Sklepy v Kroměříži jsou znovu otevřeny

Kroměříž - Vinným sklepům ze 13. století, které patří pod Arcibiskupský zámek v Kroměříži, slavnostně požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Sklepy, patřící k nejstarším v zemi, prošly menší rekonstrukcí - je tam nyní nová stáčírna lahví a stěny byly zbaveny plísní, které vínu škodí.
Podívejte se na snímky ze znovuotevření sklepů do fotogalerie.

Sklepy, které mají několik set let starou tradici ve výrobě mešního vína a jsou v této oblasti ve střední Evropě raritou, sídlí v rozsáhlých prostorách pod kroměřížským zámkem, ke kterému majetkově patří.

Vinné sklepy se v posledních letech staly jednou z nejvíc navštěvovaných turistických atrakcí Kroměříže. Nyní se o ně stará olomoucké arcibiskupství.

"Je to skvost mezi sklepy. Těžko hledat sklepy s bohatší a delší historií. Založil je již v roce 1226 biskup Bruno. Ve 14. století jim Karel IV. udělil výsadu vyrábět mešní víno," uvedl za správní radu společnosti Karel Kavička z olomouckého arcibiskupství. Dodal, že změny si vyžádaly měsíce tvrdé práce.

"Dali jsme sklepům nový řád a zaměřili jsme se i na jejich čistotu," tvrdí vinař Josef Kadlčík z nové provozující společnosti. "V sudech však nyní máme již 35 tisíc litrů vína a totéž množství je v lahvích. V archivu je dva a půl tisíce litrů," vypočetl.

Třetina kapacity sklepů je tak podle něj již naplněna, zbylé sudy jsou nově vysířeny a zakonzervovány. Vína jsou v drtivé většině moravská z vlastních vinic v Hluku, menší část tvoří dovoz z Chorvatska.

"Očekávám, že s prací sklepů budou spokojeni kněží i veřejnost," věří moravský metropolita Jan Graubner. Víno slouží k mešním účelům, ale ve sklepech si je může koupit kdokoliv. Arcibiskup nechce zkoumat, jaká část produkce bude sloužit k liturgickým účelům.

"Ani u farářů nebudeme zkoumat, zda si něco nekoupili pro jiné než náboženské účely," zasmál se. "Důležité je, aby s kvalitou vína byli spokojeni všichni," dodal.

Spor o provoz sklepů
Ještě nedávno však o ně vedlo spor se společností, která je pět let provozovala a docílila toho, že byly otevřeny pro veřejnost. Ta ovšem dostala od kroměřížského zámku k 1. březnu výpověď.

Čtyřicetiprocentní účast ve společnosti má olomoucké arcibiskupství. To chce sklepy provozovat dál, ovšem s jinými společníky. Jednání však dosud nejsou uzavřena.

Dosavadní provozovatel totiž naznačil, že se nemíní práva na provozování sklepů jen tak vzdát. Arcibiskupství však tvrdí, že připravovanou změnu provozovatele návštěvníci sklepů nijak nepocítí.

Sklepy patří zámku, sudy církvi
Vlastnické vztahy jsou však složitější. "Prostory patří zámku, avšak mobiliář, například vzácné sudy, patří olomouckému arcibiskupství," vysvětlil ředitel zámku Petr Dvořáček. Ten také dal nynějšímu provozovateli výpověď. "Důvodů je víc, je to složité, ale v podstatě jde o to, že provozovatel neplatil řádně nájem," tvrdí Dvořáček.

O tom, jak to bude s provozováním sklepů dále, Dvořáček spekulovat nechtěl. "Záleží na tom, jak a s kým se domluví arcibiskupství. Pokud vím, má i v současné společnosti, která sklepy provozuje, čtyřicetiprocentní podíl," řekl ředitel.

Představitel dosavadní společnosti, jenž si však nepřál být jmenován, však soudí, že za výpovědí nestojí nesplácení nájmu, ale snaha arcibiskupství sklepy ovládnout. "Arcibiskupství prostě do tohoto rozhodnutí ředitelství zámku natlačilo," tvrdí.

To ředitel zámku rozhodně popřel. "Nic takového není pravda. Nepodléhali jsme tlaku arcibiskupství, ani nikoho jiného. A není nám nic do toho, s kým se arcibiskupství domluví na dalším provozování. Do toho nijak nezasahujeme," prohlásil Petr Dvořáček.

Sklepy budou dál pro veřejnost
Arcibiskupství mezitím potvrdilo, že provoz sklepů hodlá zachovat včetně přístupu veřejnosti beze změn.

Arcibiskupství tvrdí, že společníci nepostupovali podle jeho představ, proto se s nimi rozešlo. Lidé z vedení společnosti, v níž má arcibiskupství podíl, tvrdí, že když se společnosti podařilo zanedbané sklepy obnovit, otevřít pro veřejnost a vyvést z dluhů, chce nyní z jejich práce těžit arcibiskupství. 

"Za každý dobrý skutek má být člověk potrestán. Prosadili jsme, aby ve společnosti mělo arcibiskupství víc hlasů, než mu podle účasti příslušelo, a to máme za to," poznamenal ironicky šéf společnosti Jaroslav Grmolec.

Církvi vadí výroba mimo Kroměříž
Arcibiskupství uvádí i další důvod, proč se se společností rozešlo. "Výroba a expedice vína probíhala mimo Kroměříž, což se nám nikdy nelíbilo," uvedl Karel Kavička, jehož arcibiskup pověřil jednáními o dalším osudu sklepů.

Grmolec však tvrdí, že jde ve vinařství o běžnou věc. Staví se za něj i přední vinařský odborník Václav Švejcar z Mutěnic, který s dosavadními provozovateli spolupracuje.

Tvrdí, že na myšlenku zpracovávat víno v Hovoranech přišla společnost před dvěma lety. "Chtěli jsme navázat na dřívější způsob zpracování vína. Bylo to nutné, protože Kroměříž nevlastnila potřebné zařízení. Dosavadní výsledky dokázaly, že toto opatření bylo velmi ozdravné," uvedl Švejcar.

Karel Kavička však nechce spory komentovat. "Podstatné je, že provoz bude pro veřejnost zachován a možná i rozšířen, protože nový společník, s nímž jednáme, hodlá do sklepů investovat," řekl Kavička.

Arcibiskup Jan Graubner žehná nejstarším vinným sklepům v zemi, o které se v Kroměříži stará arcibiskupství. (3.5.2001)

Arcibiskup Jan Graubner si prohlíží arcibiskupské vinné sklepy v Kroměříži, které po rekonstrukci otevíral. (3.5.2001)

Arcibiskup Jan Graubner žehná nejstarším vinným sklepům v zemi, o které se v Kroměříži stará arcibiskupství. (3.5.2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video