Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školní pomůcky: Školám nechybí zájem, ale peníze

  9:42aktualizováno  9:42
H o l e š o v i c e - Kostlivec a několik počítačů, to jsou učební pomůcky, které hned u vchodu vítají návštěvníky veletrhu Schola Nova ve Veletržním paláci. Ten včera začal pro odbornou veřejnost, dnes ho může navštívit kdokoli, kdo se zajímá o školní pomůcky či možnosti vybavení škol. Klasická kostra je mezi školními pomůckami jednou z nejtradičnějších, zatímco elektronické tabule, velkoplošné projektory, multimediální systémy pro výuku jazyků či hvězdářské dalekohledy mezi standardní vybavení škol zatím zdaleka nepatří.

"S penězi na pomůcky to není nic slavného. V minulém roce jsme z těchto prostředků pokryli nákup učebnic, každoročně z nich platíme dětem také například plavecký výcvik," popsala situaci ve své škole ředitelka Základní školy na Havelském trhu Daniela Hřebíčková. "V minulých letech jsme koupili video, podařilo se nám modernizovat některé počítače, ale na pomůcky za pět nebo sedm tisíc obvykle nemáme, i když jsou nádherné," dodala ředitelka.

"Pro školy je zajímavé především to, co je levné. Záleží vždy na tom, jak je bohatá obec, kde škola sídlí, jak je obecní či městský úřad schopen školu podporovat," řekl Jiří Dvořák ze společnosti, která dodává školám nábytek a pomůcky.
Některé společnosti školám nabízejí rovněž renovaci židlí a lavic, výměnu sedátek, opěradel a psacích desek. "Některé kusy nábytku kupujeme nové, běžný školní nábytek však dost často necháme renovovat. Je to výhodné a nábytek vypadá dobře. Lavice a židle jsme renovovali ve všech třídách," potvrdila Daniela Hřebíčková.

Na veletrhu rovněž vystavují dodavatelé laboratoří, nářadí a nástrojů pro školní dílny, výrobci a prodejci hrnčířských kruhů a vypalovacích pecí. Knižní vydavatelství nabízejí veletržní slevy knih, jedna z vystavujících jazykových škol vyhlásila soutěž o víkend v Londýně.

"Byznys se školami je zajímavý, protože škola potřebuje opravdu všechno, od nábytku přes počítače, učebnice, pomůcky. Škola je obrovský spotřebitel," řekl Jiří Dvořák. "Myslím, že se prodávají i ty nejdražší pomůcky, projektory, elektronické tabule. Většina škol má vlastní nadaci, kde se shromažďují peníze od sponzorů, z takových prostředků je pak někdy možné tyto nákupy financovat," dodal Dvořák.
Zájemci mohou navštívit i stánek, ve kterém získají informace o vzdělávacím programu Evropské unie Sokrates. Součástí veletrhu jsou přednášky odborníků, panelové diskuse nad školskými tématy, besedy a autogramiády. Veletrh je otevřen dnes a zítra.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh komplikuje dopravu, je uzavřená D1 a pro kamiony přechod v Harrachově

Ilustrační snímek

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo na kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz