Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školka od mimopražských požaduje vysoké poplatky

  20:09aktualizováno  20:09
Libuš - Mateřská školka v ulici ulici Mezi domy v Praze Libuši a její provozovatel, Libušská radnice, jsou kritizováni za praktiky na mimopražských klientech. Ti totiž musí platit vysoké provozní poplatky, na což jsou upozorňováni hned při zápisu. Kromě tří set korun za stravné musí obyvatelé mimopražských obcí jako Vestec či Jesenice měsíčně platit i provozní poplatek ve výši mezi patnácti a osmnácti sty korun. "Tato částka je neoprávněná. Po našich upozorněních ji sice snížili na tisíc korun, ale i tato částka je příliš vysoká," myslí si jeden z nespokojenýách rodičů Zuzana Paukertová.

"Před dvěma lety jsme měli kapacitu školkových zařízení 328 míst a našich dětí, za které dostáváme peníze, je 190 a to se nedá ufinancovat," vysvětlil důvod poplatků místostarosta Libuše Vladimír Böhm.

Zavedení provozních poplatků není v Libuši novinkou. Radnice je vymáhala již v minulém roce. "Minulý rok po nás radnice chtěla poplatek asi tisíc korun, což nám připadalo neoprávněné. Stěžovali jsme si proto a po pár měsících nám všechny peníze vrátili," řekla o svých zkušenostech Barbara John z Jesenice.

Podobné protesty chystají rodiče i tentokrát. Mají pocit, že vymáhání poplatků není oprávněné a případem se proto bude zabývat i magistrát.

Podle ekonoma Františka Kunce z odboru školství pražského magistrátu, je pravomoc zřizovatele školky v podstatě neomezená. Magistrát totiž rozděluje pouze prostředky na mzdy a nikoliv na provoz, a proto i poplatky mohou být jakkoli vysoké.

V libušské mateřské školce v ulici Mezi domy, musí mimopražští rodiče za své děti platit poplatky přes tisíc korun. Proti tomuto postupu protestují. (24. 5. 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce taxikářů v ulicích. Další protest má být mnohem větší a bez konce

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám (Praha, 2.října 2017).

Napětí mezi taxikáři prudce stoupá. Ministerstvo dopravy sice připravuje novelu, ta je však zatím v nedohlednu a řidiči...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Babiš podal demisi, Zeman mu dal druhou šanci, netrvá na 101 hlasech

Premiér Andrej Babiš předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi menšinové...

Po 43 dnech v úřadu podala zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinesl na Hrad prezidentu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz