Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolejte ředitelku, volají rodiče dětí, které přišly o hodiny tělocviku

  8:58aktualizováno  8:58
Boj o tři hodiny tělocviku přerostl do vlny odporu, která může smést novou ředitelku liberecké základní školy Ještědská. Andrea Gardoňová ji vede od září a po necelých dvou měsících proti ní stojí školská rada a většina rodičů i pedagogů. Školní inspekce navíc uvedla, že ředitelka porušila zákon.
Rodiče proti rušení tělocviku ve sportovní třídě sepsali petici. (ilustrační snímek)

Rodiče proti rušení tělocviku ve sportovní třídě sepsali petici. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Školská rada navrhla odvolat paní ředitelku z funkce," řekla Jolana Půbalová, členka rady rodičů na Ještědské, kam chodí zhruba šest set dětí.

Ve školské radě je za pedagogy Vladimír Nevrkla, za rodiče Petr Kollert a za Liberec městská zastupitelka Jana Kašparová (ČSSD).

"Je na nás, jestli se rozhodneme odvolat ředitelku teď, nebo jí necháme ještě do ledna čas na to, aby velmi těžkou situaci zvládla," prohlásil náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům).

"Problémy se během uplynulých sedmi týdnů vyhrotily tak, že se s paní ředitelkou pravděpodobně už nedohodneme," upozornila Půbalová. "Čas na to byl na začátku září, ale propásla ho, když autoritativně trvala na svém."

Ředitelka připustila, že udělala chybu

Co vlastně vyvolalo eskalaci napětí mezi ředitelkou, pedagogy a rodiči? Gardoňová zrušila žákům z 6. B od nového školního roku tři hodiny tělocviku a rodičům nedala nic vědět. Dětem, které šly na Ještědskou proto, že se tam víc sportuje, zůstaly jenom dvě hodiny tělocviku. Spadly tak na úroveň spolužáků z "nesportovní" 6. A.

Ředitelka připustila, že udělala chybu, když rodiče informovala až na začátku září, a ne v srpnu. "Omluvila jsem se jim," dodala. Tři hodiny tělocviku nahradila v rozvrhu fyzikou, přírodovědou, českým jazykem a sportovními kroužky.

A co říká Gardoňová na současnou výzvu školské rady, aby ji radnice odvolala? "Nechci řešit v novinách, co se kolem mě děje. Je věcí městské rady, jak o mně rozhodne," konstatovala.

Poté, co ředitelka zrušila tři hodiny tělocviku, sáhli rodiče k protestní petici. K dnešku posbírali skoro 700 podpisů.

Inspekce: Ředitelka třikrát porušila školský zákon

"Na jaře jsme děti přihlašovali na Ještědskou do sportovní třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy," připomněla Silvie Pálková. "Kdybychom tehdy věděli, že tři hodiny tělocviku odpadnou, určitě bychom si dobře rozmysleli, jakou školu si vybereme. Rodiče dvou žáků z 6. B už dali své děti na jinou školu."

Podle inspekce Gardoňová třikrát nedodržela školský zákon. První chybu udělala, když pozdě oznámila rodičům dětí ze 6. B, že jim z rozvrhu škrtla tři hodiny tělocviku. Krom toho neposkytla školské radě možnost vyjádřit se k nastoleným změnám a neprojednala je ani na pedagogické radě.

Exploze protestů Gardoňovou zviklala a na začátku října uvedla, že ke dvěma hodinám tělocviku přidá od listopadu další dvě - místo přírodovědy a češtiny. "A během školního roku se domluvíme, co bude dál," poznamenala. Netušila však, že hodiny tělocviku smí do rozvrhu vrátit až od druhého pololetí - tedy od února.

"Paní ředitelka obešla rodiče, školskou i pedagogickou radu," shrnula Půbalová. "Teď si sype popel na hlavu, ale podle nás bude nejlepší, když ze školy odejde."

Stejný názor zastává liberecká opoziční zastupitelka Zuzana Kocumová. "Nemám ráda silová řešení, ale atmosféra na škole je hrozná. Není tam dobře ani dětem, ani učitelům," vysvětlila.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz