Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skleník botanické zahrady: milionové škody radnici nevadí

  19:32aktualizováno  19:32
T r o j a - Zástupci města zatím nevyvodili žádné důsledky z toho, jakým způsobem je stavěn unikátní skleník Fata Morgana v Pražské botanické zahradě. A to ani přesto, že stavba už spolykala oproti původním předpokladům mnoho milionů korun navíc, při její přípravě se dopustili představitelé zahrady i města několika vážných chyb, kvůli kterým udělil stavební úřad zahradě půlmilionovou pokutu.

"Prosil bych, abyste se věnovali jiným kauzám, než bude o všem rozhodnuto," nabádal minulý týden členy městského zastupitelstva odpovědný náměstek primátora Petr Švec (ODS), když vyslovili kritická slova k tomuto případu.

Švec skandály okolo skleníku bagatelizuje, tvrdí, že jsou uměle šířeny poslancem Branko Dolečkem (US) a lze je charakterizovat jako pomluvy.

"V čem spočívají ony pomluvy? Chci to vědět a chci, aby se mi náměstek Švec omluvil," reagoval Doleček, který mluví při stavbě skleníku o klasické salámové metodě. Myslí tím fakt, že všech stavebních práci se postupně ujímala firma Pavel Čížek - Stavební práce.

Tato firma během posledních čtyř let dostávala jednu zakázku za druhou, až jí nakonec byly bez výběrového řízení svěřeny všechny stavební práce.

V roce 1997 například získala zakázku na provedení skrývky pro hrubý stavební výkop v hodnotě 2,6 milionu korun a smlouva byla podepsána druhý den poté, co komise Čížka vybrala. Nečekalo se ani, až proběhne zákonná lhůta na podání námitek.

O rok později byla Čížkova firma vybrána jako nejlepší ze šesti oslovených pro práce na zastřešení skleníku za 9,6 milionu korun, v říjnu 1999 se pak Čížek stal jediným stavbařem. Cena stavby se dostala již na více než 49 milionů korun. Různými dodatky smluv se hodnota díla do konce loňského roku vyšplhala takřka na 55 milionů.

Podle Dolečka se poměry v Pražské botanické zahradě hodlá ve správním řízení zabývat Úřad na ochranu hospodářské soutěže kvůli porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.

Náměstek Švec popírá, že by na výběr Čížka měla vliv skutečnost, že podklady pro řízení připravovala Čížkova sestra, zaměstnankyně botanické zahrady Lenka Vlasáková.

"Příbuzenské vztahy Vlasáková - Čížek byly komisi známé a nemohly výběrové řízení ovlivnit. Navíc zákon o zadávání veřejných zakázek složení komise z podobných důvodů neomezuje," napsal Švec v informaci, kterou poskytl zastupitelstvu. Zároveň prohlásil, že se Dolečkovi omlouvat nebude.

"Nevím, proč bych se měl omlouvat za to, co jste tady vyspekuloval a s čím se neustále potýkám."

Náměstek primátora také tvrdí, že navýšení ceny skleníku žádným skutečným navýšením nákladů není. Jde prý pouze o nápravu zpočátku hluboce podceněného odhadu, který postupem času stoupal k reálné částce.

"I pokud se botanická zahrada dopustila nějakých chyb, postupovala vždy s dobrými úmysly a se snahou dosáhnout hlavního cíle, tedy vytvoření prostředí pro sbírku již soustředěných unikátních rostlin," míní Švec.

Se stavbou už nemá nic společného architekt Zdeněk Dejl, který skleník projektovat, protože po- dle jeho slov vedení zahrady začalo dělat místo jednoduché stavby něco jiného, s čímž nesouhlasil. Staveniště opustila i firma Insolar, montující ocelovou konstrukci, před níž zahrada zatajila, že tři čtvrtě roku staví bez povolení. Za to dostala půlmilionovou pokutu.

Do půle května by měl odbor městského investora magistrátu, který nyní dostal místo vedení zahrady stavbu skleníku na starost, určit její konečnou cenu. A také by mělo vedení města veřejnosti sdělit, kdo za vzniklou situaci nese odpovědnost. Unikátní skleník už spolykal z pražského rozpočtu více než osmdesát milionů, a dokončen je přitom sotva z poloviny.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Najdete na iDNES.cz