Před Hlavním nádražím v Praze se uskutečnila petiční akce proti školnému. Na...

Před Hlavním nádražím v Praze se uskutečnila petiční akce proti školnému. Na snímku jeden z organizátorů Zdeněk Milata. | foto: Petr Topič, MAFRA

Školné je asociální, stvrdilo už šest tisíc podpisů pod peticí

  • 291
Více než šest tisíc lidí, především studentů vysokých škol, připojilo své jméno pod petici proti zavedení školného na univerzitách. Iniciativa SOS student chce posbírat deset tisíc podpisů a pak sdělit své argumenty proti placení za vzdělání v rámci veřejného slyšení ve Sněmovně.

Návrh zákona o finanční pomoci studentům, který počítá i se zavedením školného, by měl jít na vládu už tento měsíc.

Iniciativa SOS student oslovuje především vysokoškoláky, ale podepisovat se přicházejí i starší lidé, kteří mají děti nebo vnuky, jež studium čeká. "Podepisuji to kvůli dceři. Má patnáct let a chci, aby šla studovat," svěřila se Taťjana Slenčaková.

Politici by podle ní měli hledat peníze především u sebe. "Proč vždy berou prvně nám, obyčejným lidem? Stát i města vynakládají tolik peněz zbytečně. Dcera bude studovat určitě, třeba se i uskrovníme, ale studovat bude," míní.

"To je hrůza, co se děje," durdil se starší muž, který ve středu podepisoval petici u stánku před Hlavním nádražím v Praze. Sám je bývalým studentem ČVUT.

Petice proti zpoplatnění studia začala kolovat na začátku září. Od té doby organizátoři sesbírali šest tisíc podpisů. "Podpisy sbíráme po celé České republice, počítáme ale zatím jen ty, které se fyzicky sešly v hlavních centrech, další podpisy jsou ještě nezapočtené v terénu," uvedl jeden z organizátorů Zdeněk Milata.

Až sesbírají 10 tisíc podpisů, bude se peticí muset zabývat Sněmovna. "Chceme využít veřejného slyšení," dodal Milata s tím, že i potom bude možné protest podepsat.

Více podpisů se schází od dívek

Dnes dobrovolníci sehnali asi 120 podpisů. U Vysoké školy ekonomické osmdesát, dalších čtyřicet na Hlavním nádraží.

"Reakce na petici jsou zajímavé, zatímco u zemědělky či ČVUT se stály na podpis fronty, studenti u ekonomky se spíše trousili a o školném diskutovali. Někteří tvrdili, že školné podporují. Více se také chodí podepisovat holky než kluci, nejspíše mají citlivější sociální či prorodinné vnímání," spekuluje Milata.

Před Hlavním nádražím v Praze se uskutečnila petiční akce proti školnému.
Před Hlavním nádražím v Praze se uskutečnila petiční akce proti školnému. Na

Před Hlavním nádražím v Praze se uskutečnila petiční akce proti školnému. Na snímku Taťjana Slenčaková

Občas se setkají i s výraznějším nesouhlasem. "Jeden strážník nám nadával, že naši rodiče neměli cinkat klíči, když se nám to teď nelíbí. A postarší dáma nám vynadala, že takovou vládu jsme si zvolili. Jednomu dobrovolníkovi se také stalo, že mu vzali a rozhodili letáky," popsal Milata.

Podle organizátorů akce je školné asociální a zavřelo by cestu ke studiu chudým studentům. Zároveň upozorňují na to, že v zemích, kde bylo zavedeno, pak skokově narůstalo. Stejnými argumenty odmítla školné i Rada vysokých škol (o názorech místopředsedy rady na školné se dočtete zde).

Akce pokračuje i v dalších městech, ve čtvrtek se podpisy sbírají v Nymburku, v pátek v Kolíně, v týdnu od 14. do 18. listopadu ve většině univerzitních měst.

Se školným se počítá v koaliční smlouvě, mělo by být zavedeno od roku 2013. Maximální výši vláda stanovila na 10 tisíc korun za semestr. V případě takzvaného odloženého školného by za studenta zaplatily banky již během studia, mladí by jim začali splácet, jakmile v zaměstnaní dosáhnou aspoň na průměrný plat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video