Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sklad benzinu vojáci nestřeží

  22:01aktualizováno  22:01
Brno - Bezletový koridor a stálá přítomnost vojáků - tak to v minulosti vypadalo kolem skladu benzinu ve Střelicích u Brna. Ještě za války v Zálivu střežilo oplocený objekt, jež tehdy vlastnila firma Benzina, vojsko. V současnosti však v blízkosti skladů, kde je neustále minimálně padesát tisíc kubíků benzinu, normálně přelétávají letadla a areál stále střeží jen soukromá bezpečnostní agentura.TÉMA: Válka proti teroru.Prohlédněte si fotografie zásobárny.

Firma Čepro, která má podobných skladů na území celého státu ještě šestnáct, však nevidí na odlišných bezpečnostních opatřeních nic podivného. "Samozřejmě jsme v těchto dnech přijali zvláštní režim. Například jsme snížili počet osob, které mají přístup do skladů. O to menší děláme v obchod. Musíme uspokojit zákazníka, který chce pohonné hmoty nakoupit, ale současně dodržet maximální bezpečnost. Někdy je to složité. O dalších opatřeních vědí na ministerstvu průmyslu, vyzradit je ovšem nemůžeme," řekl provozní ředitel firmy Čepro Jaroslav Vlček.

Střelický sklad benzinu je zařazen do objektů kategorie B - tedy těch více nebezpečných, u kterých se musí počítat s prevencí před závažnou havárií. Vojsko však není v tomto případě podle bezpečnostního úseku střelického závodu potřeba. "Areál je střežen dostatečně. Existují způsoby, jak toho docílit i bez vojáků," poznamenal pracovník bezpečnostního úseku, který odmítl sdělit své jméno.

Starosta Střelic u Brna však nesouhlasí s tím, že je objekt alespoň natolik bezpečný, jako před deseti lety. "Znepokojuje nás to. Dříve zde byl alespoň bezletový koridor a strážní oddíl s vojáky. Mluvili jsme o tom i v zastupitelstvu. Před revolucí nelétalo v okolí jediné letadlo. Podle nějaké studie by v případě výbuchu střelického skladu vznikl uragán, který by smetl všechny domy v okolí dvaceti kilometrů," upozornil starosta Antonín Kazda, podle něhož prosakoval benzin v minulosti i do spodních vod pod vesnicí. "Na pumpách pro vodu býval dokonce nápis zakazující přístup s otevřeným ohněm," dodal.

Náčelník štábu jediné mechanizované divize v zemi, sídlící v Brně, Jaroslav Kolkus potvrdil, že žádný příkaz ke střežení střelického závodu nedostal. Za preventivní bezpečnost tak v těchto dnech odpovídá soukromá bezpečnostní agentura a policie. "Je to vytipovaný strategický objekt na jižní Moravě. Trvalá policejní stráž je v souvislosti s teroristickými útoky nutná. V případě havárie by totiž byl výbuch obrovský, následná škoda rozsáhlá," potvrdila mluvčí jihomoravské policie Kamila Janíčková. Podle ní však nelze kvůli utajení uvést další konkrétní objekty, které by policie v těchto dnech střežila. "Jsou to vodní díla, energetické stavby a dopravní uzly," dodala.

Hasiči sice upozorňují, že jsou ve Střelicích benzinové nádrže staršího typu, nebezpečí však podle nich v žádném případě nehrozí. "Jsou totiž vybaveny samohasícím zařízením a pravidelně testovány. Požár či havárii nelze samozřejmě vyloučit nikdy, ale katastrofické vize jako je například ohrožení Brna nejsou na místě," míní tiskový mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Podle něho by případný požár ohrozil díky vysoké hořlavosti benzinu a nafty především samotný areál. "Pro prevenci má závod vlastní hasičskou jednotku," dodal Haid.

V současnosti společnost Čepro jedná alespoň o zákazu přeletu horkovzdušných balonů nad střelickým závodem. "Fandové balonů již teď ví, že by nad závodem neměli létat. O faktickém zákazu ale zatím jednáme s ministrem dopravy," řekl Milan Maixner z odboru státních hmotných rezerv a bezpečnosti firmy Čepro.

Střelický sklad benzinu je zařazen do objektů kategorie B - tedy těch více nebezpečných, u kterých se musí počítat s prevencí před závažnou havárií

Za preventivní bezpečnost zásobárny benzínu Čepro Střelice odpovídá soukromá bezpečnostní agentura a policie

Střelice u Brna - auta najíždějí do zásobárny benzínu Čepro Střelice

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Ostudná místa Hradce Králové: dědictví socialismu i Bronx pro otrlé

Panelákové „schody do nebe“ u hradeckého Aldisu (10.5.2018).

Šílená dědictví socialistického stavitelství, symbol neschopnosti dospět ke kýžené rekonstrukci nebo tak dlouhé odklady...

Kardinál Beran má blíž k blahoslavení, čekají i mučedníci z dob totality

Josef Beran - pražský arcibiskup byl perzekvován nacisty i komunisty. Nemohl...

Pražské arcibiskupství uzavřelo první fázi procesu, který má skončit beatifikací kardinála Josefa Berana, tedy...

ROZSTŘEL: Proč hrozí Česku sucho? Odpoví bioklimatolog Trnka

Ilustrační foto

Výrazné sucho, které připomíná situaci během vrcholného léta, příliš nezbrzdily ani přeháňky a bouřky z uplynulého...

Najdete na iDNES.cz