Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škodí turisté Pražskému hradu?

  8:28aktualizováno  8:28
Praha - Nápor na historické prostory Pražského hradu dosahuje hranice, která může této památce škodit. Počet akcí totiž neustále stoupá, a to včetně velkých komerčních programů, kdy si firmy například pronajímají téměř za milion korun velmi cenný Španělský sál a další prostory.

"Tyto akce často financují naši kulturní činnost," tvrdí však Dana Macháčková z programové divize tiskového oddělení Správy Pražského hradu, a prohlašuje, že ochrana prostorů je pro ně prioritní.

"Každý výstavní projekt prochází schvalovacím řízením památkářů, komerční akce a pronájmy respektují smluvní omezení a konají se pod produkčním dohledem Správy Pražského hradu," konstatuje.

Přitom argumentuje například projektem Deset století architektury v nově zpřístupněných prostorách románského podlaží Starého královského paláce či v suterénu v Letohrádku královny Anny.

"V těchto místech nacházíme v návštěvní knize často zápisy: Zatopte, proboha! To však nejde právě s ohledem na respektování historické hodnoty těchto prostor," podotýká Macháčková.

Peníze přináší i pronájem některých místností firmám, které mají z Pražského hradu svou prestižní adresu. Zastoupení na Hradě tak má První dánská pivní či Eurotel.

Pokud jde o turistický ruch, poplatky za vstupné a průvodcovské služby tvoří asi čtyřicet procent příjmů. V poslední době se otevřel Hrad i luxusní turistice. Movití zájemci si mohou za patřičný poplatek prohlédnout reprezentační prostory, které jsou jinak přístupné jen několikrát do roka v Den otevřených dveří.

Nejvíc turistů si na Hradě projde tzv. návštěvnický okruh zahrnující katedrálu svatého Víta, Starý královský palác, baziliku svatého Jiří a Prašnou věž "Mihulku". Na tento zájem však historické prostory doplácejí.

"Například volně přístupnou částí katedrály proudí ohromné davy turistů a mnozí se zde nechovají adekvátně. Je to jeden z důvodů, proč uvažujeme o regulaci počtu návštěvníků uvnitř katedrály. Se vstupným do celého objektu však zatím nepočítáme," konstatuje Macháčková.

V posledních letech se stal Pražský hrad i kulturním centrem s řadou ambiciózních uměleckých akcí.

Loni se v hradních prostorách uskutečnilo 26 výstav, které zhlédlo 258 000 návštěvníků. Konalo se kolem 70 divadelních představení, které navštívilo bezmála 50 000 diváků.

Hudební sezona 2000 byla nejnáročnější od roku 1995. Nabídla 30 koncertů, na které přišlo 10000 lidí.

V současnosti probíhá jeden ze dvou největších výstavních projektů v Čechách: Deset století architektury. K vidění jsou tak rozdílné akce, jako jsou dětský koutek "Lví staveniště", Letní shakespearovské slavnosti nebo etnický festival Respect.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Člen ODS nazval Markle cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel soukromé zoo René Franěk v Show Jana Krause.

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle za cikánku. Není to přitom jediný...

Ostudná místa Hradce Králové: dědictví socialismu i Bronx pro otrlé

Panelákové „schody do nebe“ u hradeckého Aldisu (10.5.2018).

Šílená dědictví socialistického stavitelství, symbol neschopnosti dospět ke kýžené rekonstrukci nebo tak dlouhé odklady...

Spíše proti. Hamáček straníky na Plzeňsku k vládnímu angažmá nepřesvědčil

Lídři ČSSD Jan Hamáček (v popředí) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s...

Předseda ČSSD Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola v neděli v Plzni přesvědčovali zástupce místních...

Najdete na iDNES.cz