Rodiče, plaťte. Základní škola je zdarma, ale pomůcky vyjdou i na tisíce

  0:01aktualizováno  0:01
Několik průzkumů se letos na začátku školního roku shodlo, že pouze za školní pomůcky zaplatí rodina žáka základní školy na začátku školního roku průměrně tři až čtyři tisíce. Když se rodičů v rámci průzkumu ptali na to, co je stojí nejvíce, hned po oblečení a aktovce rodiče uváděli učebnice.

Johanin obsah tašky. Její učení váží tři kilogramy (2.10.2017). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vyučování v novém školním roce se ještě nerozběhlo, ale dvanáctiletý František si doma už postupně řekl o 235 korun na pracovní sešit na angličtinu a o 220 korun na němčinu. Škola je kupovala hromadně, s lehkou slevou.

K tomu vzápětí přibyl pracovní sešit na český jazyk, na přírodopis, na chemii a na fyziku. Pro ty už rodiče museli sami do knihkupectví. „Včera jsme dokupovali poslední, tři díly pracovních sešitů z matematiky, jeden za 63 korun,“ říká jeho maminka Jitka Slavíková. Celkový účet? Jen za pracovní sešity zaplatili rodiče pražského školáka letos 1 139 korun.

Pomůcky zdarma, ale jen ty základní

Na první pohled je to paradox. České děti, které si na základní škole plní základní školní docházku, mají ze zákona nárok na základní školní pomůcky zdarma.

Jenže to má podmínku. Škola tyto pomůcky nedává, ale zapůjčuje. „Škola může žákům poskytovat i pracovní sešity, ale stejně jako učebnice je musí na konci školního roku vrátit,“ říká ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

To dobře fungovalo u učebnic, z nichž se učili rodiče dnešních dětí. Moderní učebnice počítají s tím, že si z nich dítě nebude jen předčítat, ale bude s nimi pracovat. Že do nich bude psát, kreslit, škrtat, procvičovat, co se ve škole naučilo. „Učebnice má být co nejvíce interaktivní,“ říká vedoucí redakce nakladatelství Fraus Radka Šmahelová.

Kolik stojí školák

I to je důvod, proč například rakouská vláda hradí kompletní sadu učebnic pro každého školáka. České školy však na to, aby takové učebnice každý rok kupovaly, peníze nedostávají.

Školy automaticky počítají s tím, že rodiče částku pohybující se nejčastěji mezi 500 a 1 000 korunami zaplatí. Žádná pravidla pro to, co se stane, když si rodina takový výdaj nemůže dovolit, nejsou.

Žáci se často musí učit ze „salátu“. Školám chybí peníze na nové učebnice

Školy často nemají peníze na nové učebnice, jsou proto staré a opotřebované.

Začalo to ve chvíli, kdy tehdy ještě průkopníci moderních učebnic narazili na podfinancování českých škol. Ty od státu dostávají ročně na každého žáka tisícovku. Určena je na nákup nových učebnic, ale hradí se z ní například i nemocenská učitelů.

Každý rok za ně v žádném případě sadu učebnic podle moderních standardů nepořídí. Učebnice se tak rozdělily na dvě části – na „nepracovní“ část, kterou poskytuje škola, a na spotřební materiál – pracovní sešity.

Pro rodiče to znamená, že se na začátku školního roku musí poprat s dalším výdajem navíc.

Při současné legislativě se do nejisté pozice dostávají i samy školy. Nemohou rodičům přikázat, aby pracovní sešity, které učitelé používají v hodinách, zaplatili. Nemohou ani dítě nechat sedět a nudit se ve chvíli, kdy ostatní tento pracovní sešit používají.

Problém je autorské právo

Školy to řeší různě. „Snažíme se počet pracovních sešitů omezovat právě kvůli tomu, aby rodiče museli platit co nejméně. Učitelé mají možnost čerpat i z jiných zdrojů,“ říká například ředitel základní školy Demlova v Jihlavě Zdeněk Nosek.

Test: Zvážili jsme, jak těžké jsou dětské aktovky. Děti tahají i šest kilo

Test školních aktovek (2.10.2017).

Jinde mají nakoupené „putovní“ pracovní sešity. Ty zapůjčují dětem ze sociálně slabých rodin, které na pořízení nových nemají. Musí s nimi zacházet tak, aby je mohly na konci školního roku vrátit použitelné pro dalšího žáka. Což pro řadu z nich znamená spoustu gumování.

Je to spíš pomoc v nouzi, rozdíl mezi půjčeným a zbrusu novým sešitem, do kterého si píše spolužák, je vidět ihned. „Pokud chceme mluvit o inkluzivním vzdělávání, ideální to není, jsou na první pohled stigmatizováni,“ říká Zatloukal ze školní inspekce.

Další možností je odpovídající listy z pracovních sešitů pro děti, které je nemají, okopírovat. Učitelé to tak dělají běžně. „Ještě se nám nestalo, že by pracovní sešit někdo vůbec nepořídil. Pokud ho nějaké dítě zapomene doma, dá se to vyřešit tím, že se stránka okopíruje a dítě může pracovat,“ říká ředitel třeboňské Základní školy Sokolská Ivan Rokos.

Školy, které řeší chybějící pracovní sešity tím, že cvičení z nich podle potřeby okopírují, sice vyhoví principu bezplatného školství, ale dostanou se do sporu pro změnu s autorským zákonem.

Lze žádat příspěvek po státu

Teoreticky může sociálně nejslabším rodinám pomoci stát. „Rodiče mohou na úřadu práce požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci v případě, nemají-li dostatečné prostředky k úhradě nákladů souvisících se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte. Může jít i o situace, kdy rodina nemá dostatečné prostředky na úhradu školních pomůcek, které je nutné pořídit na začátku školního roku,“ říká Barbara Hanousek Eckhardová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Kolik váží aktovky

Některé školy na tuto možnost rodiče přímo upozorňují. „Když žák pracovní sešit nemá, je to pro něj handicap. U sociálně slabých žáků jsme domluveni se sociálním odborem, který má možnost s příspěvkem na zakoupení pomůcek pomoci,“ říká ředitel školy Jižní předměstí v Rokycanech Bohumil Nosek.

Je ale nutno dodat, že na finanční pomoc není nárok ze zákona a že vždy záleží na tom, jak konkrétní případ posoudí úřad práce.

Matku tří dětí, z toho jednoho školáka, Markétu Kratochvílovou by ani nenapadlo, že by o takovou pomoc požádala. „Nemůžeme si stěžovat, že bychom byli chudá rodina, ale pravda je, že jakýkoli výdaj navíc je problém,“ říká Kratochvílová, která je se třetím dítětem doma na mateřské.

Odhaduje, že ročně v souvislosti se školní docházkou své nejstarší dcery, která chodí do 4. třídy, utratí mezi pěti a šesti tisíci korunami. Syn je letos předškolák. „Upřímně doufám, že mi nejmladší dceru vezmou do školky a já se ještě před začátkem školního roku vrátím do práce. Budeme mít prvňáka a páťáka, to by asi byly utažené opasky, museli bychom si na to nejspíš dopředu našetřit,“ říká.

Pracovní sešity ji letos stály zhruba šest set korun. „Kolikrát si říkám, že někdy vytahují rodičům peníze z kapes zbytečně,“ dodává.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tvHlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Čtyři kandidáti do čela Senátu: Kubera, Hampl, Růžička, Linhart

Na pozvání šéfa STAN Petra Gazdíka se sešli na večeři ve Valdštejnské hospodě...

Poté co hnutí STAN, ODS a KDU-ČSL ovládly horní komoru parlamentu, se večer na pozvání šéfa hnutí Starostové a...

OBRAZEM: Sníh před devíti lety paralyzoval Jablonec, letos je teplo

Kalamita v Jablonci v říjnu 2009.

Před devíti lety, 15. října 2009, zasáhla Liberecký kraj nevídaná sněhová kalamita a v některých areálech se i začalo...

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou...

Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.Najdete na iDNES.cz