Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škole hrozí, že bude bez učebnic

  8:24aktualizováno  8:24
Hladké Životice - Dětem ze základní školy v Hladkých Životicích na Novojičínsku hrozí, že po prázdninách nedostanou nové učebnice a další školní pomůcky. Starosta Hladkých Životic Jaroslav Petržela totiž odmítl převzít peníze na nákup školních pomůcek a vrátil je zpátky státu. "Od března platí, že pro školy bez právní subjektivity posílá stát peníze na nákup pomůcek přes rozpočty obcí," řekl starosta.
Starosta: Nikdo nám nic nevysvětlil
"Nikdo z ministerstva nám nevysvětlil, proč takto hodlá vstupovat do obecních rozpočtů, kolik peněz bude posílat a zda nehrozí, že za nějaký čas bude obec platit nákup pomůcek ze svého," řekl Petržela.  Dosud peníze na nákup pomůcek dostávaly prostřednictvím okresních úřadů přímo školy.

Starosta uvedl, že ministerstvo financí bez podrobné dohody se starosty ukládá obcím další povinnosti, aniž by jim například přidělilo peníze na mzdy lidí, kteří se novou agendou budou zabývat. "Dokud se nevyřeší konkrétní problémy nového předpisu, tak peníze na nákup pomůcek škole nepředám," řekl Petržela, který již vrátil zpět dvacet tisíc korun na nákup nových učebnic.

Prvnáčci možná učebnice nedostanou
"Nevím, z čeho se děti budou učit. Prvňáčci by měli na nový školní rok dostat nové učebnice, dále potřebujeme například pracovní sešity, učebnice angličtiny," řekla ředitelka Základní školy v Hladkých Životicích Jitka Polášková. Uvedla, že se starostou v mnohém souhlasí, přesto se jí nelíbí, jak se rozhodl problém vyřešit. "Pokud se spor vyhrotí, dotkne se to dětí, což je špatné," řekla ředitelka Polášková. Uvedla, že se pokusila od okresního úřadu získat peníze tak jako dříve přímo, avšak nedostala je.

Starosta Petržela je zatím jediný, kdo se rozhodl řešit nesouhlas s novým předpisem tak razantně, někteří jeho kolegové mají ale podobný názor. "Mohlo by mi to být jedno, jak peníze na školní pomůcky přicházejí. Dokud je škola bude dostávat, nebude důležité, jakou cestou. Obavy kolegy Petržely z toho, že časem by místo státu mohla doplácet na pomůcky radnice, však sdílím," řekl starosta Štramberku Jan Socha.

Boj proti ministerstvu není snadný 

Petrželův boj proti novému předpisu nebude snadný, ministerstvo financí na něm totiž nic nehodlá měnit. "Ministerstvo nezaznamenalo od obcí proti novému předpisu žádné zásadní připomínky. Naopak, současný postup byl zapracován do zákona na základě žádostí od starostů obcí, kteří chtěli mít přehled o penězích, které z různých stran přicházejí do jejich zřízených organizací a oni jako zřizovatelé se o tom mnohdy ani nedozvěděli," uvedla Věra Dědková z ministerstva financí.

"Pokud hodlá stát obcím přikazovat, co se bude platit z jejich rozpočtů, pak tady samospráva vůbec nemusí být," řekl Petržela, který hodlá vytrvat a peníze na nákup školních pomůcek pro dvaapadesát dětí v místní malotřídce nepřijmout.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Přepadení Kvitové vyřešil tým na odložené případy. Pomohl anonymní tip

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Příběh, který 20. prosince 2016 vyvrcholil vážným zraněním české tenistky Petry Kvitové, loni v listopadu už málem...

Lijáky v Brdech extrémně rozvodnily toky, v první obci evakuovali obyvatele

Rozvodněný Jalový potok v Komárově na Berounsku. V sousedním Zaječově vedení...

V oblasti Brd se během večera výrazně zvedly hladiny některých vodních toků. V Zaječově na Berounsku vyhlásili nejvyšší...

Lidé demonstrovali za reliéf z bouraného sanatoria. Nahradí ho kopie

Reliéf od Julia Pelikána - symbol upomínající na slavnou éru sanatoria zmizí,...

Zahájení demolice šumperského sanatoria, někdejšího významného centra v boji proti dětské tuberkulóze, vyvolalo mezi...

Najdete na iDNES.cz