Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školačka v lese podlehla nádoru

  12:45aktualizováno  12:45
Hluboká nad Vltavou - Jedenáctiletá dívka, kterou policie našla v úterý mrtvou v lese v jižních Čechách, zemřela na otok mozku způsobený nádorem. Zjistili to lékaři po pitvě. Cizí zavinění je vyloučeno. "Na těle zemřelé nebyly zjištěny stopy násilí. Dívka zemřela v neděli 23. června v ranních hodinách přirozenou smrtí," řekla mluvčí českobudějovické policie Lucie Ptáčková.

"Z nařízené soudní pitvy vyplynulo, že příčinou smrti byl otok mozku, který byl zapříčiněn mozkovým nádorem," dodala.

"Tento typ nádoru roste měsíce a obvykle se neprojevuje, takže o něm nemusel nikdo vědět," řekl iDNES primář oddělení soudního lékařství českobudějovické nemocnice František Vorel, který dívku pitval.

"Byl to přesně ohraničený nádor o průměru asi jeden a půl centimetru, který tlačil na kanálek odvádějící mozko-míšní mok z nitra mozku. V okamžiku, kdy nádor uzavřel kanálek, vznikl v mozku přetlak, který svíral mozkovou tkáň svrchu uzavřenou pevnou lebkou. Mozková tkáň se tak dostane do dvojího tlaku, přestane být prokrvována a postupně odumírá," vysvětlil přesnou příčinu smrti soudní lékař František Vorel.

Dívka si večer stěžovala na bolest hlavy a dostala paralen, což potvrdila i pitva. Osudné bylo, že se školačce udělalo zle v noci. "Kdyby si stěžovala ráno a spadla by při obědě ze židličky, tak ji přivezla záchranka a byla by ještě nějaká šance. Bohužel, otok narostl tím, jak si lehla," uvedl soudní lékař Vorel.

"Nad ránem se jí udělalo špatně a šla se projít, nebo byla zmatená v důsledku toho otoku. Takhle nějak se ten mozkový nádor mohl projevit," řekl Vorel.

Policie vyhodnocuje poslední výsledky šetření. "Případ bude pravděpodobně uzavřen," řekla policejní mluvčí Ptáčková.

Jak dívku našli
Pátrání u rybníka Bezdrev, kde byla dívka se svou třídou na výletě, začalo v době, kdy již nežila - v neděli během dne. Skončilo v úterý dopoledne. Policie našla tělo Vladimíry Vondráškové sto metrů od rozestavěného domu v Češnovicích nedaleko rybníka Bezdrev u Českých Budějovic. Asi 400 metrů od kempu, kde byla se třídou na školním výletě.

Tělo leželo v prohlubni a bylo zakryté maliním, takže nebylo vůbec vidět. Pátrači tudy už jednou prošli a dívku minuli. Našla ji až termovize umístěná ve vrtulníku, který kroužil nad okolím.

"Z kempu vycházeli plačící lidé," hlásil reportér iDNES.tv. "Policie místo zajistila ochrannou páskou, pátrači odjeli, zůstali pouze kriminalisté a ostraha. Celkem zhruba třicet lidí," dodává.

"Tělo nejeví na první pohled známky násilí," řekla mluvčí okresního ředitelství policie v Českých Budějovicích Lucie Ptáčková. "Dívku jsme našli oblečenou," dodala. 

Po třech hodinách prohledávání okolí nálezu policie místo vyklidila a tělo odvezla. Dívka u sebe neměla roli toaletního papíru, se kterou v neděli v šest hodin ráno odešla ze stanu. Potom už ji živou nikdo neviděl.

Policie po nálezu vyrozuměla příbuzné. "Rodiče se ihned vydali na cestu, aby tělo identifikovali," doplnila policejní mluvčí.

Učitelka je zdrcena

Evidentně zdrcená třídní učitelka jedenáctileté Vlaďky Vondráškové doufala až do poslední chvíle, že je její žákyně naživu.

Jak dlouho 5. B učíte?
Dva roky. Po škole je mám v pěveckém sboru, jezdíme na výlety a děláme další mimoškolní akce.

Jaká byla Vlaďka?
Aktivní a bezproblémové dítě. Ráda cvičila a hrála na kytaru, často mě překvapila zajímavými nápady.

Pozorovala jste na ní během výletu něco mimořádného?
Vůbec ne. V sobotu, když jsme se koupali, seděla se spolužákem v chládku pod stromem. Nechtěla vlézt do vody, protože tam plavaly mrtvé ryby. Ve stanu spala ještě se dvěma spolubydlícími, a když jsem je v jednu a ve tři v noci kontrolovala, byly tam ještě všechny.

Byli tu dva podezřelí, říká majitel kempu
Lidé z kempu hovoří o tom, že po okolí se večer před zmizením děvčete potulovala dvojice podezřelých mužů. "Divil bych se, kdyby holka nezemřela cizí vinou," řekl ČTK majitel kempu Pavel Horák.

Muž je nespokojený se zásahem policie, která holčičku v okolí hledala téměř tři dny. "Vyhýbali se místům, aby nechodili do roští a podobně. Kdyby probíhal zásah jako dopoledne, našli by ji hned," dodal.
 
Úterní pátrání mělo být největší
Podle mluvčí českobudějovické policie Lucie Ptáčkové se mělo do hledání zapojit na sto policistů, hasičů a potápěčů. Terén měl zkoumat i vrtulník s termovizí.

Dívku hledala celou noc jednotka z Prahy. Na několik hodin tak vystřídala vyčerpané policisty z jižních Čech, kteří po ní marně pátrali už od neděle.

Školačka se ztratila z tábora
Jedenáctiletou Vladimíru Vondráškovou z Vlkova na Českobudějovicku, žákyni páté třídy, viděla naposledy ve stanu její kamarádka v neděli časně ráno.

Za dítě na táboře zodpovídá vedoucí

Trestněprávní odpovědnost za úraz, smrtelný úraz či zmizení dítěte nese na táborech jejich vedoucí.

"Organizátoři plně ručí za dítě od doby odjezdu až do příjezdu z tábora," řekl předseda České rady Pionýra Martin Bělohlávek.

Míru zavinění musí stanovit soud. Stíhání je možné jen v případech, kdy existuje podezření na zanedbání povinností či dokonce na úmyslný čin.

"Naposledy ji viděla její spolubydlící ze stanu v neděli, někdy mezi pátou a šestou  hodinou ranní," uvedl velitel pátrací akce Václav Marek.

Na výlet přijela spolu s dalšími 13 lidmi. Děti s sebou měly dva dospělé průvodce. V kempu měly zůstat jen jednu noc, v neděli se vracely domů.

Podle policejní mluvčí Lucie Ptáčkové se stále neví, proč dívka z tábora odešla.

"V prostoru rybníka Bezdrev jsme uskutečnili v neděli první pátrací akci za účasti policistů, vrtulníku s termovizí a také občanů. Potápěči českobudějovického hasičského sboru prohledávali rybník," řekl Marek.

Mapa

Češnovice a okolí

Policisté nepátrali jen u rybníka Bezdrev, ale i v okolí Vlkova u Ševětína, kde dívka bydlí. "Údajně se jí na výletě nelíbilo, a tak mohla utéct domů," vysvětlil operační důstojník jihočeské policie Pavel Průša.

Podle informací, které poskytli policii rodiče, nebyly s dcerou v minulosti žádné problémy, nehrozilo jí ani špatné vysvědčení.

Jedenáctiletou Vladimíru Vondráškovou z Vlkova na Českobudějovicku hledali policisté v okolí Hluboké nad Vltavou, kde se svou školní třídou stanovala u rybníka Bezdrev.

Pátrání po jedenáctileté školačce z Vlkova skončilo. Policie našla tělo Vladimíry Vondráškové sto metrů od rozestavěného domu v Češnovicích nedaleko rybníka Bezdrev u Českých Budějovic. Dívka zmizela v neděli z kempu, kde byla se třídou na školním výletě (25. června 2002).

Pátrání po jedenáctileté školačce z Vlkova skončilo. Policie našla tělo Vladimíry Vondráškové sto metrů od rozestavěného domu v Češnovicích nedaleko rybníka Bezdrev u Českých Budějovic. Dívka zmizela v neděli z kempu, kde byla se třídou na školním výletě (25. června 2002).

Pátrání po jedenáctileté školačce z Vlkova skončilo. Policie našla tělo Vladimíry Vondráškové sto metrů od rozestavěného domu v Češnovicích nedaleko rybníka Bezdrev u Českých Budějovic. Dívka zmizela v neděli z kempu, kde byla se třídou na školním výletě (25. června 2002).

Pátrání po jedenáctileté školačce z Vlkova skončilo. Policie našla tělo Vladimíry Vondráškové sto metrů od rozestavěného domu v Češnovicích nedaleko rybníka Bezdrev u Českých Budějovic. Dívka zmizela v neděli z kempu, kde byla se třídou na školním výletě (25. června 2002).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Holčička v lese spadla do studny. Ve školce si hrála na schovávanou

Pohled do staré šestimetrové studny v lese, kam spadla čtyřletá dívenka.

Hra v lesní školce na Frýdecko-Místecku dopoledne málem skončila tragédií. Čtyřletá dívka tam totiž při hře na...

Řidič ujel na dálnici v protisměru 13 kilometrů, skončil na psychiatrii

Řidič ujel po dálnici D35 a silnici I/44 celkem 16 kilometrů v protisměru, při...

Policisté ze Šumperska v neděli pronásledovali řidiče, který jel po dálnici v protisměru. Po D35 takto urazil třináct...

Trestance soudí za útok na jiného vězně, zbraní byl skleněný střep

Vězeň Jan Slavík při prvním dnu hlavního líčení před pardubickou pobočkou...

U pardubické pobočky krajského soudu začalo hlavní líčení v případu vězně Jana Slavíka, který je obžalovaný z pokusu o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz