Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škola odmění výborné studenty, mohou si vydělat i tisíce

  23:04aktualizováno  23:04
Učíš se dobře? Tady máš odměnu. Střední průmyslová škola v Ostrově začne platit studentům za dobré známky. Od září zavádí systém stipendií.
Střední průmyslová škola v Ostrově začne platit studentům za dobré známky. (Ilustrační foto)

Střední průmyslová škola v Ostrově začne platit studentům za dobré známky. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Tisíc korun měsíčně pro ty, kteří měli v minulém pololetí na vysvědčení samé jedničky. Pětistovku za průměr známek do 1,3. Tři sta korun za průměr do 1,5. Ti, kterých se to týká, mají "výplatu" jistou půl roku.

"Je to motivace pro žáky. Chceme zvýhodnit ty lepší. Peníze mohou použít podle svého uvážení," konstatoval ředitel školy Pavel Žemlička.

Studentům, kteří měli po celou dobu vyznamenání, navíc nabízí na odchodu bonus. Jednorázově pět tisíc korun, když složí závěrečnou či maturitní zkoušku s vyznamenáním. Z toho plyne, že se odměny týkají i učebních oborů. A také všech ročníků.

Pokud se studenti výrazně nezlepší, školu nezruinují. Ze všech 730 jich na stipendium v nadcházejícím pololetí dosáhne na základě loňského vysvědčení jen sedm.

"Bohužel, je to tak. Jsme odbornou školou a mnoho studijních typů k nám nemíří," konstatoval Žemlička. Věří, že se kvalita zvýší s příchodem zájemců o obory související s informačními technologiemi.

Ve stipendijním fondu bude ročně šedesát tisíc korun a naplní ho sponzoři. Tím hlavním je společnost Ostrovská teplárenská.

"Podporujeme místní střední školy a snažíme se, aby o nás studenti věděli. Letos jsme tři měsíce marně sháněli strojaře a elektrikáře," vysvětlil Tibor Hrušovský, předseda představenstva firmy, jejímž jediným akcionářem je město Ostrov.

Podle slov ředitele průmyslovky se stipendium může stát hnacím motorem pro studenty, kteří jsou krůček od známek zaručujících odměnu.

Drahoslavě Ježkové ze Sdružení rodičů a přátel školy se forma motivace i nastavené podmínky zamlouvá. Ani ji nepřekvapuje, že stipendium dostane jen sedm žáků.

"Víme, jaká je na školách morálka a jaké jsou problémy s kázní a prospěchem. V dnešní době se na školu dostane i spousta žáků, kteří by dříve mohli jít jen do učiliště," konstatovala Ježková.

Když se žáci firmě upíší, dostanou přilepšení

Některé další školy nabízejí studentům jinou formu motivace. Integrovaná střední škola technická a ekonomická v Sokolově nyní rozbíhá spolupráci s firmami. Přímo pro ně se budou desítky žáků učit.

"Aby věděli už od prvního ročníku, že když budou mít ve škole výsledky, zaměstnají je. Žáky rozdělíme a firmám je nabídneme. Zejména ve stavebních oborech panuje krize, je nedostatek zedníků, tesařů," zmínil ředitel školy Pavel Janus. Zaměstnavatelé by podle Januse mohli studentům přispívat na dopravu, stravování či ochranné pomůcky.

Stipendijní fond, ovšem pro vysokoškoláky, už loni zavedla Karlovarská krajská nemocnice. Aby si pojistila studenty medicíny, nabízí těm ve čtvrtém a pátém ročníku na přilepšení dva a půl tisíce korun měsíčně, v šestém ročníku pět tisíc korun. Ale jen když podepíší smlouvu, že po ukončení studia nejméně pět let budou pracovat v nemocnici v Chebu, Sokolově či Karlových Varech.

Karlovarský kraj chce stipendia rozšířit na studenty pedagogických fakult a na další nedostatkové profese. "Podporu zabudujeme do rozpočtu od 1. ledna 2010. Na naplnění fondu by se měly podílet i firmy," sdělil radní Vratislav Emler.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz