Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skleník botanické zahrady: milionové škody radnici nevadí

  19:32aktualizováno  19:32
T r o j a - Zástupci města zatím nevyvodili žádné důsledky z toho, jakým způsobem je stavěn unikátní skleník Fata Morgana v Pražské botanické zahradě. A to ani přesto, že stavba už spolykala oproti původním předpokladům mnoho milionů korun navíc, při její přípravě se dopustili představitelé zahrady i města několika vážných chyb, kvůli kterým udělil stavební úřad zahradě půlmilionovou pokutu.

"Prosil bych, abyste se věnovali jiným kauzám, než bude o všem rozhodnuto," nabádal minulý týden členy městského zastupitelstva odpovědný náměstek primátora Petr Švec (ODS), když vyslovili kritická slova k tomuto případu.

Švec skandály okolo skleníku bagatelizuje, tvrdí, že jsou uměle šířeny poslancem Branko Dolečkem (US) a lze je charakterizovat jako pomluvy.

"V čem spočívají ony pomluvy? Chci to vědět a chci, aby se mi náměstek Švec omluvil," reagoval Doleček, který mluví při stavbě skleníku o klasické salámové metodě. Myslí tím fakt, že všech stavebních práci se postupně ujímala firma Pavel Čížek - Stavební práce.

Tato firma během posledních čtyř let dostávala jednu zakázku za druhou, až jí nakonec byly bez výběrového řízení svěřeny všechny stavební práce.

V roce 1997 například získala zakázku na provedení skrývky pro hrubý stavební výkop v hodnotě 2,6 milionu korun a smlouva byla podepsána druhý den poté, co komise Čížka vybrala. Nečekalo se ani, až proběhne zákonná lhůta na podání námitek.

O rok později byla Čížkova firma vybrána jako nejlepší ze šesti oslovených pro práce na zastřešení skleníku za 9,6 milionu korun, v říjnu 1999 se pak Čížek stal jediným stavbařem. Cena stavby se dostala již na více než 49 milionů korun. Různými dodatky smluv se hodnota díla do konce loňského roku vyšplhala takřka na 55 milionů.

Podle Dolečka se poměry v Pražské botanické zahradě hodlá ve správním řízení zabývat Úřad na ochranu hospodářské soutěže kvůli porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.

Náměstek Švec popírá, že by na výběr Čížka měla vliv skutečnost, že podklady pro řízení připravovala Čížkova sestra, zaměstnankyně botanické zahrady Lenka Vlasáková.

"Příbuzenské vztahy Vlasáková - Čížek byly komisi známé a nemohly výběrové řízení ovlivnit. Navíc zákon o zadávání veřejných zakázek složení komise z podobných důvodů neomezuje," napsal Švec v informaci, kterou poskytl zastupitelstvu. Zároveň prohlásil, že se Dolečkovi omlouvat nebude.

"Nevím, proč bych se měl omlouvat za to, co jste tady vyspekuloval a s čím se neustále potýkám."

Náměstek primátora také tvrdí, že navýšení ceny skleníku žádným skutečným navýšením nákladů není. Jde prý pouze o nápravu zpočátku hluboce podceněného odhadu, který postupem času stoupal k reálné částce.

"I pokud se botanická zahrada dopustila nějakých chyb, postupovala vždy s dobrými úmysly a se snahou dosáhnout hlavního cíle, tedy vytvoření prostředí pro sbírku již soustředěných unikátních rostlin," míní Švec.

Se stavbou už nemá nic společného architekt Zdeněk Dejl, který skleník projektovat, protože po- dle jeho slov vedení zahrady začalo dělat místo jednoduché stavby něco jiného, s čímž nesouhlasil. Staveniště opustila i firma Insolar, montující ocelovou konstrukci, před níž zahrada zatajila, že tři čtvrtě roku staví bez povolení. Za to dostala půlmilionovou pokutu.

Do půle května by měl odbor městského investora magistrátu, který nyní dostal místo vedení zahrady stavbu skleníku na starost, určit její konečnou cenu. A také by mělo vedení města veřejnosti sdělit, kdo za vzniklou situaci nese odpovědnost. Unikátní skleník už spolykal z pražského rozpočtu více než osmdesát milionů, a dokončen je přitom sotva z poloviny.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

PŘÍMÝ PŘENOS: Hasičské tanky tahají trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské vyprošťovací tanky tahají v Praze z Vltavy trosky zřícené trojské lávky. Dosud nasazená technika na to...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz