Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skleník: Selhání ředitele i města

  10:00aktualizováno  10:00
Troja - Odvolání ředitele botanické zahrady v Troji Jiřího Haagera není bezvýznamnou personální změnou, a to z několika důvodů. Vedení města odvolalo muže, který zastupoval zahradu jako hlavního investora stavby skleníku. Jeho cena přitom dosud vzrostla za dva a půl roku z dvaceti milionů na nynější odhadovanou částku sto sedmaosmdesáti milionů korun.

Odvolání šéfa důležité a specifické instituce však nezavinilo nečekané navýšení rozpočtu stavby, jak by se dalo čekat. Jeho odchod neprosazovali velmi dlouho ani zástupci města, kteří měli vynakládání peněz pečlivě kontrolovat.

Haagerův pád prosadila opozice. Až na její nátlak náměstek primátora Petr Švec (ODS) rozhodl Haagera odvolat. "Haagerovo uvolnění jsem navrhl na základě tlaku politických klubů v zastupitelstvu. Sám jsem pro návrh nehlasoval," řekl Švec.

Zároveň několikrát upozornil, že by jeho odchod z vedení zahrady byl pro město citelnou ztrátou. "Stojím za ním. Má občas problém porozumět řeči politiků, a proto má i komunikační potíže s radnicí. Je to ale člověk nesporných kvalit a těmi je třeba šetřit. Jeho odchod by se jistě neblaze podepsal na chodu botanické zahrady," vyjádřil se náměstek primátora Petr Švec.

Svými slovy tak potvrdil váhavou roli, kterou v celé kauze sehrálo vedení města. Obdobnou rozpačitost předvedl i ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček: "Nechci posuzovat to, kdo měl být za špatný projekt potrestán. To je záležitost mezi zahradou jako investorem a projektantem."

Cena skleníku se mezitím postupně navyšovala, nejdříve na šedesát, poté na sedmaosmdesát,  sto dvacet až na prozatímních téměř sto devadesát milionů korun.

Opozice upozorňovala na problémy kolem skleníku už přes dva roky. Unionista Branko Doleček prohlašoval, že bude město dotlačeno do takzvané temelinizace. Zdeněk Zajíček sice nařídil, aby nezávislí odborníci prověřili, jestli navyšování rozpočtu skleníku odpovídá skutečnosti, ale žádná z kontrol a auditů v botanické zahradě porušení zákona nezjistila. "Zákon porušen nebyl. Všechny vynaložené prostředky byly použity podle projektového záměru. Takže se opravdu vlastně nic nestalo," komentoval výsledky kontrol Zajíček. Jediným trestem byla až nedávno udělená pokuta pro jednu úředníci a Haagera.

Události posledních dnů však dokazují, že Haager má velmi dobrou pověst mezi přírodovědci i zaměstnanci zahrady. Mluví o něm jako o nenahraditelném botanikovi, který má za sebou třicet let studia i zkušeností. Je autorem desítek odborných publikací, absolvoval expedice po Jižní Americe, Galapágách či jižní Indii.

Respektovaný botanik Haager se však ukázal být špatným manažerem. Dokonce se se svým alibistickým přístupem netajil. "Dneska je mi jasné, že skleník musel stát sto osmdesát sedm milionů. Ze začátku jsem byl rád, že to bude stát pouze dvacet milionů. Nebyla to žádná past na město, aby nám projekt odsouhlasilo. Já jsem botanik, a ne stavař," hájí se do dneška Haager.

Objevila se však vážná obvinění o tunelování městských peněz. Podezřelým je především sourozenecký vztah mezi Lenkou Vlasákovou, zaměstnankyní zahrady, která byla členkou všech výběrových komisí a nad stavbou skleníku dohlížela, a Pavlem Čížkem. Jeho stavební firma získala na stavbě skleníku mnohamilionové zakázky.

Některé nejasné otázky zřejmě zodpoví až  soud. Průběh celého případu je totiž stále složitější, o čemž svědčí i to, že Zdeněk Haager podal k soudu žalobu na architekty Zdeňka Deyla a Jitku Jelínkovou-Kaňákovou. Právě mezi touto trojicí spor o skleník začal.

Celá kauza kolem Haagera ukázala na jeden zásadní fakt - podobné akce nemůže řídit žádná příspěvková organizace, byť by v jejím čele stála podobná osobnost jako šéf botanické zahrady.

Poslední informace dokonce naznačují, že přednost budou mít manažeři, u nichž je větší šance, že místo snů o jedinečných projektech dokážou rozsáhlé investice uhlídat a realizovat. Ale teprve příští měsíce ukážou, zda se vedení města z tohoto neúspěchu poučí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz