Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sklo pro faraona vytvořil meteorit

  11:34aktualizováno  11:34
Na první pohled je to jen obyčejný kus skla. Zdá se téměř nepatřičné, že ho staroegyptští klenotníci umístili v samém středu vzácného šperku, který nosil faraon Tutanchamon. Sklo je však podle britské BBC starší než celý Egypt, nejstarší říše na světě.
I když Tutanchamon nebyl významným faraonem, jeho osud lidi stále zajímá

I když Tutanchamon nebyl významným faraonem, jeho osud lidi stále zajímá | foto: Profimedia.cz

Jenže Egypt dávných faraonů byl první zemí, která dokázala sklo vyrábět. Před 4500 lety se zde objevily nejstarší skleněné šperky. Kdo jiný by mohl vytvořit sklo pro vládce?

Australský astrochemik Christian Koeberl soudí, že existuje jediné vysvětlení. "Faraonské" sklo podle něj vzniklo stejně jako české vltavíny: při pádu meteoritu.

Při analýze skla, na jehož mimořádné stáří upozornil italský mineralog Vincenzo de Michele, totiž Koerber zjistil, že vznikalo při mimořádně vysokých teplotách, jaké se objeví jen při kosmických kolizích.

Výtvor ohnivých koulí?
Egyptský geolog Aly Barakat, s nímž de Michele spolupracoval, zjistil místo, odkud Tutanchamonovo sklo pochází: je to jeden z odlehlých regionů Sahary. Zároveň však narazil na další záhadu. V celé oblasti totiž chybí jakákoli stopa po kráteru, který by pád meteoritu musel po sobě zanechat.

Ale Mark Boslough, který je specialistou na modelování dopadů vesmírných těles, se domnívá, že zná odpověď na tuto záhadu. Meteorit podle něj jen nastartoval proces vzniku skla. Při jeho explozi ve vzduchu vznikla obrovská ohnivá koule s povrchovou teplotou 1800 stupňů Celsia, která se mohla přehnat desítky nebo stovky kilometrů od místa dopadu. Tam, kde se setkala s pískem, přeměňovala jej ve sklo.

Boslough srovnává takovou kolizi s výbuchy jaderných náloží, které byly také odpalovány nad zemí, přičemž vznikaly tenké vrstvičky skla. "Bylo to energeticky mnohonásobně silnější než atomové pokusy. Je to desetitisícinásobně mocnější," řekl Boslough stanici BBC.

Zdá se, že důkazy pro Bosloughovu tezi má americký geofyzik John Wasson. Našel je v jihovýchodní Asii, kde dopad vesmírného tělesa před 800 tisíci lety vytvořil možná celou řadu ohnivých koulí. "V celé této oblasti byli samozřejmě zabiti snad všichni tehdejší lidé. Nikdo neměl šanci přežít," tvrdí Wasson.

Vznik více ohnivých koulí by podle něj vysvětlil, proč se úlomky žlutozeleného skla v jihovýchodní Asii nacházejí na obrovské ploše, odpovídající rozloze deseti Českých republik.

Pro vysvětlení záhady faraonova skla však není nutné se vracet o 800 tisíc let zpátky. Možná stačí návrat o sto let zpátky, ke katastrofě na Sibiři. "Když ke mně dospěla myšlenka, že to (vznik dávného skla - pozn. red.) vyžadovalo horký vzduch, hned jsem pomyslel na sibiřskou Tunguzku," připomněl Wasson na BBC. I tam chybí jakákoli stopa po pádu meteoritu - jeho exploze ve vzduchu však smetla osmdesát milionů stromů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...Najdete na iDNES.cz