Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školský výbor podpořil odklad státních maturit

  13:55aktualizováno  13:55
Státní maturity si poprvé vyzkouší studenti zřejmě až v roce 2010. Na jejich odkladu se shodl školský výbor Sněmovny. V roce 2010 by měli studenti poprvé skládat společné maturity z češtiny a cizího jazyka, z volitelného předmětu o dva roky později.

Letošní studenti čtvrtých ročníků měli být poslední, kteří zažijí klasické maturity. Zřejmě se jich ale dočkají i další ročníky | foto: ČTK

Lze předpokládat, že doporučení výboru potvrdí na své červnové schůzi i dolní komora jako celek. Dnes totiž odklad podpořili nejen poslanci koalice, ale i opozice.

Ještě nedávno přitom ČSSD a KSČM trvaly na tom, aby se nově maturovalo poprvé již v roce 2008, jak zatím zákon předpokládá. Koalice odklad maturit prosazovala již dříve. - více zde

Nakonec i u opozice převážil názor, že jednotné maturity zatím nejsou připraveny a jejich spuštění by mohlo způsobit víc škody než užitku.

O zrušení státních maturit se nepřemýšlí
Výbor ministryni školství Danu Kuchtovou (Strana zelených) požádal o to, aby mu do 25. června předložila harmonogram přípravy společných maturit. Někteří opoziční poslanci se totiž obávají, aby odklad státních maturit nevyústil v to, že nakonec tato novinka vůbec zavedena nebude. Kuchtová i další zástupci vládní koalice ale opoziční zákonodárce ujistili o tom, že nic takového nezamýšlejí.

Ministryně školství Dana Kuchtová promluvila na začátku května k protestujícím studentům.

Termín 2010 prý myslí vážně a chtějí udělat vše pro jeho dodržení. "Nejde nám o to zrušit státní maturity, ale o to, abychom je předčasným spuštěním nezdiskreditovali," uvedl například Petr Pleva z ODS. Kuchtová soudí, že politické strany by si měly během zhruba tří příštích měsíců definitivně vyjasnit, jak mají státní maturity vypadat.

Poslanci už o odkladu státních maturit diskutovali několikrát. Ministryně školství již v březnové rozpravě na toto téma upozornila mimo jiné na to, že zatím není jasné, jak utajit obsah testů.

"Maturity totiž musí být samozřejmě tajné ... Bude to několik kamionů, které budou jezdit po celé republice a budou rozvážet tuny papíru na jednotlivé kraje a školy. A všechny tyto tuny papíru nesmí vidět nikdo jiný než ten, kdo oficiálně ty papíry převezme a zajistí bezpečnost," dodala. Obává se, že předčasné spuštění maturit by přineslo lavinu žalob od studentů a rodičů.

Proti státním maturitám protestovali studenti
Začátkem měsíce vyrazilo do pražských ulic zhruba 10 tisíc studentů, aby protestovali proti zahájení společných maturit v příštím roce. Vadilo jim, že současní studenti třetích ročníků při nástupu na střední školy nevěděli, jak bude maturitní zkouška přesně vypadat. - více zde

Na začátku května vyrazili studenti do pražských ulic, aby protestovali proti státním maturitám.

Několik gymnazistů přihlíželo i dnešnímu jednání parlamentního výboru.

Současný zákon předpokládá, že maturity budou mít od školního roku 2007/2008 dvě části - společnou státní a školní. Obsah, formu i kritéria společné části má stanovit stát, druhá část by měla být věcí školy. - více zde

Zastánci této novinky si od ní slibují sblížení úrovně "zkoušky z dospělosti" na různých školách. Výsledek u maturity by pak prý mohl hrát větší roli při přijímání na vysokou školu. Společná maturita se má týkat tří předmětů - českého a cizího jazyka a třetí předmět by byl "povinně-volitelný". Studenti si budou muset vybrat mezi matematikou, občanským základem, přírodovědně technickým základem a informačně technologickým základem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz