Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škola dluží peníze učitelům i obci

  8:03aktualizováno  8:03
Háje - Bývalý učitel střední soukromé školy ve Stříbrského ulici podal k městskému soudu návrh na její konkurz, protože mu škola dluží peníze. Škola dluží peníze i Městské části Praha 11 za pronájem budovy a služby. Jde přitom o sumu přes tři miliony korun. Učitel informatiky Radek Sárközi už nevidí jinou možnost, jak se dostat ke svým penězům.

"Nemůžu žít v nejistotě, kdy dostanu včetně odchodného téměř 60 tisíc korun," řekl Sárközi, který kvůli neobdržení výplat odešel na podzim ze školy po dvou měsících vyučování.

Od kolegů ve škole se Sárközi dozvěděl, že ředitel běžně nevyplácí mzdy včas.
To potvrzuje další bývalá učitelka, Irena Svobodová. "Vím o tom, že někteří kolegové dostávali peníze o dva až tři měsíce později," uvedla. "Nechtěl jsem se s tím smířit," dodal bývalý učitel.

Trpělivost ztratilo i vedení radnice. "Sice je to soukromá firma, ale zároveň také vzdělávací instituce. Chtěli jsme jim dát šanci," sdělil vedoucí odboru školství a kultury Tomáš Ledvinka. "Vypověděli jsme škole nájemní smlouvu ke konci školního roku," dodal.

Ředitel školy Pavel Hnilička však ve čtvrtek tvrdil, že učitelům ani obci nic nedluží. "Do původní budovy, která rovněž patřila Praze 11, jsme investovali do rekonstrukcí přes čtyři a půl milionu korun," řekl Hnilička. "Za tyto peníze jsme měli mít předplacený nájem , takže městská část dluží nám," prohlásil.

Podle tiskové mluvčí Prahy 11 Lenky Stříhavkové nemluví ředitel pravdu. "Najali jsme si soudního znalce a částky za opravy zdaleka nedosahují požadovaných položek. Navíc jsme nedostali některé faktury, za které ředitel požaduje peníze," uvedla Stříhavková.

Radnice vypověděla škole smlouvu
Radní Prahy 11 vypověděli kvůli dluhu nájemní smlouvu soukromé střední škole, která nyní působí v budově městské části ve Stříbrského ulici. Prostory by měla opustit do konce července. "Pokud však pohledávku 3,3 milionu korun zaplatí, rada by mohla výpověď zrušit," řekl starosta Petr Jirava. Škola je ochotna peníze uhradit.

"Záležitosti budou vyřízeny. Po obci potom budeme žádat vrácení peněz za naše investice. Původně jsme chtěli dohodu o zápočtu," řekl jednatel školy Pavel Hnilička.

Městská část podle něj pověřila střední školu dokončením základní školy v ulici Květnového povstání, v níž působila dříve. Úpravy nebyly provedeny, jejich příprava však podle Hniličky stála asi dva miliony korun. "Škola v budově také opravila vlastním nákladem ústřední topení, pak byla přestěhována," dodal.

Podle starosty Jiravy dluh zahrnuje nájemné a penále. "Radě došla trpělivost a dala škole výpověď k 31. červenci, aby mohla dokončit školní rok. Je na škole, zda uhradí dlužnou částku," uvedl. Pokud se tak nestane, nebo pokud si škola nezajistí jiné prostory, radnice podle něj pomůže studentům najít místa v jiných středních školách.

Škola podle Jiravy v listopadu dluh uznala a zavázala se, že ho uhradí do konce roku. Ani další termín úhrady na konci ledna však nedodržela, řekl. Podle Hniličky škola našla nadaci, která ji bude podporovat. "Nadační peníze na to určeny jsou, ale vyřízení se protahuje," uvedl s tím, že nyní už je to otázka dnů.

Radnice by chtěla, aby škola svolala třídní schůzky, na kterých by zástupci městské části mohli vysvětlil situaci rodičům. Rodiče se také mohou obrátit přímo na radnici.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz