Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školství čerpá nejméně peněz z EU, audit usvědčil úředníky ze selhání

  13:40aktualizováno  14:09
Ministerstvo školství čerpá evropské peníze ve srovnání s ostatními resorty nejpomaleji. Audit zadaný ministrem školství Josefem Dobešem (VV) ukázal, že manažeři sekce, která měla čerpání peněz na starosti, naprosto selhali. Dobeš už kvůli tomu odvolal ředitele sekce Jana Vitulu (TOP 09).

Ministr školství Josef Dobeš (VV) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vitula byl kandidátem TOP 09 na ministra školství, zároveň je šéfem strany v Jihomoravském kraji. Na ministerstvu působil od dob exministra Ondřeje Lišky (SZ).

Vitulovým nástupcem je Jaroslav Kuba, který předtím pracoval na ministerstvu jako šéf analyticko-koncepčního odboru a také byl prorektorem ČVUT.

PENÍZE z EU

Ministerstvo školství má na starosti dva operační programy, z nichž lze čerpat v období 2007 - 2013.

Z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost může do ČR doputovat zhruba 45 miliard. Školy si mohou žádat o peníze na rozšíření výuky cizích jazyků, asistenty, nové výukové programy či vzdělávání učitelů.

Program Výzkum a vývoj pro inovace je zaměřený na posilování výzkumu a vývoje, a to především prostřednictvím vysokých škol, výzkumných institucí a jejich spolupráce se soukromým sektorem. Podporuje budování nových výzkumných pracovišť či jejich vybavení moderní technikou. Program nabízí k čerpání zhruba 49 miliard.

Ministerstvo školství má na starosti dva operační programy z celkových devatenácti, z nichž může ČR čerpat peníze. Do školství a vědy by díky evropským fondům mohlo jít až sto miliard. "My jsme s našimi dvěma programy hluboko na chvostu v čerpání těch peněz," řekl dnes novinářům Dobeš.

Do sekce pro čerpání evropských peněz proto nyní nastupuje krizový management.

Zásadní změny musí nastat v řízení odboru. Podle ministra v něm pracuje řada schopných lidí, kteří ale nemohli prokázat své kvality kvůli špatnému vedení. "Audit také ukázal, že je tu stav lidí mírně naddimenzovaný," uvedl Dobeš s tím, že zda a kolik lidí bude muset odejít, se rozhodne v následujících týdnech.

Vitula se také chystá v nejbližších dnech do Bruselu, kde by měl o špatném čerpání peněz na školství jednat.

Dobešovy kroky zkritizoval europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který se problematikou fondů EU v Bruselu dlouhodobě zabývá. Dobeše nazval "hrobníkem evropských programů, který přebírá štafetu po exministryni Kuchtové" (také Dana Kuchtová čelila před třemi lety kritice ohledně čerpání finančních prostředků z fondů EU; kvůli tomu z ministerstva školství odešla).

"Odvolání považuji za fatální přehmat hraničící s diletantstvím a jeho důvody za vykonstruované a motivované záměrem koncentrovat ve svých rukou veškerou moc na úřadě," uvádí v tiskovém prohlášení Březina.

Snížení počtu zaměstnanců prý může ohrozit čerpání evropských miliard nebo schválení projektů na nová vědecká centra a na zkvalitnění výuky, neměl by je totiž kdo vyřídit. Nejmenovaný zdroj z ministerstva ČTK sdělil, že už minulý týden museli oznámit některým úspěšným žadatelům, že kvůli nedostatku úředníků si na peníze budou muset ještě počkat.

Audit čeká celé ministerstvo. Sekce, která má na starosti evropské fondy přišla na řadu jako první proto, že hned po svém nástupu měl Dobeš podezření, že nefunguje dobře. Už dříve avizoval, že by mělo z ministerstva odejít až 15 procent zaměstnanců.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová, bývalá šéfka Úseku kontroly a kvality staveb ŘSD.

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz