Skleník v Troji zastupitelé nechají dostavět

Troja - Pražští zastupitelé se po bouřlivé diskusi definitivně rozhodli pokračovat ve stavbě unikátního skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Troji. A to i přesto, že místo plánovaných osmdesáti milionů korun bude skleník stát téměř dvě stě deset milionů. Botanická zahrada musí navíc zaplatit půlmilionovou pokutu za to, že se při stavbě nedržela schváleného stavebního povolení.

Stavba zahájená před čtyřmi lety s odhadovanou cenou 20 milionů korun už stála 78 milionů. Přitom není dokončena ani z poloviny. Celkové náklady jsou nově odhadnuty na 187 milionů korun.

Zastupitelé po svém čtvrtečním jednání uvedli, že dosavadní proces výstavby pod vedením managementu botanické zahrady nebyl uspokojivý. V polovině září budou chtít v této souvislosti zastupitelé návrh na vyvození osobní odpovědnosti za tento stav. Radní mají také hledat další zdroje peněz, aby investici neneslo v plné výši město.

"Je to jasná ukázka, jak se v Praze staví. Vybere se nejlepší řešení a nakonec je to desetkrát dražší," uvedl předseda opozičního klubu Unie svobody Michael Hvížďala. Náměstek primátora Petr Švec (ODS) poznamenal, že na začátku nebyly k dispozici podklady, aby bylo možné cenu skleníku určit.

Někteří zastupitelé postrádali informaci o tom, kdo je za současný stav zodpovědný. Padlo jméno Švece a ředitele zahrady Jiřího Haagera. "Přijdu si si jako ve velmi špatném a absurdním divadle," oponoval ředitel. Podle něj se vedení zahrady snažilo situaci zachránit, a nyní je vše v pořádku.

V diskusi vystoupili i architekti skleníku, podle nichž učinila špatné změny v projektu
zahrada. Konkrétní odpovědnost bude posuzovat odbor auditu a kontroly magistrátu, jehož zprávu zastupitelé dostanou. Ve výstavbě podle dřívějšího rozhodnutí nebude pokračovat botanická zahrada, ale odbor městského investora. Stavební firma by měla být vybrána v soutěži. Unikátní skleník by měl být hotov příští rok, využíván by však mohl být už letos.

Spor o skleník
Kvůli stavbě se botanická zahrada soudí s architektem původního projektu Zdeňkem Deylem. Ředitel zahrady Jiří Haagr tvrdí, že za pokutu od stavebního úřadu Prahy 7 může právě on. Architekt říká pravý opak. Magistrát si na toto téma nechává zpracovat analýzu, protože netuší, kdo je za pokutu a s ní spojené vícenáklady zodpovědný.

Pro letošní rok je třeba zvýšit rozpočet stavby o 44 milionů korun, aby už na podzim bylo možné skleník uzavřít, vytápět a osázet rostlinami. Definitivně by měl být dokončen v příštím roce.

Atypický unikátní skleník o rozloze 2000 metrů čtverečních by měl mít tři části s rozdílnými teplotami, několik jezírek a vodopádů. Měla by v něm mimo jiné být největší evropská sbírka guatemalské flóry a vietnamských orchidejí. Návštěvníkům mají sloužit dvě pěší trasy. Jedna umožní pohled na exponáty shora. Druhá má vést v krátkém úseku tunelem ve skále a proskleným tunelem pod hladinou největšího jezírka. Celý skleník je budován jako bezbariérový.

Náměstek Švec je pověřen, aby jednal se státními orgány a jinými organizacemi o příspěvku na tuto stavbu. Několikanásobný rozdíl mezi původními a současnými odhady nákladů vysvětlil tím, že "selhaly kontrolní mechanismy, které jsou na radnici a které měly avizovat významnou změnu finančních potřeb". Úřad podle něj ještě bude viníka hledat.

Rada měla k dispozici také zprávu odboru městského investora, který převzal práva a závazky investora stavby. Uvádí se v ní, že provedené práce jsou ve vyhovující kvalitě.

Stavba nového skleníku v Botanické zahradě v Praze - Troji (4. září 2000)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video