Kratší přestávky mají pomoci dětem, které do škol dojíždějí, lépe stíhat autobusy či vlaky. (ilustrační snímek)

Kratší přestávky mají pomoci dětem, které do škol dojíždějí, lépe stíhat autobusy či vlaky. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Školákům stačí pětiminutové přestávky, navrhuje ministr Dobeš

  • 1413
Školní přestávky by se mohly zkrátit z deseti na pět minut. Úřad ministra Josefa Dobeše v připravované vyhlášce dává ředitelům možnost, aby tak upravili plán výuky na svých školách. Dětem by se rovněž mohl zkrátit čas na oběd z padesáti na třicet minut. Odborníci z návrhu nadšeni nejsou.

"Přestávky mezi vyučovacími hodinami jsou nejméně pětiminutové, jedna přestávka v dopoledním vyučování musí trvat nejméně 15 minut. Přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním trvá nejméně 30 minut," stojí v návrhu vyhlášky, který ministerstvo poslalo do vnějšího připomínkového řízení. Není tak jisté, že v této podobě vůbec projde.  

Další možné změny

- do přeplněných školek budou moci nastoupit další děti, místo těch, které pravidelně odcházejí dříve

- usnadní se pořádání plaveckých kurzů a vyplňování vysvědčení

- změny při studiu v zahraničí

- termíny přijímacích zkoušek na střední školy budou jednotně už od 22. do 30. dubna. Dosud mohly školy přijímací zkoušky pořádat až do 7. května.

Dosud byly přestávky nejméně desetiminutové a na oběd před odpoledním vyučováním děti měly 50 minut.

"Zkrácení přestávek má umožnit například ředitelům malých škol, aby si zorganizovali výuku podle dopravní obslužnosti," vysvětlila iDNES.cz mluvčí ministerstva Kateřina Savičová. Přestávky tak budou moci ředitelé zkrátit na minimálních pět minut, pokud například dojíždějícím dětem navazuje autobus domů a na další by musely dlouho čekat. 

"Délku přestávek a jejich zařazení a počet vyučovacích hodin v dopoledním a odpoledním vyučování stanoví škola s přihlédnutím k základním fyziologickým potřebám žáků," píše se v ministerském návrhu.

Ministerstvo zdůrazňuje, že zkrácení pauz mezi hodinami je pouze možnost, ne striktní nařízení. "Je to pro dobro ředitelů škol, ti ale zkracovat přestávky nemusí," doplnila mluvčí.

"Takovou možnost bych uvítala a využila," řekla ředitelka základní školy ve Zvoleněvsi na Kladensku Alena Jurenková. Přestávky mezi dopoledními hodinami by nechala stejné, zkrátila by jen pauzu při odpoledním vyučování, tedy mezi 7. a 8. hodinou. Dvě třetiny žáků totiž do školy dojíždějí z okolních vesnic a po odpoledním vyučování jim o pět minut ujíždí vlak.

"Dojíždějící děti už teď stejně pouštíme dřív, aby to stihly," uvedla ředitelka. Ranní výuky by se změna nedotkla, mezi hodinami by žáci měli dál deset minut. "Děti by jinak měly zavařené hlavy. Potřebují si odpočinout a učitelé se musí přesunout a přenést si pomůcky," doplnila Jurenková.

Psychologové: Pět minut je pro děti málo

Psychologové z nového návrhu nadšeni nejsou. "Na nižším stupni to vůbec nepřipadá v úvahu, protože děti, které teprve nedávno přišly ze školek, nejsou zvyklé na takový zápřah, aby byly v plné pozornosti po několik hodin. Starší děti mají zase přetlak energie, kterou nejlépe uvolní právě o přestávce," myslí si dětský psycholog Rostislav Nesnídal. 

"Nevidím k tomu zkrácení důvod. To, že děti nestíhají autobusy, by se přeci dalo při troše dobré vůle vyřešit jinak. V obcích by se mohly změnit jízdní řády, pokud je to tak hromadný úkaz," namítá psycholog Jiří Brančík. "Nechat na regeneraci pět minut už je málo, ty děti se sotva stihnou vyčurat," dodává Brančík.

Problematický je podle obou odborníků i návrh zkrátit pauzy na oběd, protože už teď školáci často musí s jídlem spěchat, například pokud byla před jídelnou fronta a jim za chvíli začíná další vyučování. "Třicet minut je i pro běžného zaměstnance hraniční, často musí i tak oběd zhltnout. Co teprve pro děti," domnívá se Brančík. 

Stačí školákům pětiminutová přestávka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 24. ledna 2012. Anketa je uzavřena.

NE
NE 8645
ANO
ANO 971

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue