Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záhada školních úrazů. Rok co rok je jich nejvíc na Pardubicku a Vysočině

  19:53aktualizováno  19:53
Agatha Christie by to možná nazvala Záhadou školních úrazů. Každý rok hlásí nejvíce zlomených rukou či vymknutých kotníků školy v Pardubickém kraji a na Vysočině. Proč zrovna v těchto dvou regionech? To zatím nikdo neví. Pátrat po tom nyní začne Česká školní inspekce.
Nejvíce úrazů dlouhodobě hlásí školy v Kraji Vysočina a v Pardubickém kraji (ilustrační snímek).

Nejvíce úrazů dlouhodobě hlásí školy v Kraji Vysočina a v Pardubickém kraji (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Inspektoři shromažďují záznamy o úrazech v mateřských, středních, základních a vyšších odborných školách od roku 2005. A od té doby je každý rok pořadí krajů s nejhorší bilancí stále stejné: 1. Pardubický, 2. Vysočina (jen ve školním roce 2011/2012 si pořadí prohodily). 

V minulém školním roce ve zmíněných krajích zaznamenali zhruba tři úrazy na 100 dětí, zatímco v Praze, která je na opačném konci žebříčku, pouze jeden (viz box). Inspekce se nyní rozhodla, že zjistí, proč tomu tak je. V nedávno vydané zprávě o kontrole bezpečnosti a ochraně zdraví ve školách informovala, že provede "hlubší analýzu příčin dlouhodobě nepříznivého stavu školní úrazovosti" v těchto krajích.

Úrazy v krajích

Index úrazovosti (počet úrazů na 100 žáků) v jednotlivých krajích ve školním roce 2012/2013:

 • Pardubický - 2,9
 • Vysočina - 2,7
 • Liberecký - 2,1
 • Zlínský - 2,0
 • Moravskoslezský - 2,0
 • Plzeňský - 1,9
 • Královéhradecký - 1,9
 • Olomoucký - 1,9
 • Jihomoravský - 1,8
 • Jihočeský - 1,7
 • Ústecký - 1,7
 • Karlovarský - 1,6
 • Středočeský - 1,2
 • Praha - 0,9

Inspekce podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse podrobně srovná situaci v uvedených krajích a ostatních regionech. Inspektoři například prozkoumají, zda je nejvíce úrazů spíše ve velkých nebo malých školách a obcích. Výsledky analýzy budou zhruba na konci června. 

Jasno o příčinách nemají ani v samotných krajích - a ani se je příliš nepokoušejí zjišťovat. Krajské úřady totiž připomínají, že zřizují pouze střední školy, zatímco ty základní a mateřské spadají pod obce. "Z tohoto důvodu bohužel nemůžeme poskytnout komplexní informaci," uvedla pro iDNES.cz Alena Vinopalová z odboru školství a kultury krajského úřadu Pardubického kraje. Jeho pracovníci však podle ní pravidelně kontrolují bezpečnost na školách a na zjištěné nedostatky upozorňují na poradách ředitele škol.

Situaci podle krajské radní Jany Fialové podrobněji nezkoumali ani na Vysočině.  "Nám mají ředitelé hlásit jen mimořádné události. Nepamatuji si, že by potřebovali pomoc v této oblasti," uvedl šéf odboru školství krajského úřadu Kamil Ubr. Za špatné umístění kraje podle něj možná může i to, že tamní ředitelé poctivě hlásí všechny úrazy.

Ředitelé škol důvody nepříznivých krajských statistik také neznají. "U nás ve škole máme přiměřený počet úrazů, kolem dvaceti za rok. Jsou to nejčastěji menší zranění jako škrábnutí, vyvrácené prsty nebo vymknuté kotníky," řekla iDNES.cz ředitelka ZŠ Pardubice-Dubina Ludmila Kozáková.

Na Vysočině se sice neblahý trend snažili v předchozích letech zvrátit Programem prevence dětských úrazů, v jehož rámci třeťáci dostávali osvětové materiály a účastnili se besed či her, ale žádná výrazná změna nenastala.

Žáci se nejčastěji zraní mezi 10. a 12. hodinou

Celkově však úrazů ve školách ubývá. V loňském školním roce jich inspekce evidovala 29 191, zatímco o rok dříve o dvacet procent víc (36 626). "Rozdíl může souviset s opatřeními v oblasti bezpečnosti dětí a žáků, které školy přijímají. Mimo jiné i na základě pozornosti, kterou této oblasti věnuje inspekce a zřizovatelé škol," míní Andrys.

Co inspekce doporučuje školám

Školy musí zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví žáků nejen při samotné výuce, ale i o přestávkách, v jídelně či během lyžařského výcviku. Tradičně v počtech úrazů vedou základní školy.

Nepřekvapí, že většinu zranění si děti loni způsobily při tělocviku (44,6 procenta všech úrazů na základních a 50,5 procenta úrazů na středních školách). Čtvrtina zranění na základkách se pakl přihodila o přestávkách.

Téměř třetina všech úrazů se stala dopoledne mezi 10. a 12. hodinou. Nejkritičtějšími měsíci jsou leden a říjen. Nejčastěji si žáci poranili ruku (48,5 procenta případů), nohu (30,2 procenta) a hlavu (12,6 procenta). Jedno dítě v loňském školním roce na následky zranění zemřelo. Konkrétní školy evidující nejvíce úrazů inspekce nemůže jmenovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Náměstek Dolínek promluví v Rozstřelu o následcích pádu trojské lávky

Petr Dolínek o budoucnosti lávky v pražské Troji

Na pražském Císařském ostrově pokračuje odklízení trosek pěší lávky, která se zřítila začátkem prosince. Zranili se...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...Najdete na iDNES.cz