Školští odboráři chtějí stávkovat

  • 437
Asociace školských odborů vyhlásila stávkovou pohotovost. Zahájila tak přípravy na časově neomezenou stávku učitelů. Vystávkovat si chtějí zvýšení platů na 30 tisíc, více peněz do školství a odstoupení ministryně školství Buzkové. Asociace má ale mezi pedagogy jen minimální podporu.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Považujete odborářský požadavek na třicetitisícové platy učitelů za přiměřený?

Asociace školských odborů - Učitelský odborový klub (AŠO-UOK) vyzvala k podpoře stávky i pedagogy sdružené v jiných odborových organizacích. Oslovit chce i učitele a další pracovníky ve školství, kteří nejsou organizováni v odborech. O termínu stávku by se mělo rozhodnout v prosinci.

Ministerstvo školství je klidné
Českomoravský odborový svaz pracovníků školství, který sdružuje na šedesát tisíc pedagogických pracovníků, o aktivitě AŠO zatím nic neví. "Nás neoslovili, nehodláme reagovat jen na zprávy z médií," řekl iDNES místopředseda ČMOS PŠ Jiří Valenta.

"V současné době vyjednáváme s vládou o platech. Rozhodně není doba na nějaké bouchání pěstí do stolu nebo na nátlakové akce," uvedl Valenta.

Asociace školských odborů prý ještě neuvedla žádná relevantní čísla o své členské základně, která je podle Valenty "spíše mizivá".  Podle informací iDNES se mezi pedagogy říká, že předseda AŠO Radek Sárközi zastupuje maximálně několik jedinců.

Ministerstvo školství není krokem Asociace školských odborů znepokojeno. "Naším partnerem pro jednání je Českomoravský odborový svaz pracovníků školství. Ten se podle našich informací od akce AŠO distancuje," sdělila iDNES mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. "Krok pana Sárköziho jen poškozuje učitele," dodala.

AŠO věří, že najde podporu i u veřejnosti. "Všichni občané by si měli uvědomit, že rozvoj vzdělanosti je nejdůležitější investicí do budoucnosti České republiky a jedinou zárukou jejího rozvoje," uvedl předseda AŠO Radek Sárközi.

Sárközi při hodnocení situace ve školství odkazuje na mezinárodní studii, která zkoumala školství v zemích OECD. Česko v ní dopadlo špatně v oblastech celkových výdajů na školství i platů učitelů. - více zde

Stávka za platy a proti Buzkové
Školští odboráři si pro stávku stanovili čtyři cíle. Prvním z nich je zvýšení učitelských platů na úroveň policistů, kteří dostali přidáno osm tisíc a v průměru by tak měli brát 32 tisíc korun měsíčně.

"Nástupní plat učitele je 12 tisíc. Takto podceňovat zaměstnance, kteří vzdělávají a vychovávají budoucí generace, a přeceňovat represivní složky státu, je v demokratické společnosti naprosto nehorázné a svědčí o nízké kvalitě současné politické reprezentace," říká Sárközi. Kvůli nízkým platům podle něj ze školství odcházejí kvalifikovaní pedagogové.

Dalším odborářským požadavkem je zvýšení výdajů na školství. AŠO požaduje navýšení na šest procent HDP, což odpovídá průměru v zemích OECD. Česko v současnosti vydává na výchovu a vzdělávání 4,6 procenta HDP.

Vystávkovat si pedagogové chtějí i odstoupení ministryně školství Petry Buzkové. "Není schopna řešit krizi ve školství. Uplynulé dva roky byly pouze přešlapováním na místě a ministryně nepřišla s žádným novým projektem, jak situaci ve školství zlepšit," tvrdí předseda AŠO Sárközi.

Posledním požadavkem je uzákonění pedagogické komory s povinným členstvím.

Výzva učitelům: Nevolte ČSSD a stávkujte!
Asociace školských odborů chce přesvědčit jednotlivé učitele i jejich rodinné příslušníky, aby svůj nesouhlas s vládní politikou ve školství vyjádřili tak, že při podzimních volbách nedají hlasy sociálním demokratům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue