímáme to jako jednu z možností, jak společně řešit problémy ve vzdělávání a ve výchově žáků. Pokud si společně sepíšeme zásady, které budou všechny tři strany dodržovat (škola, žák i rodiče - poznámka redakce), může se podařit rodiče i žáky přimět k větší zodpovědnosti.

Anonymita škol

Ministerstvo školství nechce na počátku pilotního projektu smluv škol s rodiči jednotlivé školy zveřejňovat. Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Savičové by mohl být na jednotlivé ředitele vyvíjen nátlak. Ti si nyní naopak musí sami podle svého uvážení a praxe ve škole určit, co bude daná smlouva obsahovat. Rozhovor poskytla ředitelka devítileté školy na jihozápadě Prahy.

Jaké konkrétní problémy na vaší škole řešíte nejčastěji?
Problémy, které jsou běžné na více školách. Jsou to zejména pozdní příchody do výuky, nerespektování pravidel uvedených ve školním řádu, ale také odmítání spolupráce s pedagogicko-psychologickou poradnou a podobně.

Učitelé jsou ve svých právech nyní omezeni, v čem?
Učitelé nemají možnost přimět rodiče ke spolupráci například v souvislosti s vyšetřeními jejich dětí v pedagogicko-psychologické poradně, což se zřejmě zcela nepodaří změnit v souvislosti se smlouvami, protože ani po jejich zavedení je rodiče nemusí akceptovat.

Co by podle vás měly smlouvy obsahovat?
Prozatím smlouvy nevyužíváme, ale máme velké očekávání od zapojení se do projektu. Ve smlouvách by dle našeho názoru měl být popsán problém a konkrétně uvedeno opatření, které přijme škola, dítě i rodič. Dále by mohly být uvedeny další termíny schůzek, kde by se mohly řešit důsledky přijatých opatření a kde by se hodnotila jejich účinnost.

Smlouva školy s rodiči

Ve smlouvě by měly být jasně vymezeny povinnosti školy, žáků i rodičů. Pokud bude žák například neustále vyrušovat, mohl by jej učitel odkázat do poradny a práci v hodině by si žák vynahradil po vyučování. Pilotní školy dostanou od ministerstva školství předlohu pro jednotlivé kázeňské prohřešky, samy si ale musí sepsat výchovný plán tak, aby odpovídal konkrétním potřebám.

Smlouvy nejsou pro rodiče povinné, mají preventivní charakter. Pokud se osvědčí, mohl by je resort zavést formou od školního roku 2013/2014.

Obáváte se reakce rodičů? Jste připraveni na neochotu?
Pokud budou mít rodiče zájem na zlepšení situace, jistě budou spolupracovat. Už dnes ale víme, že někteří rodiče tuto formu spolupráce odmítnou, tak jako i další formy prevence, které jsme dosud nabízeli.

Jak se postavíte k rodičům, kteří smlouvu nebudou chtít podepsat?
Především se budeme rodičům snažit vysvětlit pozitiva smluv. Lépe se nám tak podaří zlepšit situaci, když si sepíšeme pravidla, kterými se hodláme řídit. Motivace a přesvědčení rodičů o smyslu smluv je důležitá. Jinak samozřejmě rodiče k ničemu nutit nemůžeme, ani nechceme.

Jak hodláte řešit přestupky dětí takovýchto rodičů?
Bude hodně záležet na daném problému. Obecně by ale děti mohly být účastníky jednání a v některých případech i spoluautory návrhu opatření. Lépe by tak přijaly daná pravidla. Pokud se nepodaří naplnit opatření, povedeme rozhovory, zapojíme školního psychologa a podobně.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Babiše překvapila urputnost policie. Jeho vydání podpoří pravice i Piráti

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš je překvapen „rychlostí a urputností“ policie, která v úterý znovu požádala o jeho vydání ke...Další z rubriky

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Morče v narkóze, nové klouby pro psa. Majitelé klidně platí desetitisíce

Veterinářka léčí nemocného psa.

Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent....

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz