Školáci psali přijimací zkoušky

Praha - V Praze letos ukončí základní školu 10 tisíc 694 žáků devátých tříd. Většině z nich se v pondělí nevstávalo lehce, protože měli před sebou první zásadní krok v životě - přijímací zkoušky na střední školy. Mohli si podat přihlášku na dvě státní střední školy a na libovolný počet škol soukromých. Čím prestižnější škola, tím vyšší nároky jsou na děti pokládány. V kurzu jsou obory, ve kterých najdou absolventi jisté a výnosné uplatnění. Proto je mimo jiné zájem o hotelové školy, i když do přijímací zkoušky zahrnují i test z cizího jazyka a gastronomického přehledu.

Podle ankety agentury TVD většina dětí byla po zkouškách spokojena. "Bylo to docela lehký, čekal jsem to horší. Doufám, že mě vezmou," řekl například chlapec vycházející z učebny, kde testy psal. "Myslím, že jsem to zvládla," dodala jeho kamarádka.

"Měli jsme zhruba dvojnásobný počet zájemců než můžeme příjmout," potvrdila velký zájem dětí o hotelový obor Jitka Chaloupková z Pravní soukromé hotelové školy.

Přijímací zkouška je anonymní, testy se bodují. Učitelé vědí, že si o uchazeči kompletní obrázek stejně nevytvoří. "Z jejich přihlášek nemůžeme odhadnout, jestli mají vztah k vaření nebo ne. Ale přihlížíme i k tomu, jestli jsou třeba z jazykových škol," dodala Chaloupková.

Na výsledky přijímaček budou čekat nejen děti a jejich rodiče, ale i základní školy. Pro ně je vizitkou právě to, jak dokážou žáky na středoškolská studia připravit. "Předpokládám, že víc než 60 procent se dostane tam, kam děti žádají - spíš sedmdesát," řekl ředitel pražské základní školy Emil Prokop.

Nejvíc dětí se letos jako tradičně hlásí na gymnázia a ekonomické školy. Rok od roku naopak slábne zájem o průmyslovky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video