Rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav Hampl byl hostem on-line rozhovoru.

Rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav Hampl byl hostem on-line rozhovoru. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Školné finanční situaci univerzit nevyřeší, tvrdí rektor Hampl

  • 37
Vláda kývla na reformu vysokých škol. V takzvané Bílé knize se řeší školné, systém půjček či větší autonomie škol. Některé školy mají k návrhu připomínky. Nejhlasitěji se ozývá Univerzita Karlova. "Radikální zvýšení příjmů univerzit díky školnému je těžko představitelné," tvrdí rektor Václav Hampl.

Podle Hampla by ani vysoké školné na Univerzitě Karlově v žádném případě nepřineslo více než patnáctiprocentní navýšení.

"Nějaká forma finanční spoluúčasti studentů je celosvětovým i evropským trendem a v principu s ní nemám problém, pokud by bylo ze strany státu solidně ošetřeno, aby školné nepředstavovalo bariéru pro sociálně slabší studenty," uvedl Hampl.

Rektor Univerzity Karlovy má ale některé konkrétní výhrady a pochybnosti ohledně odložené formy placení školného, jak navrhuje Bílá kniha - upozorňuje zejména na složitost a nákladnost systému či nejasnost, jak by školy vymáhaly dlužné částky.

odpovědi rektora Václava Hampla zde

V on-line rozhovoru Hampl zmínil jako další nedostatek Bílé knihy autonomii vysokých škol. Podle rektora se má dosud samosprávné fungování univerzit změnit tak, že o nich bude rozhodovat politická moc, kraje a představitelé velkých firem. "Ty navíc bývají většinově řízeny svými zahraničními vlastníky a jejich zájem na rozvoji českých vysokých škol nelze zaručit," míní Hampl.

Řešení podle rektora

Řešení podfinancování vysokých škol podle rektora Václava Hampla:
Kombinací zvýšení státního příspěvku na vzdělávací činnost, zlepšení legislativních a daňových podmínek pro spolupráci se soukromým sektorem, zjednodušení spolupráce v rámci Evropské unie, změna financování výzkumu a vývoje tak, aby více odráželo skutečně dosažené výsledky.

Bílá kniha podle něj neřeší hlavní problém českého vysokého školství, totiž chronickou podfinancovanost. "Spoléhá se v tom pouze na budoucí školné a na naivní předpoklad, že účast představitelů průmyslu ve správních radách zajistí přísun peněz školám," pokračuje Hampl ve výčtu nedostatků.

"Obecně celá řada návrhů Bílé knihy povede spíše ke zhoršování celkové kvality," dodává.

Univerzity se budou snažit podobu zákona o VŠ ovlivnit

Ministr školství dostal na konci ledna od vlády za úkol připravit z Bílé knihy věcný záměr zákona o terciárním vzdělání a zároveň věcný záměr zákona o finanční podpoře studentů, který zahrnuje studentské půjčky. Zákon o terciárním vzdělání by se měl na program vlády dostat na konci letošního června. - čtěte Vláda kývla na reformu vysokých škol, školné však nezavede

Vysokým školám na návrhu reformy mimo jiné vadí nekonkrétní řešení problému financování univerzit, školné či autonomie vysokých škol. "Problém je v tom, že nejenže nebyla takřka žádná z podstatných výhrad UK zohledněna, ale ani s námi nebyla o našich připomínkách vedena diskuse. A na závěr dodám, že výslednou verzi schvalovanou vládou jsme neměli před zasedáním vlády od ministerstva školství vůbec k dispozici," popsal situaci ohledně Bílé knihy Hampl.

Své kritické připomínky proto univerzity chtějí zapracovat do věcného záměru zákona o terciárním vzdělávání. "Nyní zpracováváme alternativní teze k budoucímu vývoji vysokoškolského sektoru. Naší ambicí je popsat skutečný stav v ČR v evropském kontextu a nabídnout základní směry, kterými by se případné změny měly ubírat," uvedl Hampl.

Do boje s plagiátory se pustí i největší univerzita v zemi

Kromě reformy vysokého školství se v on-line rozhovoru řešilo i to, jestli se Univerzita Karlova připojí k ostatní vysokým školám, které od minulého roku bojují proti plagiátorům pomocí počítačového systému. - čtěte Vysoké školy zahájily boj s plagiátory pomocí počítačů

"UK se již přihlásila k projektu v části seminárních prací a po vyhodnocení zkušeností a dořešení některých sporných otázek předpokládám, že bychom se mohli následně připojit, i pokud jde o práce diplomové a bakalářské," uvedl Hampl.

Další dotaz směřoval k tomu, jestli rektor souhlasí s uzákonění možnosti zpětného odebrání akademického titulu v případě prokázání plagiátorství. - čtěte Plagiátoři se zatím o titul bát nemusí, ministerstvo ale chce změnu zákona

"Pokud by vše bylo legislativně pečlivě ošetřeno a v případě, kdy plagiátorství by bylo prokázáno, tak bych s odebíráním titul souhlasil. Takováto změna zákona však nemůže být ušita horkou jehlou," míní Hampl.  

reforma vš dle ministra lišky

Poprvé představilo ministerstvo školství Bílou knihu loni na jaře. Dokument je zatím jen návrhem, na který by měla teprve navazovat příprava věcného záměru zákona.

Školy vědecké a praktické
VŠ se rozdělí na výzkumné a na ty, kde se budou připravovat hlavně bakaláři do praxe. Pro každý z druhů škol vznikne databáze, která je bude porovnávat.

Jiná volba rektorů a děkanů
Šéfy škol už nebude vybírat jen jejich akademický senát, ale i správní rada "zvenku".

Školné
Nejvíce propíraným tématem reformy vysokého školství se stalo školné. Vysoké školy by ale měly být podle ministerstva školství "zdarma" nejméně do roku 2013. Už dříve Liška přislíbil, že školné nepovolí, dokud nebude existovat systém studentských půjček a podpor. - čtěte Nejdřív úlevy, pak školné, plánují odborníci

Návrh finanční pomoci vysokoškolákům
Výdělek studenta osvobozený od daně a pojištění - studenti si budou moci vydělat zhruba 5 tisíc měsíčně. Studentská půjčka by měla mít dvě části. Z jedné by student hradil školné, z druhé ostatní náklady. Druhá část by byla odvozena od životního minima.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video