Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škola šla ke dnu už dávno, říká student, který na potíže práv ukázal

  15:11aktualizováno  15:11
Dalo se to čekat - těmito slovy komentuje bývalý student plzeňských práv Martin Marek skutečnost, že ministerská komise navrhla odebrat fakultě akreditaci pro magisterské studium a vlastně tak vykopala škole hrob. Právě Marek před třemi roky jako jeden z prvních upozornil na praktiky s rychlostudenty a plagiátorstvím na plzeňské škole.

Bývalý student plzeňských práv Martin Marek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"Je to výsledek toho, co se tam dělo od doby, co z volby děkana nevyšel jako vítěz profesor Eliáš. Je to prostě vyvrcholení práce týmu, který na školu přivedl děkan Květoslav Růžička. Školu vedou lidé, kteří se podíleli na skandálech v minulosti, navíc nejsou schopní manažeři," říká Marek.

Krize právnické fakulty

Coby tehdejší student se zasazoval za reformy, které prosazovala skupina kolem Karla Eliáše. To, že na škole zřejmě skončí magisterské studium, považuje Martin Marek za logické.

Berete to tedy tak, že se akreditační komise rozhodla správně?
Určitě. Rozhodnutí vítám. Navíc komise dala v minulosti fakultě na nápravu víc času, než musela.

Takže podle vás dostali šanci, kterou nevyužili?
Ano. Akreditační komise mohla zasáhnout daleko dříve, nejprve na podzim odebrala možnost udělovat titul JUDr., což bylo varování, a stejně si s tím škola neporadila.

Ale co lidé, kteří poctivě studují? Ti to odnesou.
Bezpochyby jsou tam ročníky, které nastoupily loni a předloni. To jsou studenti, kteří prošli standardním výběrovým řízením, novými přijímačkami, ti jsou na tom vlastně nejhůř. Ale ze zákona jim Západočeská univerzita musí zajistit dostudování na jiné škole. Myslím, že z hlediska jejich budoucnosti a kariér to v konečném důsledku pro všechny studenty bude lepší, protože budou mít vlastně titul z jiné, aférami nezatížené školy. To, že budou studovat o sto kilometrů vedle, to není zas tak tíživá situace. Souhlasím s tím, že oni jsou jediní potrestaní, nikdo jiný potrestán či odsouzen nebyl. Těch pět lidí, kterým se titul odebral, to je mizivé procento z těch, kterým měl být správně odebrán.

Prošel jste celou kauzou jako jeden z hlavních aktérů, na co byste upozornil?
Že učitelská část neprojevila žádnou sebereflexi. Zatímco studenti si loni zvolili novou kurii, která podporovala profesora Eliáše a jeho tým, v učitelské části k žádné změně nedošlo.

A co třeba pánové Bezouška, Havel či Hulmák, kteří se stali součástí takzvaného reformního týmu bývalého děkana Pospíšila? U těch si myslíte, že k sebereflexi došlo?
Určitě, i když je pravda, že oni u toho všeho byli.

A museli vědět, co se na škole dělo včetně například podivného přijímacího řízení.
To museli a já jsem vždycky říkal, že 99 procent učitelů o tom vědělo a část se na tom podílela a část to mlčky tolerovala. Na druhou stranu lidé kolem profesora Eliáše ukázali, že když tu příležitost dostanou, mohou školu vést jiným směrem. Fakulta tehdy získala zpátky akreditaci doktorského studia, získávala postupně i prestiž, ale je pravda, že takových lidí bylo málo.

Vy to vidíte tak, že pak přišel děkan Růžička a s prestiží byl konec?
Ano. Tomu předcházelo pochybení Jiřího Pospíšila, který podpořil Květoslava Růžičku, a tím vlastně podrazil Karla Eliáše.

A nikdo dodnes neví proč.
Neví se to. Existují dvě spekulace. Že se chtěl zavděčit studentům, kteří byli za jeho vedení z fakulty po zásluze vyhozeni, a proto lobboval za pana Růžičku, který je pak vzal zpátky. Druhá spekulace se týká předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, přesněji jeho dcery, které Eliášův tým v čele s Jiřím Pospíšilem ukončil studium a profesor Růžička slíbil, že ji vezme zpátky. Proto měl za děkana Růžičku lobbovat učitel práv a Baxův kolega ze správního soudu Karel Šimka. Já se kloním spíše k té první verzi, že Jiří Pospíšil obvolal důležité lidi, aby volili děkana Růžičku.

To jsou spekulace založené na osobních zájmech zmíněných lidí. Co říkáte spekulacím, že mohl existovat nějaký vyšší zájem školu zničit? Mluví se třeba o pražské právnické lobby, která nechce tolik právníků na trhu, aby si udržela byznys.
Když to vezmu z plzeňského pohledu, tak teď se podle mě odehraje boj o budovu práv v sadech Pětatřicátníků. Myslím, že vedení univerzity ji bude chtít prodat s argumentem, že pro vysokou školu je budova nevyhovující. Myslím, že plzeňští podnikatelé o ni mají zájem. Dalším důvodem zrušení by mohlo být zametení stop.

Aby se přestalo pátrat a aby všechny důkazy zmizely?
Určitě bude otázka, co bude s knihovou, s diplomovými pracemi, s archy ze zkoušek, jestli se to někam uloží, nebo se to někde ztratí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Najdete na iDNES.cz