Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škody po povodních přesáhnou tři miliardy. Obce odložily evakuaci

  14:26aktualizováno  9. srpna 3:54
Situace na severu a jihu Čech se pomalu začíná stabilizovat. Obce, které ještě přes den plánovaly evakuace obyvatel, se nakonec vyklízet nebudou. Přesun ohrožených obyvatel zatím odsunuly radnice Františkova nad Ploučnicí a Veselí nad Lužnicí. Bleskové záplavy způsobily škody, které zřejmě přesáhnou tři miliardy korun.

Před nedělní půlnocí dělala výraznější problémy jen Ploučnice v České Lípě, hasiči museli kvůli velké vodě evakuovat stovky lidí, napsala ČTK. Hladina se navíc zvedala i dál po proudu a zatopila domy i v dalších obcích.

Kromě majetku si voda vzala i životy. Na Liberecku je naposledy s pohromou spojovaná smrt muže, kterému selhalo srdce.

V Kunraticích u Cvikova zemřel muž, který trpěl onemocněním srdce. "Snažil se zachránit před vodou svůj majetek a následkem psychického vypětí mu srdce selhalo a muž zemřel," řekla mluvčí liberecké záchranky Lenka Moravcová. Doposud podle hasičů zemřelo pět lidí, krizový štáb ale potvrdil jen tři oběti. (více čtěte zde)

Situace na severu i na jihu Čech se k večeru částečně uklidnila. Například ve Františkově nad Ploučnicí se lidé celý den připravovali na evakuaci, nakonec z ní ale sešlo. Voda sice zatopila zahrady, ale do domů se nedostala a vedení města věří, že se tak ani nestane. K evakuaci však stále zůstává připravený Benešov nad Ploučnicí, kde stále hrozí, že se voda vylije z koryta.

Optimistická nálada večer panovala i ve Veselí nad Lužnicí. Také tady už lidé pomalu balili svá povodňová zavazadla. "K evakuaci asi nedojde, nečekáme žádné dramatické zhoršení," řekl večer starosta města České televizi s tím, že věří, že lidé stráví relativně klidnou noc.

V Jihočeském kraji hrozila vylitím především řeka Lužnice, která v Bechyni dosáhla stavu ohrožení, v podvečer ale začala hladina klesat. Přes noc se zřejmě stejně jako Nežárka ještě o pár centimetrů zvedne. Nežárka by měla kulminovat ráno. Menší toky pomalu klesají.

Škody po velké vodě zřejmě přesáhnou tři miliardy korun. Na miliardu odhadl ztráty hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler při návštěvě prezidenta Václava Klause.

Poškozené jsou domy, lávky a mosty přes řeky, silnice. Jen v Chrastavě na Liberecku prý škody na obecním majetku přesáhnou 100 milionů korun, další budou na soukromém majetku.

Také Povodí Labe odhadlo škody na vlastním majetku zhruba na jednu miliardu. "Jedná se o odhad na základě prvních terénních obhlídek. O částce jsme již informovali potřebná ministerstva," řekl mluvčí Povodí Labe Jiří Petr s tím, že částka ještě bude vyčíslena přesněji. O škodě informoval také ředitel jabloneckého závodu Jaroslav Jaroušek.

Další škody vyčíslil Ústecký kraj. "Náklady na obnovu odhadujeme do jedné miliardy," řekla iDNES.cz mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Podle Hanáčkové jen prvotní náklady na úklid jsou sto milionů. Konečnou výši škod bude mít kraj do 14 dnů.

NEČASOVA VLÁDA UVOLNÍ PENÍZE

Povodně změní priority vlády, přiznal premiér

Na pojišťovny se už začali obracet první klienti. Škodu nahlásilo několik set lidí, pojišťovny odhadují, že záplavy spolknou stovky milionů korun. (více čtěte zde)

V Hrádku nad Nisou se odpoledne začala šířit fáma, že se roztrhla přehrada Mlýnice. V obci vypukla panika, lidé se snažili přesunout na kopec nad městem, ačkoliv je hasiči uklidňovali, že se nic nestalo. Informaci dementovalo i Povodí Labe, nebezpečí nehrozilo ani na přehradě Fojtka.

Aktuální mapa srážek

Lidé z Hrádku nad Nisou se vracejí do domovů

Asi 400 evakuovaných obyvatel z Hrádku nad Nisou se od rána vracelo do svých domovů. Někteří se zřejmě nebudou mít kam vrátit, zhruba deseti domům hrozí zřícení. Několik z nich už spadlo. Objekty obhlížejí statici.

"Snažíme se už odklízít škody. Sháníme dobrovolníky, čistou vodu, čistící prostředky, lopaty i košťata. Voda tu zaplavila asi 300 nemovitostí, tedy asi třetinu obce, ale už opadla," uvedl odpoledne starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. (více o možnostech pomoci najdete zde)

Soutěsky Hřensko poškodila voda

Velká voda významně poničila soutěsky ve Hřensku. "Vypadá to, že letos pro nás sezona skončila," řekl místostarosta Hřenska Martin Dařbujan. Lodě na převážení turistů sice řádění vody nejspíš přežily, ale záplavová vlna úplně smetla kiosek s občerstvením a poničila jezy v soutěsce.

Voda navíc na některých místech úplně zničila přístupovou stezku k Edmundově soutěsce. "A to vůbec nemluvíme o Divoké soutěsce, která prochází rekonstrukcí. Tam nejspíš nezůstalo na svém místě vůbec nic," odhaduje Dařbujan.

Velká voda a evakuace lidí v ChrastavěObec Janská u České Kamenice Postižené obce na severu Čech.

Chrastava uzavřela centrum plné bahna

Špatně jsou na tom i Heřmanice nebo Nová Ves u Chrastavy. V Chrastavě se lidé snaží vzpamatovat ze dvou povodňových vln, které se obcí přehnaly v sobotu. Centrum obce je plné bahna, někteří lidé mají v domě až metr naplavenin. V obci pomáhali první dobrovolníci a psycholog, který se snažil utěšit zdrcené starousedlíky. Podle ministra Radka Johna se psychologové objeví ve více oblastech na Liberecku.

Povodně očima čtenářů iDNES.cz

Prohlédněte si fotografie

Policisté během dne uzavřeli centrum Chrastavy, do města nesmí proudit auta, při vjezdech se tvoří kolony. Ulice střeží policejní hlídky, které dohlížejí na to, aby se nezačalo rabovat.

V zaplavených obcích se rozmáhá povodňová turistika, na škody se přijely podívat desítky Poláků a Němců. Cizinecká policie proto raději uzavřela hraniční přechody a turisty vrací zpět. Na sever republiky by neměli vyjíždět ani Češi.

Na Liberecku zůstává bez proudu 800 lidí, plyn nemá 4000 domácností. Rovněž na Děčínsku jsou bez proudu desítky domácností. Provoz na železnici se částečně podařilo obnovit.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz