Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školy nesmějí rodičům nic říci, pokud si to studenti nepřejí

aktualizováno 
- Pokuta a žaloba u civilního soudu hrozí školám, které poskytnou rodičům informace o studentech starších osmnácti let. Od Nového roku totiž podle zákonů o ochraně osobních údajů či o svobodném přístupu k informacím potřebuje škola k vydání zpráv o plnoletých studentech jejich souhlas.
"Rodičům jsme řekli, že pokud jim máme o školních aktivitách jejich dětí něco povědět, musí nám to studenti dovolit," uvedla ředitelka libereckého Gymnázia F. X. Šaldy Irena Přádná.

"Žádné potíže nám ale naštěstí s novým postupem nevyvstaly. Každý se vzniklému stavu spíše zasmál. Nikdo nám informace poskytovat nezakázal."

Studenti se mohou za nastalé situace zhostit některých z dosavadních rodičovských rolí. "Smí si například sami omlouvat svou nepřítomnost či chodit na třídní schůzky. Na těch už u nás jeden student byl," poznamenala Přádná.

Některé školy však nadále poskytují informace bez omezení. A tak vlastně porušují zákon. "U nás rodiče svým dětem školné platí. Proto mají také po celou dobu právo vědět, jak jejich potomci studují," konstatovala ředitelka Podještědského gymnázia Dagmar Cvrčková.

"To je nesmysl," odmítá podobnou argumentaci Pavla Katzová z legislativního a právního odboru ministerstva školství. "Záleží, na čem se na začátku roku s rodiči a studenty domluví. Myslím, že toho využijí třeba děti z rozvedených manželství, které si nepřejí, aby se na ně vyptával rodič, jenž s nimi nežije."

Na liberecké stavební průmyslovce přistupují k plnoletým studentům dokonce jako k vlastním zaměstnancům. "Vztah je potom tvořen zákoníkem práce. Třeba omlouvat se mohou sami, ale jako všichni ostatní dospělí, to znamená, že si nechají vystavit klasickou neschopenku," sdělil ředitel školy Václav Šefčík.

S tím, že by některý student zakázal škole podávat o něm jakékoli informace, se však zatím Ševčík nesetkal. Sám za sebe dodává: "Vím, že na to má podle zákona právo. Řekl bych mu však: Dokud ti, synku, dávají rodiče peníze, tak si jich važ."

Pracovníci školských úřadů nepovažují utajování informací o dospělých studentech za závažný problém. Upozorňují spíš na jinou otázku. "Když si to žák přeje, není o čem diskutovat," řekl ředitel Okresního školského úřadu v Liberci Robert Gamba. "Školy se ale setkávají spíše s opačným problémem. Rodiče se totiž o studium svých dětí mnohdy příliš nezajímají," říká Gamba.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz