Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skládka na Frýdlantsku ze tří čtvrtin shořela, hasiči hlídají blízkou říčku

  7:38aktualizováno  22:41
Hasiči nechávají hořet skládku nelegálního odpadu ve Frýdlantském výběžku v Boleslavi u obce Černousy. Po dopolední poradě nasadili výškovou techniku, která místo požáru smáčí tak, aby nebyla ohrožena nedaleké říčka Smědava. Tři čtvrtiny odpadků už oheň, který vypukl v sobotu, zcela zlikvidoval.

O dalším postupu při likvidaci požáru skládky budou hasiči jednat dopoledne. | foto: Radek PetrášekČTK

"Na místě stále dohořívají asi metrové hromady zbytků. Vlivem povětrnostní situace se zplodiny hoření od rána šíří ve směru na část Ves obce Černousy, kde obyvatele i zvířectvo obtěžují zápachem," uvedla mluvčí hasičů Libereckého kraje Iva Michalíčková.

"Řídící důstojník spolu s velitelem zásahu rozhodl o nasazení výškové techniky, ze které se bude požářiště zkrápět hasební vodou. Vzhledem k těsné blízkosti řeky Smědá, která teče po přibližně pěti stech metrech na území Polska, bylo vyloučeno použití smáčedla, které by znečistilo vodní zdroj," dodala.

Toto řešení přijali hasiči po dohodě se starosty okolních obcí. Požár by měl být podle odhadů zcela dohašen v úterý. Podle operačního důstojníka Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Karla Vaníčka se vzhledem k velké ploše, kterou oheň zasáhl, stále objevují nová drobná ohniska.

Na nelegální skládce byl uložen textilní a další odpad zřejmě z Německa, který pravděpodobně někdo zapálil. Podle agentury ČTK se požár rozhořel jen dva dny poté, co Česká inspekce životního prostředí doporučila majiteli odvoz odpadků na jiné místo.

"Majiteli odpadů v Černousích hrozí pokuta až milion korun kvůli nedostatečnému zajištění budovy. Některé vchody do skladu chránila před proniknutím dovnitř pouze zatlučená prkna. Když jsme odpad v Černousích naposledy kontrolovali, před slisovanými balíky ležely rozhrabané hromady textilu," uvedla Danuše Hráská z ČIŽP v Liberci.

Kouř z hořící skládky podle naměřených hodnot nikoho neohrožuje. Protože objekt stojí osamoceně, není velké nebezpečí, že by se oheň rozšířil.

Operátoři se dozvěděli o požáru v sobotu krátce po 21. hodině a na místo vyjelo osm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Ti se v první fázi soustředili na ochranu nedaleké trafostanice. Poté se rozhodli nechat oheň hořet a jen na něj dohlížet - čtěte Hašení skládky na Frýdlantsku musí počkat do pondělka, rozhodli hasiči

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Osobní auto na Náchodsku prorazilo nádrž protijedoucímu kamionu

Nehoda kamionu a dvou osobních vozů na obchvatu České Skalice (23.1.2018).

Hlavní tah na Náchod ráno na více než hodinu uzavřela nehoda kamionu a dvou osobních aut, při níž utrpěli zranění dva...

Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára při rozhovoru se svými žačkami v detenčním...

Poté, co původní tresty zrušil odvolací soud, řeší krajský soud ve Zlíně znovu případ Jaroslava Dobeše alias gurua...

Lupič vtrhl na radnici, ze stolu šokované úřednice vzal peníze a utekl

policejní auto

Desetitisíce korun ukradl neznámý pachatel v budově Městského úřadu v Orlové. Do pokladny radnice se dostal násilím, ze...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz