Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školní jídelna nemá z čeho vařit

  9:48aktualizováno  9:48
Jihlava - Děti zůstanou hlady a nedostanou oběd za který řádně platí. Taková situace bezprostředně hrozí na Základní škole Evžena Rošického. Vyvrcholily problémy v dlouhodobě nejasném hospodaření tamní jídelny a z toho plynoucí akutní nedostatek peněz na zakoupení základních surovin pro přípravu oběda.

Ředitel školy za podpory vedení místního magistrátu, se napjatou situaci snažil řešit okamžitou výpovědí vedoucí jídelny, ta ale trvá na neplatnosti svého odvolání. Celou kauzu na podnět obou stran začala zkoumat také policie.

"Upozornila jsem vedení magistrátu, že jídelna nemá na zaplacení svým dodavatelům. Vzápětí jsem dostala od ředitele školy Fuchse výpověď a ve čtvrtek večer jsem musela opustit jídelnu," řekla vedoucí jídelny Jitka Volavková. Zarážející na celé věci je podle ní především fakt, že lidé z jihlavského magistrátu, kteří předání výpovědi přihlíželi, nečekali na výsledky auditu a rozhodovali se bez nezávisle zpracovaných podkladů, takříkajíc na vlastní pěst.

Volavková již před časem nepopřela svůj díl viny na celém případu. Trvala ale na tom, že problémy v hospodaření jídelny nezavinila sama, spoluzodpovědný je podle ní i ředitel a ekonomka ZŠ Rošického. "Vyhozena jsem pouze já. V očích veřejnosti bude opět se vším spojována pouze má osoba a to nesu velmi těžce. Proč nepočkali na audit nechápu, vždyť to několikrát zdůrazňovali. Dala jsem podnět policii, ať to řeší i oni. Mimo jiné trvám na neplatnosti výpovědi," dodala Volavková.

Naléhavou potřebu nezávislého auditu pro své rozhodování několikrát zdůraznil primátor Jihlavy Vratislav Výborný. "Jedná se o osudy lidí, a proto musíme postupovat velmi citlivě," řekl před více než měsícem první muž města. V posledním týdnu se ale podle jeho vyjádření z minulého pátku situace natolik vyhrotila, že bylo nutno udělat určité rázné kroky bez dalšího čekání. "Neměli žádné suroviny k vaření, přestože od rodičů vybrali peníze na obědy. Údajně jim také chybějí různé doklady v celkové hodnotě asi jeden milion korun. Museli jsme jednat rychle, děti přece nemůžeme nechat bez jídla. Nemohli jsme už déle čekat," vysvětlil primátor Výborný. Další kroky města podle něj budou nasměrovány k zabezpečení vydávání jídla.

Uvedl dvě možnosti jak akutní záležitost řešit: buď město rychle převede nějaké peníze škole, nebo zajistí potřebné suroviny k vaření z ostatních školních jídelen ve městě.

"Vedoucí odboru školství už podal trestní oznámení na neznámého pachatele," uvedl tajemník magistrátu Jiří Doležal. Zároveň potvrdil primátorova slova o neúnosnosti celé situace. K tomu, proč nebyl okamžitě odvolán také ředitel školy Fuchs, tajemník dodal. "On odchází k poslednímu červnu. Tím z něj samozřejmě nespadne případná odpovědnost za dosavadní fungování jídelny."

Problémy v hospodaření jídelny na Základní škole Evžena Rošického trvají už několik měsíců. Vznikly provozováním vedlejší činnosti v jídelně a následným přeléváním peněz do běžného chodu jídelny. Vše vzniklo podle vyjádření magistrátu nesprávně vedeným účetnictvím a proto až do minulého týdne nebyl nikým dán podnět k trestnímu stíhání. "Nikdo se totiž neobohatil," uvedla před časem mluvčí jiyhlavského magistrátu Jiřina Štanclová.

Volavková: Byl to nátlak
Údajně velice důrazným způsobem doporučil tajemník magistrátu Jiří Doležal, bývalé vedoucí jídelny Jitce Volavkové, aby nehovořila s médii o okolnostech případu ve kterém hraje důležitou roli. Sám tajemník nechtěl tvrzení Volavkové komentovat.
"Doležal mi v osobním rozhovoru řekl, abych už nekontaktovala novináře," tvrdí Jitka Volavková. Dále uvedla, že po rozhovoru při jejím odchodu z jeho kanceláře, povstal Doležal a zvýšeným hlasem pronesl: "Rozuměla jste mi dobře?" Volavková jeho chování zhodnotila jako nepřiměřený nátlak na svou osobu. Takto by se podle ní člověk jeho postavení chovat neměl.  "Nebudu to komentovat. Mám a

le svědka který u toho rozhovoru byl a celý ho slyšel," řekl Jiří Doležal.
"I kdyby to byla pravda, neodvolal bych ho," uvedl primátor Jihlavy Vratislav Výborný. Podle něj je v tajemníkově pravomoci nasadit ostřejší tón v rozhovoru, nebo v něm někomu něco vytýkat. On jako primátor ho za to nemůže kárat. "Samozřejmě je- ho výroky musí být v mezích zákona," doplnil Výborný. Dále uvedl, že on sám se nebrání jakémukoli novinářskému dotazu a pokud zná odpověď, vždy ji řekne.

 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz