Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skini vzali útokem gay klub

  15:26aktualizováno  15:26
Liberec - Skupina zhruba deseti skinů zaútočila v noci z pátku na sobotu na liberecký gay klub Marek. "Ve tři hodiny v noci poškodili vstupní dveře, dva z nich jsme zatkli," řekl operační důstojník z policejního ředitelství v Liberci. Při napadení gay klubu, v němž bylo kolem patnácti lidí, nebyl nikdo zraněn. Klub není volně přístupný a hosty pouští dovnitř obsluha na zazvonění.

Útočníci na gay klub měli fašistické znaky
Pouze dva ze skupinky osmi útočníků mohl vyšetřovatel obvinit z propagace a podpory hnutí, směřujících k potlačení práv a svobod občanů, z výtržnictví a poškozování cizí věci. Ostatním mladíkům se podařilo při příjezdu policejní hlídky uprchnout.

"Přijeli jsme dvě minuty po telefonátu o pomoc a zadrželi osmnáctiletého a patnáctiletého mladíka," konstatovala liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková. "Policisté u jednoho z nich našli fašistické symboly, jako například reprodukci fotografie Adolfa Hitlera a také znaky SS, vystřižené z novin a časopisů."

Zatímco staršímu z obviněných hrozí až pětiletý vězení, mladšího, který ještě není plnoletý, může soud poslat za mříže nejvýše na dva a půl roku.

Útok začal ve tři ráno
"Ve tři hodiny ráno začali útočníci do oken a do dveří klubu v Dělnické ulici házet kameny a domáhali se vstupu," potvrdila Suchánková. "Majiteli způsobili škodu za deset tisíc korun." Dodala, že skupinka mladíků podle některých svědků venku rovněž hajlovala.  "To je však těžké dokázat, policisté je neviděli, zahlédli jen, jak utíkají, takže záleží pouze na výpovědích svědků," prohlásila Suchánková.

Policejní hlídku přivolal majitel klubu. "Házeli sem i popelnice, mlátili na dveře, chtěli dovnitř, ale to se jim nepodařilo," popsal útok mladý muž. "V místnosti se najednou objevilo sklo a odpadky. První, dřevěné dveře, jsem stačil zamknout, oni je však přesto rozbili. Přes druhé se ale nedostali. Zničili však světelný poutač nad vchodem."

Podle majitele to byl první útok za půldruhého roku existence klubu. "Když nepočítám to, že nám někdo před třemi týdny vhodil dovnitř kámen," dodal. Hostům se nic nestalo, pouze jednoho lehce zranil ve tváři úlomek skla. "V podniku bylo zrovna patnáct lidí, chvíli ještě zůstali a pomohli mi s úklidem, srovnali stoly a pak se pomalu rozešli domů," dodal majitel. "Pokud vím, tak strach z dalšího útoku neměli."

Vyšetřování je třeba dotáhnout, tvrdí Hromada
Předseda Gay iniciativy a člen sekce vlády pro lidská práva Jiří Hromada se hodlá obrátit na nimistra vnitra Stanislava Grosse. Policie podle něho sice eliminuje útoky skinů, ale nedostatečně reaguje na verbální útoky, kdy je vyzýváno k fyzické lidvidaci homnosexuálů. "Myslím, že to je znepokojivá věc," řekl Hromada pro Český rozhlas k tomu, že skini přecházejí od verbálních útoků k fyzickým.

Podle ministra Grosse vzrůstá aktivizace skinů a ultrapravicových stran obecně. "Nelze tuto věc podceňovat," řekl rozhlasu. "Předpokládám, že se s kolegy, kteří se mnou chtějí hovořit, určitě sejdeme a budeme o tomto tématu hovořit," dodal.

Hromada nicméně ocenil, že policie přijela včas a dopadla alespoň dva mladíky. "Teď je důležité, aby se tento případ dotáhl rychle do konce, obvinění se dočkali trestu a vyšetřování nešlo kamsi doztracena, jako se to občas stává," upozornil Hromada. "Vždyť jenom v Praze je čtyřicet gay klubů a stejný počet i v dalších městech republiky. A bylo by špatné, kdyby to, co se stalo v Liberci, zastrašilo hosty i jinde."

Hromadovi se rovněž nelíbí, že policie v minulosti nezasáhla na mítincích, kde podle něj z úst přívrženců hnutí skinheads zazněla slova vyzývající dokonce k fyzické likvidaci gayů a lesbiček. "Myslím si, že skini získali větší odvahu poté, co se někteří představitelé katolické církve vyjádřili, že homosexualita je nemoc, která se dá léčit, a nikoli vrozená vlastnost," domnívá se Hromada.

Skini hledají šanci k výtržnostem
Jeden z libereckých kriminalistů, zabývající se projevy extremismu, připomněl, že policisté prošetřovali v listopadu v roce 1999 noční útok přívrženců hnutí skinheads na jednu z libereckých restaurací. V ní se tehdy bavila zejména mládež. "Bylo jich asi patnáct, někteří se maskovali kuklou," uvedl kriminalista, který si nepřeje být jmenován ze služebních důvodů. "Jenom pět z nich vyšetřovatel obvinil z výtržnictví. To, že by se dopustili násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, se nepodařilo prokázat."

Skinheadi si vybrali právě gay klub proto, že mají své názory o čistotě rasy a vyhledávají pro své výtržnosti místa, kde se scházejí lidé patřící k menšinám, soudí kriminalista. "Je jedno, jestli se liší barvou pleti, mají odlišnou sexuální orientaci nebo berou drogy," vysvětlil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Při pádu lávky v Troji se zranili dva spolupracovníci radnice Prahy 6

Dělníci začali s demontáží lávky v pražské Troji (7.12.2017)

Čtyři lidé zranění při pádu trojské lávky jsou stále v nemocnici. Podle nových zjištění se v případě dvou zraněných...

Ženy zvonily v noci na kamarádku, rozzuřený soused jim dal pěstí

(Ilustrační snímek)

Na agresivního souseda narazily dvě mladé ženy, které šly uprostřed noci v Karlových Varech za svou kamarádkou. Jejich...

V Krušných horách zapadl autobus plný seniorů, evakuovali je na skútru

Horští záchranáři evakuovali v Krušných horách ze zapadlého autobusu 48 seniorů...

Nevšední zážitek má za sebou padesátka seniorů, s nimiž cestou z výletu zapadl v Krušných horách autobus. Uvázl na...Najdete na iDNES.cz