Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škodí turisté Pražskému hradu?

  8:28aktualizováno  8:28
Praha - Nápor na historické prostory Pražského hradu dosahuje hranice, která může této památce škodit. Počet akcí totiž neustále stoupá, a to včetně velkých komerčních programů, kdy si firmy například pronajímají téměř za milion korun velmi cenný Španělský sál a další prostory.

"Tyto akce často financují naši kulturní činnost," tvrdí však Dana Macháčková z programové divize tiskového oddělení Správy Pražského hradu, a prohlašuje, že ochrana prostorů je pro ně prioritní.

"Každý výstavní projekt prochází schvalovacím řízením památkářů, komerční akce a pronájmy respektují smluvní omezení a konají se pod produkčním dohledem Správy Pražského hradu," konstatuje.

Přitom argumentuje například projektem Deset století architektury v nově zpřístupněných prostorách románského podlaží Starého královského paláce či v suterénu v Letohrádku královny Anny.

"V těchto místech nacházíme v návštěvní knize často zápisy: Zatopte, proboha! To však nejde právě s ohledem na respektování historické hodnoty těchto prostor," podotýká Macháčková.

Peníze přináší i pronájem některých místností firmám, které mají z Pražského hradu svou prestižní adresu. Zastoupení na Hradě tak má První dánská pivní či Eurotel.

Pokud jde o turistický ruch, poplatky za vstupné a průvodcovské služby tvoří asi čtyřicet procent příjmů. V poslední době se otevřel Hrad i luxusní turistice. Movití zájemci si mohou za patřičný poplatek prohlédnout reprezentační prostory, které jsou jinak přístupné jen několikrát do roka v Den otevřených dveří.

Nejvíc turistů si na Hradě projde tzv. návštěvnický okruh zahrnující katedrálu svatého Víta, Starý královský palác, baziliku svatého Jiří a Prašnou věž "Mihulku". Na tento zájem však historické prostory doplácejí.

"Například volně přístupnou částí katedrály proudí ohromné davy turistů a mnozí se zde nechovají adekvátně. Je to jeden z důvodů, proč uvažujeme o regulaci počtu návštěvníků uvnitř katedrály. Se vstupným do celého objektu však zatím nepočítáme," konstatuje Macháčková.

V posledních letech se stal Pražský hrad i kulturním centrem s řadou ambiciózních uměleckých akcí.

Loni se v hradních prostorách uskutečnilo 26 výstav, které zhlédlo 258 000 návštěvníků. Konalo se kolem 70 divadelních představení, které navštívilo bezmála 50 000 diváků.

Hudební sezona 2000 byla nejnáročnější od roku 1995. Nabídla 30 koncertů, na které přišlo 10000 lidí.

V současnosti probíhá jeden ze dvou největších výstavních projektů v Čechách: Deset století architektury. K vidění jsou tak rozdílné akce, jako jsou dětský koutek "Lví staveniště", Letní shakespearovské slavnosti nebo etnický festival Respect.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz