Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škola čelila kritice, že učila příliš o Bohu, inspekce našla jiné nedostatky

  13:21aktualizováno  13:21
Česká školní inspekce zveřejnila výsledek kontroly na pražském gymnáziu Amazon. Inspektorky zjistily nedostatky v hygienických podmínkách, přijímacím řízení či ve vybavení školy. Původně čelila škola kritice, že se do vyučování promítá členství ředitelky školy a několika učitelů v Církvi adventistů sedmého dne.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Česká školní inspekce neměla pravomoc prověřit nařčení, že do výuky proniká náboženská výchova. Takovou prověrku totiž zákon neumožňuje.

Podnět, který rodiče inspekci poslali, na náboženství ve výuce přímo neupozorňoval. Podle mluvčího České školní inspekce Libora Vacka si rodiče zřejmě pečlivě prostudovali školský zákon a věděli, že inspekce nemá ohledně náboženství ve škole dostatečnou oporu v zákoně.

naboženství VE ŠKOLE

Náboženství se může na škole vyučovat, ale odděleně od jiných předmětů a se souhlasem rodičů. Ve školském zákoně je o náboženství tříodstavcová pasáž: "Ve školách lze v souladu se zásadami a cíli vzdělávání (...) vyučovat náboženství. Náboženství mohou vyučovat registrované církve nebo náboženské společnosti, kterým bylo přiznáno zvláštní právo vyučovat náboženství ve státních školách. (...) V základních a středních školách zřizovaných státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí se vyučuje náboženství jako nepovinný předmět (...).

Inspekce začala školu prověřovat, když z ní v lednu najednou odešlo asi dvacet studentů druhého ročníku. Vadilo jim, že ve vyučování se začalo stále více objevovat náboženství, škola přitom není církevní. (o případu čtěte více zde)

Při kontrole se inspekce zaměřila na materiální zajištění výuky či klima ve škole. I klasická inspekční prověrka odhalila vážná pochybení. "Personální i materiální zajištění výuky je podprůměrné," konstatovaly inspektorky.

Negativní žáci

Četné chyby se prý objevily také v přijímacím řízení, nedostatečné je i vybavení a prostory, ve kterých se škola nachází. "Někteří žáci, kteří se neztotožňují s pravidly stanovenými školou, popřípadě mají horší studijní výsledky, jsou vedením školy občas nevhodně označováni jako negativní," stojí také v inspekční zprávě.

Podle Vacka se proto inspekce na školu ještě letos vrátí a ověří, jak se škola pokusila jejich výtky odstranit. Zároveň prý poslali zprávu o inspekci na magistrát, který by mohl škole dokonce odebrat část státních dotací. Úřednice na magistrátu ale zatím nechtěla případ komentovat.

Majitelky gymnázia, které ho zároveň vedou, patří k Církvi adventistů sedmého dne. Ředitelka školy Eva Kudrnová ale náboženství ve výuce i jakékoliv rozdělení studentů na negativní a pozitivní už na začátku celé kauzy popřela. Studenti podle ní z gymnázia odešli kvůli špatnému prospěchu (rozhovor s ředitelkou si přečtěte zde).

Gymnázium Amazon nabralo první studenty v září 2008. Škola se orientuje na výuku jazyků, hlavně angličtiny, vyučovaných rodilými mluvčími. Roční školné činí 32 tisíc korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...Najdete na iDNES.cz