Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skleník: Selhání ředitele i města

  10:00aktualizováno  10:00
Troja - Odvolání ředitele botanické zahrady v Troji Jiřího Haagera není bezvýznamnou personální změnou, a to z několika důvodů. Vedení města odvolalo muže, který zastupoval zahradu jako hlavního investora stavby skleníku. Jeho cena přitom dosud vzrostla za dva a půl roku z dvaceti milionů na nynější odhadovanou částku sto sedmaosmdesáti milionů korun.

Odvolání šéfa důležité a specifické instituce však nezavinilo nečekané navýšení rozpočtu stavby, jak by se dalo čekat. Jeho odchod neprosazovali velmi dlouho ani zástupci města, kteří měli vynakládání peněz pečlivě kontrolovat.

Haagerův pád prosadila opozice. Až na její nátlak náměstek primátora Petr Švec (ODS) rozhodl Haagera odvolat. "Haagerovo uvolnění jsem navrhl na základě tlaku politických klubů v zastupitelstvu. Sám jsem pro návrh nehlasoval," řekl Švec.

Zároveň několikrát upozornil, že by jeho odchod z vedení zahrady byl pro město citelnou ztrátou. "Stojím za ním. Má občas problém porozumět řeči politiků, a proto má i komunikační potíže s radnicí. Je to ale člověk nesporných kvalit a těmi je třeba šetřit. Jeho odchod by se jistě neblaze podepsal na chodu botanické zahrady," vyjádřil se náměstek primátora Petr Švec.

Svými slovy tak potvrdil váhavou roli, kterou v celé kauze sehrálo vedení města. Obdobnou rozpačitost předvedl i ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček: "Nechci posuzovat to, kdo měl být za špatný projekt potrestán. To je záležitost mezi zahradou jako investorem a projektantem."

Cena skleníku se mezitím postupně navyšovala, nejdříve na šedesát, poté na sedmaosmdesát,  sto dvacet až na prozatímních téměř sto devadesát milionů korun.

Opozice upozorňovala na problémy kolem skleníku už přes dva roky. Unionista Branko Doleček prohlašoval, že bude město dotlačeno do takzvané temelinizace. Zdeněk Zajíček sice nařídil, aby nezávislí odborníci prověřili, jestli navyšování rozpočtu skleníku odpovídá skutečnosti, ale žádná z kontrol a auditů v botanické zahradě porušení zákona nezjistila. "Zákon porušen nebyl. Všechny vynaložené prostředky byly použity podle projektového záměru. Takže se opravdu vlastně nic nestalo," komentoval výsledky kontrol Zajíček. Jediným trestem byla až nedávno udělená pokuta pro jednu úředníci a Haagera.

Události posledních dnů však dokazují, že Haager má velmi dobrou pověst mezi přírodovědci i zaměstnanci zahrady. Mluví o něm jako o nenahraditelném botanikovi, který má za sebou třicet let studia i zkušeností. Je autorem desítek odborných publikací, absolvoval expedice po Jižní Americe, Galapágách či jižní Indii.

Respektovaný botanik Haager se však ukázal být špatným manažerem. Dokonce se se svým alibistickým přístupem netajil. "Dneska je mi jasné, že skleník musel stát sto osmdesát sedm milionů. Ze začátku jsem byl rád, že to bude stát pouze dvacet milionů. Nebyla to žádná past na město, aby nám projekt odsouhlasilo. Já jsem botanik, a ne stavař," hájí se do dneška Haager.

Objevila se však vážná obvinění o tunelování městských peněz. Podezřelým je především sourozenecký vztah mezi Lenkou Vlasákovou, zaměstnankyní zahrady, která byla členkou všech výběrových komisí a nad stavbou skleníku dohlížela, a Pavlem Čížkem. Jeho stavební firma získala na stavbě skleníku mnohamilionové zakázky.

Některé nejasné otázky zřejmě zodpoví až  soud. Průběh celého případu je totiž stále složitější, o čemž svědčí i to, že Zdeněk Haager podal k soudu žalobu na architekty Zdeňka Deyla a Jitku Jelínkovou-Kaňákovou. Právě mezi touto trojicí spor o skleník začal.

Celá kauza kolem Haagera ukázala na jeden zásadní fakt - podobné akce nemůže řídit žádná příspěvková organizace, byť by v jejím čele stála podobná osobnost jako šéf botanické zahrady.

Poslední informace dokonce naznačují, že přednost budou mít manažeři, u nichž je větší šance, že místo snů o jedinečných projektech dokážou rozsáhlé investice uhlídat a realizovat. Ale teprve příští měsíce ukážou, zda se vedení města z tohoto neúspěchu poučí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, tvrdí ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Najdete na iDNES.cz