Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škola nás o sexu učit musí, i když je to smutné

  0:01aktualizováno  0:01
Mají nás profesoři učit sexuální výchově? Po pravdě řečeno, představa postarší paní učitelky, která se na základní škole snaží vysvětlit žákům, se kterými právě "tříská" puberta, co je to masturbace, mi přijde poněkud vtipná. Ale pochybuji o tom, že každý z těchto zkušeně se tvářících studentů to opravdu ví.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Nejsem si jistá, zda si s nimi jejich rodiče o těchto problémech povídají. Proto sexuální výchova do škol patří.

SEXUÁLNÍ VÝCHOVA

Má se na základních či středních školách vyučovat sexuální výchova, nebo je to úkol výhradně pro rodiče? Kdo, kdy a jak by měl s dětmi mluvit o sexu? Jak vypadala sexuální výchova na vaší škole a co jste si z ní odnesli?

Někteří lidé mohou mít jiný názor a já jej samozřejmě respektuji, ale sex patří k životu, a pokud nás má škola na život dobře připravit, musí se v ní vyučovat i sexuální výchova. Na druhou stranu je smutné, že tento úkol musí plnit právě škola. Jak jsem již psala, tato problematika by se měla řešit zejména v rodinném kruhu.

Žádný profesor, a už vůbec ne "zkušený" kamarád, který toho o sexu ví tolik, kolik moje prababička o pop-music, nemůže dospívajícímu dítěti nahradit rodiče a jejich rady do života.

Co se mě týče, myslím, že moje mamka se této role ujala dokonale.
Možná toho dokonce bylo někdy až moc, ale zvykla jsem si a teď mi tyto rozhovory přijdou naprosto přirozené.

Vlastně, povídání si s rodiči o problémech dospívání bylo vždy spontánní a nenucené. Žádný nečekaný příchod do pokoje a po významném zavření dveří a ještě významnějším pohledu do očí rozhovor započatý otřepanou frází: "Už se z tebe stává žena..."

Dokonce jsem se ani nedočkala předání nějaké knížky o dívčím dospívání, kterou by mamka komentovala ještě děsivější větou: "Pokud budeš mít nějaké otázky, tak za mnou můžeš kdykoli přijít." O problémech týkajících se sexu se se mnou doma bavili vždy otevřeně.

DISKUTUJTE NA BLOGU

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Možná že vedle těchto "rodinných" rozhovorů může vypadat snaha profesorů o apelování na důležitost kondomu zbytečná. Ale není!
Nebude zbytečná, dokud bude ve třídě třeba jen jeden žák, který toto doma nikdy neslyšel. Také je důležité bavit se o těchto věcech mezi ostatními lidmi.

Chápu, že to někomu nemusí být příjemné, ale je třeba si uvědomit, že i dialog o těchto intimních tématech patří k životu a rozhodně je to důležitější než 50 % zápisů v našich sešitech.

Důležitý je i způsob vyučování. Nedokážu si přestavit učení se nějakých definic na toto téma a následné psaní testu. Výuka ba měla být určitě volnější.

Nesympatická chemikářka?

Svůj význam má i výběr profesorů. Nějaká nesympatická protivná chemikářka se může jen stěží vyrovnat milé a otevřené profesorce.
Jisté však je, že sexuální výchova do škol patří.

Ne proto, aby se studenti zasmáli při profesorově vyčerpávajícím vysvětlování a filozofických zamyšleních, ale abychom se o těchto problémech naučili mluvit a hlavně se naučili zodpovědnosti.

Eva Kupčová,
Soukromé šestileté gymnázium v OstravěZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...Najdete na iDNES.cz