Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školy kupčí s kolejními lůžky ve velkém

  0:01aktualizováno  0:01
Správa pražských vysokoškolských kolejí bude mít při hloubkové kontrole, kterou na ni poslal rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm, co vysvětlovat. S nedostatkovými lůžky, která mají sloužit studentům, se totiž, jak ukázala čtenářská linka MF DNES, kupčí úplně běžně.

"Kdykoli potřebujeme naše turisty ubytovat, vyjdou nám bez problémů vstříc. Naše cestovní kancelář se správou kolejí spolupracuje celoročně, stejně jako desítky dalších," řekl majitel jedné pražské cestovní kanceláře, Endre Szabó.

Správa kolejí mu prý dokonce pravidelně posílá obrázkový katalog s nabídkou volných pokojů. Pražské koleje jsou v seznamu skoro všechny.

"Nechápu, jak mohou tvrdit, že to je pro hosty univerzity. Například na kolej Větrník přivážejí turistů plné autobusy, sám jsem to viděl. Nakonec tam posíláme i naše turisty," dodal Szabó. Zatímco pro studenty lůžka na kolejích chybějí, turisté si mohou z nabídky stovek volných postelí vybírat.

MF DNES o kšeftech se studentskými lůžky informovala minulý čtvrtek. A rektor školy, který dosud žil v domnění, že turisté spí na lůžkách určených studentům jen výjimečně, se rozhodl zasáhnout. "Ukáže-li se, že se to děje běžně, zjednáme nápravu," slíbil rektorův mluvčí Václav Hájek.

Se svým svědectvím se přitom hlásí desítky studentů. "Příjezdy plných autobusů s polskými a maďarskými turisty jsou na naší koleji v Hostivaři na denním pořádku," napsal MF DNES student pedagogické fakulty Karel Stržanovský.

Pronajímání studentských postelí turistům je lukrativní. Cizinec zaplatí za lůžko desetinásobek toho, co vysokoškolák. Hotelovými službami si čile přivydělávají i správci kolejí ostatních vysokých škol. "U nás se s tím ani netajili. Část kolejí prostě přejmenovali. Teď je to Hotel Palacký," upozornil student brněnského Vysokého učení technického Jakub Kubala.

Totéž se děje i v Pardubicích. "Na koleji pravidelně potkávám zástupy dělníků, které tam ubytovávají. Pro účely hotelu si u nás vyčlenili celá dvě patra," podotýká pardubický student Martin Zaňka.

I pardubická škola přitom tvrdí, že v neobsazených pokojích přespávají cizí lidé jen zřídka. "Dělníky tam během školního roku studenti vidět nemohli, ti jsou tam jen teď kvůli opravám," tvrdí mluvčí univerzity Valerie Vágnerová.

Školám v pronajímání kolejí turistům žádný zákon nebrání. Studentům, na které státem dotovaná lůžka nevybývají, se to nelíbí. "Jsem z Ostravy a studuji v Praze. Vůbec mě nenapadlo, že bych kolej nemusela dostat. A teď mi napsali, že nemají místo. Nejspíš proto, aby jich měli dost pro turisty," postěžovala si studentka bohemistiky Jana Stillerová.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Najdete na iDNES.cz